رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۲
 • کد خبر : 1700
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نگاهی به «کلکه‌وانه»ی۲

شبکه نمایش خانگی با تاسیس رسانه‌های تصویری در سال ۷۲ در ایران متولد شد که علاوه بر تلوزیون و سینما مسیر جدیدی را پیش روی تهیه کنندگان، کارگردانان و بازیگران قرار داد. راهی که امیدوار کننده به نظر می رسید چون نظارت حاکم بر آن همچون سینما و تلوزیون سختگیرانه نبود؛ و همین امر باعث […]

شبکه نمایش خانگی با تاسیس رسانه‌های تصویری در سال ۷۲ در ایران متولد شد که علاوه بر تلوزیون و سینما مسیر جدیدی را پیش روی تهیه کنندگان، کارگردانان و بازیگران قرار داد. راهی که امیدوار کننده به نظر می رسید چون نظارت حاکم بر آن همچون سینما و تلوزیون سختگیرانه نبود؛ و همین امر باعث شد شبکه خانگی به گونه‌ای استوار بر حمایت مردم و بینندگان آن باشد .
در طول سه سال اخیر استان کردستان هم از قافله‌ی نمایش خانگی جدا نمانده و با تهیه‌ی شش فیلم در ژانر کمدی-اجتماعی تا حدودی رضایت نسبی مردم را به دست آورده .
«کلکه‌وانه۲) جدیدترین محصول نمایش خانگی استان کردستان و به عبارتی ضعیف‌ترین عضو این خانواده است که باعث کامل شدن سیر نزولی این دسته فیلم‌ها، هم از نظر فرم و ساخت و همچنین از لحاظ محتوا و درون مایه است. نویسنده می‌کوشد فیلم را به سمت و سوی طنز هدایت کند؛ در حالیکه خود مفهوم طنز در کارهای اخیر استان، هم در تلوزیون و هم در نمایش خانگی رنگ باخته و گم شده است به طوری که حاصل کارها چیزی جز نوعی شوخی تصنعی نیست .
فیلم را نه می‌شود طنز خواند و نه اجتماعی؛ شاید بتوان آن را درد دلی از اوضاع خانواده‌های امروزی با آمیخته‌ای از چند شوخی روزمره نام نهاد که برگرفته از طرح داستان مروارید و ماهی (که خود این داستان هم چندین سال پیش در قالب فیلم تلوزیونی ساخته شد‌) است.
سکته‌هایی که تمام فیلم را بلعیده، باعث می‌شود مخاطب با لا قیدی فیلم را نگاه گند؛ طوری که انگار به تماشای یک پیام بازرگانی نشسته و هیچ عاملی قرار نیست او را تحت تاثیر قرار دهد .
در نهایت، می‌توان گفت، ثابت بودن دوربین در لانگ‌شات‌های کسل کننده و بازی ضعیف بازیگران و عدم ارتباط آنها با هم دیگر، به نوعی تیر خلاص را به فیلمی می زند که بهتر بود قبل از شروع شدن تمام شود.
محمد رضا ملکشا

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...