رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۷
 • کد خبر : 1703
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کتاب مسگری در سنندج رونمایی شد

کتاب «مسگری» تالیف فریدون حسین پناهی سه شنبه هفته گذشته، با همت و همکاری پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان با حضور جمعی از علاقه‌مندان در تالار مولوی این دانشگاه رونمایی شد. این کتاب در هزار و ۵۰۰ نسخه و ۳۰۸ صفحه به صورت مصور منتشر شده است. در این کتاب پیشه مسگری، اسامی مسگران قدیمی […]

کتاب «مسگری» تالیف فریدون حسین پناهی سه شنبه هفته گذشته، با همت و همکاری پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان با حضور جمعی از علاقه‌مندان در تالار مولوی این دانشگاه رونمایی شد.
این کتاب در هزار و ۵۰۰ نسخه و ۳۰۸ صفحه به صورت مصور منتشر شده است.
در این کتاب پیشه مسگری، اسامی مسگران قدیمی شهر سنندج، طرز کار و زندگی آنان، نحوه ساخت ظروف مسی، اسامی ظروف ساخته شده ۵۰ سال پیش و ابزاری که مسگران برای ساخت این ظروف به کار می بردند، به زبانی ساده و با لهجه اردلانی پرداخته شده است.
مولف کتاب مسگری با اشاره به جلد اول تالیف خود با عنوان آسنگری(آهنگری)، گفت: اکنون جلد دوم این مجموعه، به نام «مسگه‌ری» رونمایی می‌شود. تلاش زیادی کردم تا در زنده کردن پیشه‌های سنتی نقشی داشته باشم و باز هم به این کار ادامه خواهم داد.
فریدون حسین پناهی ظهار داشت: مجموعه کتاب‌هایی به نام «پیشینه کونه‌کانی شاری سنه» و یا مشاغل سنندج در ۵۵ جلد نگارش می‌شود که هر کدام بیانگر شغلی خاص و مبحثی در آن راستا با موضوعی خاص است. وی با اشاره به اینکه حرمت، کلید رابطه بین انسان ها است و اگر آن نباشد، بشریت نمی تواند به هم نزدیک شود اظهار امیدواری کرد با این کتاب به زنده کردن تاریخ اجتماعی کردستان و تحکیم روابط خانواده ها کمک کرده باشم.
امید قادرزاده رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان نیز گفت: بخش زیادی از شغل‌های سنتی فراموش شده‌اند که با از بین رفتن این مشاغل، بی شک بخشی از ادبیات و فرهنگ ما نیز از بین می‌رود.
نویسنده، محقق و مورخ کردستانی نیز با بیان اینکه ضعف هایی در دستور زبان و فرهنگ لغت این کتاب وجود دارد، افزود: با این وجود، کتاب با زبانی شیرین و روان نوشته شده و کار بسیار با ارزشی است.
ماجد مردوخ روحانی گفت: در این کتاب به درستی به جزئیات حرفه مسگری و لوازم آن به شکلی استادانه پرداخته شده است به طوریکه مخاطب مطالب را به آسانی درک می کند.
در این مراسم اعلام شد که به تازگی کتابی از مستوره اردلان شاعره نامدار کردستان، در کتابخانه تبریز یافت شده است که یک ماه قبل از فوت وی به نگارش درآمده است. گفته شده که این کتاب ۸۰ صفحه است که حدود ۴۰ صفحه آن شعر و مابقی آن به نثر نگارش یافته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.