رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۹
 • کد خبر : 1685
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بازداشت نمایندگان پارلمان ترکیه نقض قوانین بین‌المللی است
نمايندگان مجلس ایران در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل:

بازداشت نمایندگان پارلمان ترکیه نقض قوانین بین‌المللی است

به دنبال دستگیری رهبران و نمایندگان کرد در ترکیه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این اقدام را محکوم کردند و نسبت به آن واکنش نشان دادند. در ابتدای واکنش‌ها محمودزاده نماینده مهاباد و حسین زاده نماینده نقده و اشنویه با ارسال نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار پیگیری موضوع و آزادی نمایندگان […]

به دنبال دستگیری رهبران و نمایندگان کرد در ترکیه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این اقدام را محکوم کردند و نسبت به آن واکنش نشان دادند.
در ابتدای واکنش‌ها محمودزاده نماینده مهاباد و حسین زاده نماینده نقده و اشنویه با ارسال نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار پیگیری موضوع و آزادی نمایندگان کرد شده بودند. به دنبال این واکنش نمایندگان سایر شهرهای ایران نیز ضمن انتشار بیانه‌ها بر لزوم آزادی فوری نمایندگان کرد تاکید و اقدام ترکیه را مغایر با اصول دموکراسی و علیه حقوق بشر توصیف نمودند.
‎اما در اقدامی وسیعتر و طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد تعدادی از نماینده مجلس شورای اسلامی با همه‌ی سلایق و گرایش‌های سیاسی وحتی قومی و مذهبی (اصولگرا، اصلاح طلب، مستقل، ترک، فارس، کرد، بلوچ، لر، شیعه، سنی، ارمنی، آشوری و …) اقدام دولت ترکیه در دستگیری نمایندگان مجلس و لغو مصونیت سیاسی آنان را محکوم کردند.
‎بیش از ٣٢ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل که متن آن در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است، اقدام دولت ترکیه در دستگیری تعدادی از نمایندگان پارلمان ترکیه را محکوم کردند.
حزب دموکراتیک خلق ترکیه سومین حزب بزرگ پارلمان ترکیه است که در انتخابات اخیر، ۶ میلیون رأی به دست آورد. دولت ترکیه پیش از شروع پاکسازی‌ها کودتای نافرجام ، سیاسیون کرد را تحت فشار قرار می‌داد ولی این حمله و دستگیری جمعی نمایندگان مجلس در نوع خود کم نظیر است.
‎علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر وجود همگرایی در نظام سیاسی ترکیه گفت:طبیعتا نظر ما این است که بهتر است هر چه بیشتر انسجام و اتحاد در ترکیه به وجود بیاید و ما شاهد ثبات دائم در این کشور باشیم. وی ادامه داد:ما امیدواریم که نمایندگان منتخب مجلس ترکیه بتوانند در چهارچوب قوانین ترکیه فعالیت خود را ادامه دهند.
‎سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اشتباهات سیاسی دولت ترکیه در دستگیری نمایندگان پارلمان این کشور، اضهار کرد: اقدامی را که آقای اردوغان بعد از کودتا شروع کرده نوعی فروپاشی سیاسی می دانم. در واقع این نوعی کودتای سیاسی است.
‎‎‎علیرضا محجوب نماینده تهران نیز بازداشت های اخیر نمایندگان پارلمان ترکیه را سیاسی قلمداد کرد و توضیح داد: نمی‌تواند مقاصد غیر سیاسی در آنها باشد. ما درباره چیزی صحبت می کنیم که قانون به او اجازه می دهد، اما قوانین برخی اوقات منجر به پاکسازی و بیرون کردن یک عده از میدان می شود. ‎وی تصریح کرد:بایستی براساس ماهیت قوانین ترکیه در این مورد اظهار نظر کرد. من شخصا به مصونیت نمایندگان در همه مجالس اعتقاد دارم.
علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با درخواست از رئیس جمهور ترکیه در آزادی این نمایندگان گفت : بازداشت‌های اخیر در ترکیه غیر طبیعی است و انتظار داریم دولت اردوغان به کنوانسیون های بین المللی در زمینه حقوق بشر عمل کند.
سیدحسین نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و نماینده مردم ورامین نیز از دولت ترکیه درخواست کرد: انتظار ایران از ترکیه این است که دولت اردوغان با پرهیز از شتاب زدگی و با توجه به حقوق مردم این کشور اقدام و عمل کند.
حسن حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود و میامی نیز با اذعان به این موضوع که اردوغان تصفیه قومیتی را دنبال می کند تا طیف های مختلف را به نوعی تطمیع کند،از دستگاه قضا این کشور خواست در رفتار خود تجدید نظر کند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...