رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۹
 • کد خبر : 1685
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بازداشت نمایندگان پارلمان ترکیه نقض قوانین بین‌المللی است
نمايندگان مجلس ایران در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل:

بازداشت نمایندگان پارلمان ترکیه نقض قوانین بین‌المللی است

به دنبال دستگیری رهبران و نمایندگان کرد در ترکیه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این اقدام را محکوم کردند و نسبت به آن واکنش نشان دادند. در ابتدای واکنش‌ها محمودزاده نماینده مهاباد و حسین زاده نماینده نقده و اشنویه با ارسال نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار پیگیری موضوع و آزادی نمایندگان […]

به دنبال دستگیری رهبران و نمایندگان کرد در ترکیه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این اقدام را محکوم کردند و نسبت به آن واکنش نشان دادند.
در ابتدای واکنش‌ها محمودزاده نماینده مهاباد و حسین زاده نماینده نقده و اشنویه با ارسال نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار پیگیری موضوع و آزادی نمایندگان کرد شده بودند. به دنبال این واکنش نمایندگان سایر شهرهای ایران نیز ضمن انتشار بیانه‌ها بر لزوم آزادی فوری نمایندگان کرد تاکید و اقدام ترکیه را مغایر با اصول دموکراسی و علیه حقوق بشر توصیف نمودند.
‎اما در اقدامی وسیعتر و طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد تعدادی از نماینده مجلس شورای اسلامی با همه‌ی سلایق و گرایش‌های سیاسی وحتی قومی و مذهبی (اصولگرا، اصلاح طلب، مستقل، ترک، فارس، کرد، بلوچ، لر، شیعه، سنی، ارمنی، آشوری و …) اقدام دولت ترکیه در دستگیری نمایندگان مجلس و لغو مصونیت سیاسی آنان را محکوم کردند.
‎بیش از ٣٢ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل که متن آن در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است، اقدام دولت ترکیه در دستگیری تعدادی از نمایندگان پارلمان ترکیه را محکوم کردند.
حزب دموکراتیک خلق ترکیه سومین حزب بزرگ پارلمان ترکیه است که در انتخابات اخیر، ۶ میلیون رأی به دست آورد. دولت ترکیه پیش از شروع پاکسازی‌ها کودتای نافرجام ، سیاسیون کرد را تحت فشار قرار می‌داد ولی این حمله و دستگیری جمعی نمایندگان مجلس در نوع خود کم نظیر است.
‎علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر وجود همگرایی در نظام سیاسی ترکیه گفت:طبیعتا نظر ما این است که بهتر است هر چه بیشتر انسجام و اتحاد در ترکیه به وجود بیاید و ما شاهد ثبات دائم در این کشور باشیم. وی ادامه داد:ما امیدواریم که نمایندگان منتخب مجلس ترکیه بتوانند در چهارچوب قوانین ترکیه فعالیت خود را ادامه دهند.
‎سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اشتباهات سیاسی دولت ترکیه در دستگیری نمایندگان پارلمان این کشور، اضهار کرد: اقدامی را که آقای اردوغان بعد از کودتا شروع کرده نوعی فروپاشی سیاسی می دانم. در واقع این نوعی کودتای سیاسی است.
‎‎‎علیرضا محجوب نماینده تهران نیز بازداشت های اخیر نمایندگان پارلمان ترکیه را سیاسی قلمداد کرد و توضیح داد: نمی‌تواند مقاصد غیر سیاسی در آنها باشد. ما درباره چیزی صحبت می کنیم که قانون به او اجازه می دهد، اما قوانین برخی اوقات منجر به پاکسازی و بیرون کردن یک عده از میدان می شود. ‎وی تصریح کرد:بایستی براساس ماهیت قوانین ترکیه در این مورد اظهار نظر کرد. من شخصا به مصونیت نمایندگان در همه مجالس اعتقاد دارم.
علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با درخواست از رئیس جمهور ترکیه در آزادی این نمایندگان گفت : بازداشت‌های اخیر در ترکیه غیر طبیعی است و انتظار داریم دولت اردوغان به کنوانسیون های بین المللی در زمینه حقوق بشر عمل کند.
سیدحسین نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و نماینده مردم ورامین نیز از دولت ترکیه درخواست کرد: انتظار ایران از ترکیه این است که دولت اردوغان با پرهیز از شتاب زدگی و با توجه به حقوق مردم این کشور اقدام و عمل کند.
حسن حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود و میامی نیز با اذعان به این موضوع که اردوغان تصفیه قومیتی را دنبال می کند تا طیف های مختلف را به نوعی تطمیع کند،از دستگاه قضا این کشور خواست در رفتار خود تجدید نظر کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...