رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۹
 • کد خبر : 1680
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : فرماندار سنندج: اورامان را به مردم معرفی کنید

نخستین همایش معماری و شهرسازی سکونتگاهای کوهستانی با محوریت اورامانات شناسی با حضور اساتید، مدیران استانی و شهرستانی و دانشجویان در دانشگاه پیام نور استان کردستان برگزار شد . دراین همایش فرماندار سنندج ضمن تشکر و قدردانی از برگزار کنندگان این همایش ساخت سنگ ‌نبشته اورامان یا کتیبه تنگی ور توسط پادشاه آشور سارگون، را […]

نخستین همایش معماری و شهرسازی سکونتگاهای کوهستانی با محوریت اورامانات شناسی با حضور اساتید، مدیران استانی و شهرستانی و دانشجویان در دانشگاه پیام نور استان کردستان برگزار شد .
دراین همایش فرماندار سنندج ضمن تشکر و قدردانی از برگزار کنندگان این همایش ساخت سنگ ‌نبشته اورامان یا کتیبه تنگی ور توسط پادشاه آشور سارگون، را نمادی از تاریخ کهن این دیار دانست و به تشریح نقش برجسته‌ای متعلق به تمدن آشور که به همراه یک کتیبه به خط میخی بین روستاهای تنگی ور و یوزیدر، بر فراز کوه زینانه حجاری شده است پرداخت.
دکتر محمد ابراهیم زارعی ضمن تشریح آداب و رسوم و ساخت بناهای شهر اورمان گفت: اورامان تخت مرکز شهر با شیب تند ۶۰ درجه ساخته شده است که قابل قیاس با احداث شهرها داخل دشت نیست .
وی افزود: با توجه به بافت طبیعی شهر اورامان قطعا برای رونق اقتصادی و اشتغال جوانان استان مسئولین می بایست اورامان را به جهان معرفی کنند. اگر می خواهیم اقتصاد منطقه رونق یابد و مردم با دلگرمی در اورامان بمانند باید از امکانات جدید و بروز بهره مند شوند تا به ماندن در این منطقه امیدوار باشند.
زارعی خاطر نشان کرد: متاسفانه امروز بسیاری از آداب و رسوم گذشته به دست فراموشی سپرده شده است در حالیکه تمامی صاحبان فرهنگ، هزینه های گزافی صرف می نمایند تا فرهنگ خود و دستاوردهای فرهنگی پیشینیان خود را حفظ کنند اولین گام که باید به جِد برداشته شود، جلوگیری از رسوخ فرهنگ بیگانه در فرهنگ بومی و محلی هر منطقه است و این امر را از طریق آموزش و به کار گیری روش های سازنده و مفید باید پی جویی نمود.
هورامان به ثبت جهانی نزدیک می شود

مسئول پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامانات گفت: برگزاری همایش معماری و شهرسازی سکونت گاه های کوهستانی با محوریت هورامان گامی بلند برای کمک به ثبت جهانی اورامانات است.
پویا طالب نیا در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه اولویت اصلی منطقه هورامان حفظ بافت سنتی و میراث فرهنگی آن است، افزود: در مسیر ثبت جهانی هورامان قدم اول جلوگیری از تغییر بافت معماری و اصیل آن و حفظ برخی از فرهنگ های غنی مردم منطقه است.
وی افزود: بر اساس پژوهش های انجام گرفته توسط کارشناسان از سال ۲۰۱۱ تاکنون تغییر محسوسی در معماری شهر هورامان مشاهده می شود که باید با وضع قوانین و همراهی مسئولان شهرستان این رویه متوقف شود.
طالب‌نیا با بیان اینکه گردشگران برای دیدن اصالت و غنای یک منطقه در آن حضور می یابند، بر لزوم همکاری و همراهی مسئولان برای حفظ و صیانت از هورامان تاکید کرد.
مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامانات گفت: برگزاری همایش معماری و شهرسازی سکونت گاه های کوهستانی با محوریت هورامان گامی بلند در جهت کمک به ثبت جهانی اورامانات است.
این کارشناس میراث فرهنگی اجرای برنامه های آموزشی، توسعه صنایع دستی و رونق گردشگری فرهنگی را از دیگر برنامه های پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامانات نام برد.
وی با بیان اینکه انجام فعالیت های حمایتی در ۸۰ روستای منطقه اورامانات اجرایی می شود، اظهار کرد: اولویت ما روستاهایی است که پتانسیل جذب گردشگر در آن ها وجود دارد و در تلاش هستیم تا با آموزش و جذب اعتبارات ملی و استانی زمینه توسعه منطقه و حفظ اصالت فرهنگی آن را فراهم کنیم.
طالب نیا در پایان بر لزوم همراهی جامعه رسانه‌ای استان کردستان برای کمک به حفظ میراث فرهنگی و صنایع دستی استان خصوصا منطقه اورامانات تاکید کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...