رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۷
 • کد خبر : 1694
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بانک‌ها در خدمت توسعه نیستند
استاندار در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي كردستان:

بانک‌ها در خدمت توسعه نیستند

استاندار کردستان شامگاه چهارشنبه (۳ آذر) در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کردستان باحضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، از عملکرد بانکهای استان ابراز نارضایتی کرد اما مدیران بانکها را بی تقصیر دانست و گفت: مدیران ما فاقد اختیار هستند. عبدالمحمد زاهدی بوروکراسی اداری را مانع اصلی پیشرفت کار عنوان کرد و گفت: […]

استاندار کردستان شامگاه چهارشنبه (۳ آذر) در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کردستان باحضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، از عملکرد بانکهای استان ابراز نارضایتی کرد اما مدیران بانکها را بی تقصیر دانست و گفت: مدیران ما فاقد اختیار هستند. عبدالمحمد زاهدی بوروکراسی اداری را مانع اصلی پیشرفت کار عنوان کرد و گفت: کشور باید از ظرفیت‌های استان کردستان بهره بگیرد و نقش این استان در توسعه ملی تعریف شود.
وی گفت: با توجه به اینکه زمانی در بانک کار می کردم و همیشه در جلسات کارگروه رفع موانع تولید مدافع بانک‌ها بوده‌ام افزود: امروز که عملکرد بانک‌های کشوری را دیدم واقعا از عملکرد بانک‌های کردستان در بحث پرداخت تسهیلات به واحدهای مشکل‌دار خجالت کشیدم و هیچ جوابی ندارم.
به گزارش فارس، زاهدی اظهار کرد: اینکه ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سطح کشور در قالب اقتصاد مقاومتی پرداخت شده است چه جوابی برای عملکرد استان می‌توانم داشته باشم.
وی با بیان اینکه روند پرداخت تسهیلات در استان کردستان واقعا کند است، خاطرنشان کرد: اگر با این بهانه‌ها نتوانیم سهم استان را بگیریم، جوابی برای وجدان خود و مردم نخواهیم داشت.
زاهدی با تاکید بر اینکه مسوولیت‌های سازمانی نباید ملاک هیچکدام از ما مسؤولان و مدیران در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد، گفت: ما یک مسوولیت اجتماعی داریم و این مسوولیت اجتماعی مهم‌تر از مسوولیت سازمانی است. وی خاطرنشان کرد: بانک‌هایی که قصد همکاری در این زمینه را ندارند اعلام و تکلیف ما را روشن کنند.
استاندار کردستان با بیان اینکه از سوی مدیران بانکی این قول را می‌دهم که در روند پرداخت تسهیلات اقدامات اساسی در استان انجام خواهیم داد، اضافه کرد: تسریع در روند پرداخت تسهیلات به صورت جدی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: مشکل ما این است که نظام بانکی کشور در خدمت تولید قرار نگرفته است و مدیران بانکی در این راستا مقصر نیستند. زاهدی در پایان سخنان خود ضمن انتقاد از وجود بروکراسی‌های اداری، خواستار دادن اختیاراتی بیشتر به مدیران استان شد.
مدیران برای رفع بیکاری استان خود بیشتر تلاش کنند
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز، با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت توجه به تولیدات داخلی گفت: هدف از مورد توجه قرار دادن، برداشتن موانع تولید و رفع بیکاری است و دولت رسیدگی به این مهم را در قالب برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار داد.
رضا رحمانی با اشاره به اینکه این مهم نیازمند تلاش شبانه روزی و عزم جدی است، از مدیران و مسئولان استان خواست تا با انگیزه در این زمینه کار کنند و برای رفع مشکلات اقتصادی و بیکاری استان خود بیشتر تلاش کنند.
وی به عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات برای تولید و اشتغال اشاره کرد و افزود: علیرغم عملکرد مطلوب بانک‌ها در سطح کشور، متاسفانه این عزم در کردستان دیده نمی‌شود و میزان پرداختی‌های کردستان نسبت به کشور، بسیار کمتر است. حتما در استان کردستان مشکل بیکاری حل شده که بانک‌ها در زمینه پرداخت تسهیلات رفع موانع تولید اینگونه عمل می‌کنند.
وی عملکرد بانک‌ها را در کردستان نامطلوب و غیرقابل توجیه دانست و افزود: در کردستان صنعت وضعیت مطلوبی ندارد و باید از این طرح و اعتبارات آن برای رونق واحدهای تولیدی به منظور توسعه اقتصادی بهره گرفت.
وی ادامه داد: تورم سال‌های اخیر در کشور و تحریم‌ها بیشترین ضربه را به واحدهای تولیدی وارد کرد و موجب رکود اقتصادی و بیکاری شد و امروز دولت طرح‌های مختلفی برای احیای این واحدها مطرح کرده است که باید از آنها به عنوان فرصتی برای توسعه اقتصادی استان بهره گرفت.
مناقشه میهمانان در نشت استانی
بشیر غلامی نماینده بانک مرکزی که به همراه قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان کردستان سفر کرده بود در این نشست گفت: در زمان پرداخت تسهیلات، وام‌گیرنده باید حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد را به سررسیدهای گذشته خود اختصاص دهد و صاحبان واحدهای تولیدی، زمانی که تسهیلات را دریافت کردند باید بخشی از معوقات خود را که قبلا دریافت کرده‌اند بپردازند؛ اما رحمانی قایم‌مقام وزیر در واکنش به این اظهارات گفت: «این درخواست اصلا قابل قبول نیست و هیچ ضرورتی مبنی بر اینکه از محل دریافت تسهیلات سررسید معوقات قبلی این افراد باز پس گرفته شود وجود ندارد. نباید حتی یک ریال از این تسهیلات به عنوان معوقات گذشته برداشته شود، چراکه اگر هدف احیای این واحدها است نباید با اینگونه موانع جلوی پای متقاضی سنگ‌اندازی شود.»
بانک ملی به ۱۲ بنگاه کوچک وام داده است
مدیر امور شعب بانک ملی استان کردستان گفت: امسال ۲۵ مورد از بنگاه‌های متوسط و کوچک استان برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش به بانک ملی معرفی شده که تاکنون ۱۲ مورد آن پرداخت شده است.
حجت الله شاکری مشکل را نرخ بالای وام دانست و گفت: وام پرداختی ۱۸ درصد سود دارد که ۵ درصد آن یارانه است و مابقی باید متقاضی پرداخت کند که مردم از آن استقبال نمی‌کنند.
دولت روحانی به کشاورزان ظلم کرده است
فعالان صنعتی، تولیدی و تجاری کردستان در دیدار سه ساعته خود با قائم‌ مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت به بیان دغدغه‌ها و مشکلات خود پرداختند که نماینده کشاورزان استان با انتقاد از بی‌توجهی دولت به کشاورزان، گفت: دولت روحانی به کشاورزان کردستانی ظلم کرده است.
«محمد علوی» نماینده واحدهای تولیدی حوزه کشاورزی استان با اشاره به اینکه بیش از ۲۷ درصد از تولید ناخالص داخلی استان مربوط به بخش کشاورزی است و این حوزه نقش ویژه‌ای را در اقتصاد و اشتغال‌زایی ایفا می‌کند افزود: در خصوص تولید طیور رتبه نهم کشور را داریم و در شمال‌غرب کشور نیز جزو استان‌های برتر هستیم اما متأسفانه تاکنون کارگروه رفع موانع تولید نتوانسته‌ است به صورت عملی مشکلات واحدهای تولیدی استان را رفع کند.
وی افزود: برای رفع دغدغه‌های مالی صنعتگران کردستانی باید یک خط اعتباری ویژه از سوی دولت در نظر گرفته شود و بانک‌ها نیز در خصوص تسهیلات بانکی از سخت‌گیری‌های خود بکاهند.
این فعال اقتصادی و صنعتی استان کردستان اظهار داشت: نباید کردستان را با دیگر استان‌ها مقایسه کرد چرا که درآمد سرانه مردم این استان از نصف میانگین درآمد سرانه کشور پایین‌تر است.
فارس گزارش داد در حین برگزاری این جلسه شخصی که خود را نماینده رسمی انجمن کشاورزان استان معرفی کرد از جای خود بلند شد و در سخنانی انتقادی اظهار کرد: در دولت روحانی به کشاورزان کردستانی ظلم شده است و ما در هیچ جلسه رسمی دعوت نشده‌ایم تا مشکلات و دغدغه‌هایمان را مطرح کنیم.
وی افزود: هم‌اکنون ۱۱۱هزار بهره‌بردار در حوزه کشاورزی کردستان فعالیت دارند و ۷۷۰هزار کردستانی از بخش کشاورزی ارتزاق می‌کنند لذا باید دولتمردان تدبیر و امید به دغدغه‌ها و مشکلات ما گوش دهند.
مسؤولان سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در ادامه این جلسه به فرد مورد نظر اجازه ادامه مطالب خود را ندادند و هیرش سلطان‌پناه دبیر کارگروه اقتصادی مرکز هم‌اندیشی توسعه استانداری کردستان به عنوان سخنران دیگر این جلسه به ارائه مطالبی در خصوص ظرفیت‌های کردستان در حوزه آب و خاک و تولید محصولات کشاورزی پرداخت.
وی افزود: با وجود ۷درصد منابع آبی کشور تنها ۱۰درصد زمین‌های کردستان آبی هستند و این استان از لحاظ درجه توسعه‌‌یافتگی همواره بین رتبه‌های ۲۷ تا ۳۱ کشور بوده است.
سلطان‌پناه اظهار کرد: کردستان از لحاظ نرخ باسوادی رتبه ۳۰ کشور را داراست و نخبگان این استان نیز به دیگر نقاط مهاجرت می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه یک سیاست غلط در کشور ما در خصوص صنعت نهادینه شده است که از قبل از انقلاب تاکنون این سیاست تداوم داشته است و آن هم توسعه صنعتی در قطب‌های صنعتی کشور و بی‌توجهی به مناطق حاشیه‌ای و استان‌های مرزی بوده است.
سلطان‌پناه افزود: باید در راهبرد توسعه صنعتی کشور تجدیدنظر شود چرا که با ادامه روند کنونی دغدغه‌های صنعت در استان‌هایی همچون کردستان حل نخواهد شد.
نادر سراب نماینده واحدهای صنعتی در حوزه پتروشیمی نیز در این جلسه نسبت به وجود پروانه‌های غیر قانونی در این عرصه و نبود نمایندگی بانک‌های ایرانی در اقلیم کردستان عراق و مشکلات ترانزیت کالاهای تولیدی در حوزه پتروشیمی در کردستان اشاره کرد که مشکلات بسیاری را برای این حوزه در استان به وجود آورده است.
هیرش باقدم مخترع و مبتکر کردستانی نیز در این جلسه به طرح‌های متعدد پژوهشی و ابتکاری نخبگان کردستانی در حوزه صنعت و معدن اشاره کرد و گفت: نبود کارشناسان و کارمندان کردستانی در بدنه وزارت‌خانه‌ها در تهران موجب شده است که بسیاری از این تلاش‌ها با بروکراسی شدید اداری مواجه شود و کردستانی‌ها در وزارت‌خانه‌های متعدد کشور حافظ منافع یا حامیان معنوی نداشته باشند.
وی در ادامه سخنان خود به سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: متأسفانه نه تنها در کشور به این سیاست‌ها توجه جدی نشده است بلکه منویات مقام معظم رهبری نیز در این سیاست‌ها مورد بی‌توجهی و بی‌مهری قرار گرفته است و به جای حمایت از ایده‌های نوآورانه و دانش‌بنیان به حوزه نظارت و سختگیری‌ها توجه شده است و این امر مجال را بر مبتکران و نوآوران تنگ کرده است.
این جوان مبتکر کردستانی خاطرنشان کرد: کارگروه رفع موانع تولید نیز در کردستان در عمل منفعل بوده و تاکنون نتوانسته است هیچ کمکی در این حوزه نماید.
حسن نژاد مدیرعامل شرکت پرشنگ سقز تولید کننده محصولات لبنی نیز در این جلسه نسبت به انفعال کارگروه تسهیل رفع موانع تولید در استان انتقاد کرد و گفت: باید نام این کارگروه را به کارگروه تطویل موانع تولید تغییر داد چرا که در عمل کاری از اعضای این کارگروه مشاهده نشده است. وی خطاب به دولت‌مردان تدبیر و امید گفت: خواهشمندیم از تدبیرتان ما را ناامید نکنید.
اقبال کریمی رئیس انجمن کارخانه‌داران آرد کردستان نیز در این جلسه اظهار کرد: استان کردستان با تولید میانگین ۸۰۰هزار تن گندم در سال همواره جزو پنج استان برتر کشور در این عرصه است.
وی افزود: کارخانه‌های آرد کردستان نزدیک‌ترین فاصله را با مرز عراق دارند و با توجه به اینکه کشور عراق بزرگترین واردکننده آرد دنیاست این ظرفیت ویژه برای تولیدکنندگان آرد در کردستان فراهم است که به صادرات این محصول به عراق بپردازند اما متأسفانه تاکنون از این ظرفیت ویژه استفاده نشده و مسئولان استانی و کشوری برای کمک به تسهیل صادرات آرد کردستان به عراق قدمی برنداشته‌اند.
رئیس انجمن کارخانه‌داران آرد کردستان اظهار داشت: تأسف ما وقتی فزونی می‌یابد که تولیدکنندگان آرد ترکیه از غربی‌ترین نقاط این کشور تریلرهای حمل آرد را از مرز بازرگان وارد ایران کرده و به جنوبی‌ترین نقاط کشور ما گسیل می‌دهند و از مرزهای جنوبی به نقاط جنوبی عراق صادر می‌کنند و این درحالی است که کارخانه‌های تولید آرد در استان کردستان تنها ۴۰ کیلومتر با کشور عراق فاصله دارند.
رحمانی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، در این نشست پس از استماع سخنان منتقدین در پاسخ به سوال یکی از صنعت‌گران کردستانی در خصوص نحوه پرداخت تسهیلات بانکی گفت: ما در سطح کشوری با مدیران و مسئولان بانک‌های مشکلی نداریم و امیدواریم مدیران بانک‌ها در کردستان نیز همچون رؤسای خود در سطح کشور همراه صنعت باشند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.