رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۹
 • کد خبر : 1685
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بازداشت نمایندگان پارلمان ترکیه نقض قوانین بین‌المللی است
نمايندگان مجلس ایران در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل:

بازداشت نمایندگان پارلمان ترکیه نقض قوانین بین‌المللی است

به دنبال دستگیری رهبران و نمایندگان کرد در ترکیه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این اقدام را محکوم کردند و نسبت به آن واکنش نشان دادند. در ابتدای واکنش‌ها محمودزاده نماینده مهاباد و حسین زاده نماینده نقده و اشنویه با ارسال نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار پیگیری موضوع و آزادی نمایندگان […]

به دنبال دستگیری رهبران و نمایندگان کرد در ترکیه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این اقدام را محکوم کردند و نسبت به آن واکنش نشان دادند.
در ابتدای واکنش‌ها محمودزاده نماینده مهاباد و حسین زاده نماینده نقده و اشنویه با ارسال نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار پیگیری موضوع و آزادی نمایندگان کرد شده بودند. به دنبال این واکنش نمایندگان سایر شهرهای ایران نیز ضمن انتشار بیانه‌ها بر لزوم آزادی فوری نمایندگان کرد تاکید و اقدام ترکیه را مغایر با اصول دموکراسی و علیه حقوق بشر توصیف نمودند.
‎اما در اقدامی وسیعتر و طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد تعدادی از نماینده مجلس شورای اسلامی با همه‌ی سلایق و گرایش‌های سیاسی وحتی قومی و مذهبی (اصولگرا، اصلاح طلب، مستقل، ترک، فارس، کرد، بلوچ، لر، شیعه، سنی، ارمنی، آشوری و …) اقدام دولت ترکیه در دستگیری نمایندگان مجلس و لغو مصونیت سیاسی آنان را محکوم کردند.
‎بیش از ٣٢ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل که متن آن در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است، اقدام دولت ترکیه در دستگیری تعدادی از نمایندگان پارلمان ترکیه را محکوم کردند.
حزب دموکراتیک خلق ترکیه سومین حزب بزرگ پارلمان ترکیه است که در انتخابات اخیر، ۶ میلیون رأی به دست آورد. دولت ترکیه پیش از شروع پاکسازی‌ها کودتای نافرجام ، سیاسیون کرد را تحت فشار قرار می‌داد ولی این حمله و دستگیری جمعی نمایندگان مجلس در نوع خود کم نظیر است.
‎علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر وجود همگرایی در نظام سیاسی ترکیه گفت:طبیعتا نظر ما این است که بهتر است هر چه بیشتر انسجام و اتحاد در ترکیه به وجود بیاید و ما شاهد ثبات دائم در این کشور باشیم. وی ادامه داد:ما امیدواریم که نمایندگان منتخب مجلس ترکیه بتوانند در چهارچوب قوانین ترکیه فعالیت خود را ادامه دهند.
‎سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اشتباهات سیاسی دولت ترکیه در دستگیری نمایندگان پارلمان این کشور، اضهار کرد: اقدامی را که آقای اردوغان بعد از کودتا شروع کرده نوعی فروپاشی سیاسی می دانم. در واقع این نوعی کودتای سیاسی است.
‎‎‎علیرضا محجوب نماینده تهران نیز بازداشت های اخیر نمایندگان پارلمان ترکیه را سیاسی قلمداد کرد و توضیح داد: نمی‌تواند مقاصد غیر سیاسی در آنها باشد. ما درباره چیزی صحبت می کنیم که قانون به او اجازه می دهد، اما قوانین برخی اوقات منجر به پاکسازی و بیرون کردن یک عده از میدان می شود. ‎وی تصریح کرد:بایستی براساس ماهیت قوانین ترکیه در این مورد اظهار نظر کرد. من شخصا به مصونیت نمایندگان در همه مجالس اعتقاد دارم.
علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با درخواست از رئیس جمهور ترکیه در آزادی این نمایندگان گفت : بازداشت‌های اخیر در ترکیه غیر طبیعی است و انتظار داریم دولت اردوغان به کنوانسیون های بین المللی در زمینه حقوق بشر عمل کند.
سیدحسین نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و نماینده مردم ورامین نیز از دولت ترکیه درخواست کرد: انتظار ایران از ترکیه این است که دولت اردوغان با پرهیز از شتاب زدگی و با توجه به حقوق مردم این کشور اقدام و عمل کند.
حسن حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود و میامی نیز با اذعان به این موضوع که اردوغان تصفیه قومیتی را دنبال می کند تا طیف های مختلف را به نوعی تطمیع کند،از دستگاه قضا این کشور خواست در رفتار خود تجدید نظر کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...