رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۵
 • کد خبر : 1677
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : فساد اداری اژدهای هفت سر است
رئیس‌‌کل دادگستری استان کردستان:

فساد اداری اژدهای هفت سر است

روژان: نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان گفت: فساد اداری، موجب هدر رفتن منابع ملی، کاهش اثربخشی دولت در هدایت امور و درنهایت بی‌اعتمادی مردم به‌نظام و افزایش بی‌کفایتی می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی در همایش استانی ارتقاء سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد، […]

روژان: نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان گفت: فساد اداری، موجب هدر رفتن منابع ملی، کاهش اثربخشی دولت در هدایت امور و درنهایت بی‌اعتمادی مردم به‌نظام و افزایش بی‌کفایتی می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی در همایش استانی ارتقاء سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد، به اهمیت مبارزه با فساد اداری اشاره کرد و گفت: امربه‌معروف و نهی از منکر یکی از راه‌های مبارزه با فساد است و در مبارزه با فساد همه مسئول هستیم.
وی افزود: فساد اداری در همه کشورها وجود دارد اما ازآنجایی‌که نظام حکومتی کشور ما منبعث از اسلام است لذا وجود فساد اداری در کشور ما بسیار سنگین و غیر قابل پذیرش است.
وی افزود: نظامی که دشمنان خارجی نتوانستند آن را از بین ببرند و به آن ضربه بزنند در اثر فساد اداری پوسیده و منهدم می شود بنابراین نقش فساد در حذف نظام‌ها را جدی بگیریم.
وی خاطرنشان کرد: سیاستمداران غربی تلاش می‌کنند کشور ما را از درون بپوسانند و با ایجاد فساد اداری، نارضایتی مردم و مخالفت‌های مردمی افزایش پیدا می‌کند و اعتراض مردم از فساد اداری می‌تواند موجب تضعیف حکومت و حاکمیت شود.
نایب‌رئیس دوم کمیسیون سیاسی – اجتماعی مجلس خبرگان عدم شایسته‌سالاری را از نتایج فساد اداری عنوان کرد و افزود: اگر جلوی دزدی‌ها گرفته نشود و از افراد شایسته در نظام اداری استفاده نشود فساد ایجاد می‌شود و فساد اداری موجب فرار مغزها می‌شود.
وی گفت: اصل فساد این است که افرادی که به خدا و دین اعتقاد ندارند در رأس کار قرار بگیرند و مسئولیت‌های به آن‌ها داده شود.
آیت‌الله حسینی شاهرودی افزود: برخی از فسادهای اداری که انجام می‌شود به دلیل سوءاستفاده نبوده بلکه به دلیل عدم تدبیر مدیران و کم آگاهی مدیران از قوانین حقوقی می‌باشد مدیرانی در بدنه امور قرار گیرند که اهل تدبیر و مدیریت عقلانی باشند.
وی فساد اداری را به عفونت تشبیه و تصریح کرد: فساد اداری مانند عفونت است که حوزه‌های هم‌جوار خود را از بین می‌برد و سیاست‌های نظام به دلیل این فساد پیش نمی‌رود.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان به نقش مستقیم فساد اداری در تضعیف نظام اشاره کرد و گفت: فساد اداری ظلم است و نظام را از درون متلاشی می‌کند و موجب از بین رفتن نظام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در مبارزه با فساد تا حدودی کوتاهی کرده‌ایم، تصریح کرد: فساد ضد ارزش‌ است و سبب کمرنگ شدن اخلاق و جرم‌زایی در جامعه می‌شود و جامعه متحمل خسارات اجتماعی و اقتصادی شده و رقابت‌پذیری اقتصادی را محدود می‌کند و تلاش در راستای مبارزه با تضاد و تبعیض طبقاتی ناکام می‌ماند.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با اشاره به اینکه فساد موجب ناامیدی افراد درستکار می‌شود، تصریح کرد: اگر فساد به یک فرهنگ تبدیل شود همه‌چیز را نابود می‌کند و این هشدار را از هم‌اکنون می‌دهم که مانع تبدیل فساد به یک فرهنگ شویم.
استاندار کردستان: فراوانی قوانین موجب سردرگمی شده است
استاندار کردستان نیز در این همایش گفت: هر اندازه تغییرپذیری قانون در کشور کمتر شود فسادپذیری نیز کم خواهد شد و اکنون ساز و کار ورود نیروی انسانی به سازمان‌ها و دستگاه‌ها مناسب نیست.
عبدالمحمد زاهدی زاهدی با بیان اینکه بخشی از مشکلات نیز به دلیل فراوانی قوانین است که در کشور وجود دارد و به نوعی ایجاد سردرگمی کرده است گفت: در کشور ما حتی دستگاه‌های قضایی هم توی این قانون مانده‌اند و فراوانی قانون در کنار سردرگمی فرایند یادگیری آنها را برای مدیران دشوار کرده است.
استاندار کردستان با بیان اینکه قصد دفاع از دستگاه‌های اجرایی ندارم، گفت: به هیچ وجه فساد در سازمان و دستگاه اجرایی را قابل‌قبول نمی‌دانم و معتقدم باید با جدیت تمام با آن برخورد شود.
وی گفت: زمانی که بحث بیت‌المال مطرح می‌شود همه ما تنها بحث اموال و اشیاء فیزیکی را که از لحاظ ارزش‌گذاری می‌شود برای آنها قیمت ریالی لحاظ کرد در نظر می‌گیریم، درحالیکه یک وجه مهم بیت‌المال خود نیروی انسانی ازجمله مدیران هستند که نظام برای رساندن آنها به این جایگاه هزینه‌های زیادی صرف کرده است و به عنوان بیت‌‌المال باید حفظ شوند.
زاهدی با بیان اینکه حفظ حیثیت نظام به عملکرد مدیران، کارکنان و در کل مجموعه دولت ارتباط دارد، خاطرنشان کرد: زمینه فساد و صلاح در همه انسان‌ها وجود دارد و این قابل انکار نیست.
به گفته وی، نظام انتصاب در کشور ما اشکال دارد و بروکراسی هم از دیگر موانع جدی در کشور ما است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس‌‌کل دادگستری استان کردستان: فساد اداری یک اژدهای هفت سر است
رئیس‌‌کل دادگستری استان هم با اشاره به پیچیدگی اجرای سیکل مبارزه با فساد اداری گفت: فساد اداری یک بلای بزرگ و پیچیده است و به همین دلیل کسانی که دست‌اندرکار مبارزه با فساد اداری هستند باید با شیوه‌ها و فنون مبارزه با فساد کاملا آشنایی داشته باشند و آخرین تکنیک‌های روز را در این راستا بلد باشند.
علی‌اکبر گروسی افزود: فساد به عقیده من مانند یک اژدهای هفت سر است که از بین نمی‌رود مگر اینکه تمام هفت سر آن بریده شود.
وی شجاعت را مهم‌ترین نیاز یک مدیر برای مقابله با فساد اداری دانست و تصریح کرد: مدیر باید خیلی شجاع باشد تا بتواند در مقابل با فساد کوتاه نیاید و تسلیم کسی نشود.
وی با تاکید براینکه مبارزه با فساد نیاز به هم‌فکری، اتحاد و پیش‌بینی دارد، گفت: فساد جنبه جهانی دارد و یکی از شاخص‌های کلاس‌بندی کشورها فساد اداری آنان است.
وی خاطرنشان کرد: هر سرمایه‌گذاری قبل از ورود به هر کشوری قبل از هر چیزی سلامت اداری آنها را مد نظر قرار می‌دهند و بعد حاضر به سرمایه‌گذاری می‌شوند.
به گفته رئیس‌‌کل دادگستری استان کردستان، سازمان‌های دولتی اموالی تحت تصرف دارند که مراجعه‌ای برای اخذ سند مالکیت آن نکرده‌اند این در حالی است که این اخذ مالکیت مانع از تجاوز

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...