رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۵
 • کد خبر : 1677
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : فساد اداری اژدهای هفت سر است
رئیس‌‌کل دادگستری استان کردستان:

فساد اداری اژدهای هفت سر است

روژان: نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان گفت: فساد اداری، موجب هدر رفتن منابع ملی، کاهش اثربخشی دولت در هدایت امور و درنهایت بی‌اعتمادی مردم به‌نظام و افزایش بی‌کفایتی می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی در همایش استانی ارتقاء سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد، […]

روژان: نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان گفت: فساد اداری، موجب هدر رفتن منابع ملی، کاهش اثربخشی دولت در هدایت امور و درنهایت بی‌اعتمادی مردم به‌نظام و افزایش بی‌کفایتی می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی در همایش استانی ارتقاء سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد، به اهمیت مبارزه با فساد اداری اشاره کرد و گفت: امربه‌معروف و نهی از منکر یکی از راه‌های مبارزه با فساد است و در مبارزه با فساد همه مسئول هستیم.
وی افزود: فساد اداری در همه کشورها وجود دارد اما ازآنجایی‌که نظام حکومتی کشور ما منبعث از اسلام است لذا وجود فساد اداری در کشور ما بسیار سنگین و غیر قابل پذیرش است.
وی افزود: نظامی که دشمنان خارجی نتوانستند آن را از بین ببرند و به آن ضربه بزنند در اثر فساد اداری پوسیده و منهدم می شود بنابراین نقش فساد در حذف نظام‌ها را جدی بگیریم.
وی خاطرنشان کرد: سیاستمداران غربی تلاش می‌کنند کشور ما را از درون بپوسانند و با ایجاد فساد اداری، نارضایتی مردم و مخالفت‌های مردمی افزایش پیدا می‌کند و اعتراض مردم از فساد اداری می‌تواند موجب تضعیف حکومت و حاکمیت شود.
نایب‌رئیس دوم کمیسیون سیاسی – اجتماعی مجلس خبرگان عدم شایسته‌سالاری را از نتایج فساد اداری عنوان کرد و افزود: اگر جلوی دزدی‌ها گرفته نشود و از افراد شایسته در نظام اداری استفاده نشود فساد ایجاد می‌شود و فساد اداری موجب فرار مغزها می‌شود.
وی گفت: اصل فساد این است که افرادی که به خدا و دین اعتقاد ندارند در رأس کار قرار بگیرند و مسئولیت‌های به آن‌ها داده شود.
آیت‌الله حسینی شاهرودی افزود: برخی از فسادهای اداری که انجام می‌شود به دلیل سوءاستفاده نبوده بلکه به دلیل عدم تدبیر مدیران و کم آگاهی مدیران از قوانین حقوقی می‌باشد مدیرانی در بدنه امور قرار گیرند که اهل تدبیر و مدیریت عقلانی باشند.
وی فساد اداری را به عفونت تشبیه و تصریح کرد: فساد اداری مانند عفونت است که حوزه‌های هم‌جوار خود را از بین می‌برد و سیاست‌های نظام به دلیل این فساد پیش نمی‌رود.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان به نقش مستقیم فساد اداری در تضعیف نظام اشاره کرد و گفت: فساد اداری ظلم است و نظام را از درون متلاشی می‌کند و موجب از بین رفتن نظام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در مبارزه با فساد تا حدودی کوتاهی کرده‌ایم، تصریح کرد: فساد ضد ارزش‌ است و سبب کمرنگ شدن اخلاق و جرم‌زایی در جامعه می‌شود و جامعه متحمل خسارات اجتماعی و اقتصادی شده و رقابت‌پذیری اقتصادی را محدود می‌کند و تلاش در راستای مبارزه با تضاد و تبعیض طبقاتی ناکام می‌ماند.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با اشاره به اینکه فساد موجب ناامیدی افراد درستکار می‌شود، تصریح کرد: اگر فساد به یک فرهنگ تبدیل شود همه‌چیز را نابود می‌کند و این هشدار را از هم‌اکنون می‌دهم که مانع تبدیل فساد به یک فرهنگ شویم.
استاندار کردستان: فراوانی قوانین موجب سردرگمی شده است
استاندار کردستان نیز در این همایش گفت: هر اندازه تغییرپذیری قانون در کشور کمتر شود فسادپذیری نیز کم خواهد شد و اکنون ساز و کار ورود نیروی انسانی به سازمان‌ها و دستگاه‌ها مناسب نیست.
عبدالمحمد زاهدی زاهدی با بیان اینکه بخشی از مشکلات نیز به دلیل فراوانی قوانین است که در کشور وجود دارد و به نوعی ایجاد سردرگمی کرده است گفت: در کشور ما حتی دستگاه‌های قضایی هم توی این قانون مانده‌اند و فراوانی قانون در کنار سردرگمی فرایند یادگیری آنها را برای مدیران دشوار کرده است.
استاندار کردستان با بیان اینکه قصد دفاع از دستگاه‌های اجرایی ندارم، گفت: به هیچ وجه فساد در سازمان و دستگاه اجرایی را قابل‌قبول نمی‌دانم و معتقدم باید با جدیت تمام با آن برخورد شود.
وی گفت: زمانی که بحث بیت‌المال مطرح می‌شود همه ما تنها بحث اموال و اشیاء فیزیکی را که از لحاظ ارزش‌گذاری می‌شود برای آنها قیمت ریالی لحاظ کرد در نظر می‌گیریم، درحالیکه یک وجه مهم بیت‌المال خود نیروی انسانی ازجمله مدیران هستند که نظام برای رساندن آنها به این جایگاه هزینه‌های زیادی صرف کرده است و به عنوان بیت‌‌المال باید حفظ شوند.
زاهدی با بیان اینکه حفظ حیثیت نظام به عملکرد مدیران، کارکنان و در کل مجموعه دولت ارتباط دارد، خاطرنشان کرد: زمینه فساد و صلاح در همه انسان‌ها وجود دارد و این قابل انکار نیست.
به گفته وی، نظام انتصاب در کشور ما اشکال دارد و بروکراسی هم از دیگر موانع جدی در کشور ما است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس‌‌کل دادگستری استان کردستان: فساد اداری یک اژدهای هفت سر است
رئیس‌‌کل دادگستری استان هم با اشاره به پیچیدگی اجرای سیکل مبارزه با فساد اداری گفت: فساد اداری یک بلای بزرگ و پیچیده است و به همین دلیل کسانی که دست‌اندرکار مبارزه با فساد اداری هستند باید با شیوه‌ها و فنون مبارزه با فساد کاملا آشنایی داشته باشند و آخرین تکنیک‌های روز را در این راستا بلد باشند.
علی‌اکبر گروسی افزود: فساد به عقیده من مانند یک اژدهای هفت سر است که از بین نمی‌رود مگر اینکه تمام هفت سر آن بریده شود.
وی شجاعت را مهم‌ترین نیاز یک مدیر برای مقابله با فساد اداری دانست و تصریح کرد: مدیر باید خیلی شجاع باشد تا بتواند در مقابل با فساد کوتاه نیاید و تسلیم کسی نشود.
وی با تاکید براینکه مبارزه با فساد نیاز به هم‌فکری، اتحاد و پیش‌بینی دارد، گفت: فساد جنبه جهانی دارد و یکی از شاخص‌های کلاس‌بندی کشورها فساد اداری آنان است.
وی خاطرنشان کرد: هر سرمایه‌گذاری قبل از ورود به هر کشوری قبل از هر چیزی سلامت اداری آنها را مد نظر قرار می‌دهند و بعد حاضر به سرمایه‌گذاری می‌شوند.
به گفته رئیس‌‌کل دادگستری استان کردستان، سازمان‌های دولتی اموالی تحت تصرف دارند که مراجعه‌ای برای اخذ سند مالکیت آن نکرده‌اند این در حالی است که این اخذ مالکیت مانع از تجاوز

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...