رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۲ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 27 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۹
 • کد خبر : 1680
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : فرماندار سنندج: اورامان را به مردم معرفی کنید

نخستین همایش معماری و شهرسازی سکونتگاهای کوهستانی با محوریت اورامانات شناسی با حضور اساتید، مدیران استانی و شهرستانی و دانشجویان در دانشگاه پیام نور استان کردستان برگزار شد . دراین همایش فرماندار سنندج ضمن تشکر و قدردانی از برگزار کنندگان این همایش ساخت سنگ ‌نبشته اورامان یا کتیبه تنگی ور توسط پادشاه آشور سارگون، را […]

نخستین همایش معماری و شهرسازی سکونتگاهای کوهستانی با محوریت اورامانات شناسی با حضور اساتید، مدیران استانی و شهرستانی و دانشجویان در دانشگاه پیام نور استان کردستان برگزار شد .
دراین همایش فرماندار سنندج ضمن تشکر و قدردانی از برگزار کنندگان این همایش ساخت سنگ ‌نبشته اورامان یا کتیبه تنگی ور توسط پادشاه آشور سارگون، را نمادی از تاریخ کهن این دیار دانست و به تشریح نقش برجسته‌ای متعلق به تمدن آشور که به همراه یک کتیبه به خط میخی بین روستاهای تنگی ور و یوزیدر، بر فراز کوه زینانه حجاری شده است پرداخت.
دکتر محمد ابراهیم زارعی ضمن تشریح آداب و رسوم و ساخت بناهای شهر اورمان گفت: اورامان تخت مرکز شهر با شیب تند ۶۰ درجه ساخته شده است که قابل قیاس با احداث شهرها داخل دشت نیست .
وی افزود: با توجه به بافت طبیعی شهر اورامان قطعا برای رونق اقتصادی و اشتغال جوانان استان مسئولین می بایست اورامان را به جهان معرفی کنند. اگر می خواهیم اقتصاد منطقه رونق یابد و مردم با دلگرمی در اورامان بمانند باید از امکانات جدید و بروز بهره مند شوند تا به ماندن در این منطقه امیدوار باشند.
زارعی خاطر نشان کرد: متاسفانه امروز بسیاری از آداب و رسوم گذشته به دست فراموشی سپرده شده است در حالیکه تمامی صاحبان فرهنگ، هزینه های گزافی صرف می نمایند تا فرهنگ خود و دستاوردهای فرهنگی پیشینیان خود را حفظ کنند اولین گام که باید به جِد برداشته شود، جلوگیری از رسوخ فرهنگ بیگانه در فرهنگ بومی و محلی هر منطقه است و این امر را از طریق آموزش و به کار گیری روش های سازنده و مفید باید پی جویی نمود.
هورامان به ثبت جهانی نزدیک می شود

مسئول پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامانات گفت: برگزاری همایش معماری و شهرسازی سکونت گاه های کوهستانی با محوریت هورامان گامی بلند برای کمک به ثبت جهانی اورامانات است.
پویا طالب نیا در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه اولویت اصلی منطقه هورامان حفظ بافت سنتی و میراث فرهنگی آن است، افزود: در مسیر ثبت جهانی هورامان قدم اول جلوگیری از تغییر بافت معماری و اصیل آن و حفظ برخی از فرهنگ های غنی مردم منطقه است.
وی افزود: بر اساس پژوهش های انجام گرفته توسط کارشناسان از سال ۲۰۱۱ تاکنون تغییر محسوسی در معماری شهر هورامان مشاهده می شود که باید با وضع قوانین و همراهی مسئولان شهرستان این رویه متوقف شود.
طالب‌نیا با بیان اینکه گردشگران برای دیدن اصالت و غنای یک منطقه در آن حضور می یابند، بر لزوم همکاری و همراهی مسئولان برای حفظ و صیانت از هورامان تاکید کرد.
مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامانات گفت: برگزاری همایش معماری و شهرسازی سکونت گاه های کوهستانی با محوریت هورامان گامی بلند در جهت کمک به ثبت جهانی اورامانات است.
این کارشناس میراث فرهنگی اجرای برنامه های آموزشی، توسعه صنایع دستی و رونق گردشگری فرهنگی را از دیگر برنامه های پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامانات نام برد.
وی با بیان اینکه انجام فعالیت های حمایتی در ۸۰ روستای منطقه اورامانات اجرایی می شود، اظهار کرد: اولویت ما روستاهایی است که پتانسیل جذب گردشگر در آن ها وجود دارد و در تلاش هستیم تا با آموزش و جذب اعتبارات ملی و استانی زمینه توسعه منطقه و حفظ اصالت فرهنگی آن را فراهم کنیم.
طالب نیا در پایان بر لزوم همراهی جامعه رسانه‌ای استان کردستان برای کمک به حفظ میراث فرهنگی و صنایع دستی استان خصوصا منطقه اورامانات تاکید کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...