رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۹
 • کد خبر : 1680
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : فرماندار سنندج: اورامان را به مردم معرفی کنید

نخستین همایش معماری و شهرسازی سکونتگاهای کوهستانی با محوریت اورامانات شناسی با حضور اساتید، مدیران استانی و شهرستانی و دانشجویان در دانشگاه پیام نور استان کردستان برگزار شد . دراین همایش فرماندار سنندج ضمن تشکر و قدردانی از برگزار کنندگان این همایش ساخت سنگ ‌نبشته اورامان یا کتیبه تنگی ور توسط پادشاه آشور سارگون، را […]

نخستین همایش معماری و شهرسازی سکونتگاهای کوهستانی با محوریت اورامانات شناسی با حضور اساتید، مدیران استانی و شهرستانی و دانشجویان در دانشگاه پیام نور استان کردستان برگزار شد .
دراین همایش فرماندار سنندج ضمن تشکر و قدردانی از برگزار کنندگان این همایش ساخت سنگ ‌نبشته اورامان یا کتیبه تنگی ور توسط پادشاه آشور سارگون، را نمادی از تاریخ کهن این دیار دانست و به تشریح نقش برجسته‌ای متعلق به تمدن آشور که به همراه یک کتیبه به خط میخی بین روستاهای تنگی ور و یوزیدر، بر فراز کوه زینانه حجاری شده است پرداخت.
دکتر محمد ابراهیم زارعی ضمن تشریح آداب و رسوم و ساخت بناهای شهر اورمان گفت: اورامان تخت مرکز شهر با شیب تند ۶۰ درجه ساخته شده است که قابل قیاس با احداث شهرها داخل دشت نیست .
وی افزود: با توجه به بافت طبیعی شهر اورامان قطعا برای رونق اقتصادی و اشتغال جوانان استان مسئولین می بایست اورامان را به جهان معرفی کنند. اگر می خواهیم اقتصاد منطقه رونق یابد و مردم با دلگرمی در اورامان بمانند باید از امکانات جدید و بروز بهره مند شوند تا به ماندن در این منطقه امیدوار باشند.
زارعی خاطر نشان کرد: متاسفانه امروز بسیاری از آداب و رسوم گذشته به دست فراموشی سپرده شده است در حالیکه تمامی صاحبان فرهنگ، هزینه های گزافی صرف می نمایند تا فرهنگ خود و دستاوردهای فرهنگی پیشینیان خود را حفظ کنند اولین گام که باید به جِد برداشته شود، جلوگیری از رسوخ فرهنگ بیگانه در فرهنگ بومی و محلی هر منطقه است و این امر را از طریق آموزش و به کار گیری روش های سازنده و مفید باید پی جویی نمود.
هورامان به ثبت جهانی نزدیک می شود

مسئول پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامانات گفت: برگزاری همایش معماری و شهرسازی سکونت گاه های کوهستانی با محوریت هورامان گامی بلند برای کمک به ثبت جهانی اورامانات است.
پویا طالب نیا در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه اولویت اصلی منطقه هورامان حفظ بافت سنتی و میراث فرهنگی آن است، افزود: در مسیر ثبت جهانی هورامان قدم اول جلوگیری از تغییر بافت معماری و اصیل آن و حفظ برخی از فرهنگ های غنی مردم منطقه است.
وی افزود: بر اساس پژوهش های انجام گرفته توسط کارشناسان از سال ۲۰۱۱ تاکنون تغییر محسوسی در معماری شهر هورامان مشاهده می شود که باید با وضع قوانین و همراهی مسئولان شهرستان این رویه متوقف شود.
طالب‌نیا با بیان اینکه گردشگران برای دیدن اصالت و غنای یک منطقه در آن حضور می یابند، بر لزوم همکاری و همراهی مسئولان برای حفظ و صیانت از هورامان تاکید کرد.
مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامانات گفت: برگزاری همایش معماری و شهرسازی سکونت گاه های کوهستانی با محوریت هورامان گامی بلند در جهت کمک به ثبت جهانی اورامانات است.
این کارشناس میراث فرهنگی اجرای برنامه های آموزشی، توسعه صنایع دستی و رونق گردشگری فرهنگی را از دیگر برنامه های پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامانات نام برد.
وی با بیان اینکه انجام فعالیت های حمایتی در ۸۰ روستای منطقه اورامانات اجرایی می شود، اظهار کرد: اولویت ما روستاهایی است که پتانسیل جذب گردشگر در آن ها وجود دارد و در تلاش هستیم تا با آموزش و جذب اعتبارات ملی و استانی زمینه توسعه منطقه و حفظ اصالت فرهنگی آن را فراهم کنیم.
طالب نیا در پایان بر لزوم همراهی جامعه رسانه‌ای استان کردستان برای کمک به حفظ میراث فرهنگی و صنایع دستی استان خصوصا منطقه اورامانات تاکید کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...