رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۷
 • کد خبر : 1703
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کتاب مسگری در سنندج رونمایی شد

کتاب «مسگری» تالیف فریدون حسین پناهی سه شنبه هفته گذشته، با همت و همکاری پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان با حضور جمعی از علاقه‌مندان در تالار مولوی این دانشگاه رونمایی شد. این کتاب در هزار و ۵۰۰ نسخه و ۳۰۸ صفحه به صورت مصور منتشر شده است. در این کتاب پیشه مسگری، اسامی مسگران قدیمی […]

کتاب «مسگری» تالیف فریدون حسین پناهی سه شنبه هفته گذشته، با همت و همکاری پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان با حضور جمعی از علاقه‌مندان در تالار مولوی این دانشگاه رونمایی شد.
این کتاب در هزار و ۵۰۰ نسخه و ۳۰۸ صفحه به صورت مصور منتشر شده است.
در این کتاب پیشه مسگری، اسامی مسگران قدیمی شهر سنندج، طرز کار و زندگی آنان، نحوه ساخت ظروف مسی، اسامی ظروف ساخته شده ۵۰ سال پیش و ابزاری که مسگران برای ساخت این ظروف به کار می بردند، به زبانی ساده و با لهجه اردلانی پرداخته شده است.
مولف کتاب مسگری با اشاره به جلد اول تالیف خود با عنوان آسنگری(آهنگری)، گفت: اکنون جلد دوم این مجموعه، به نام «مسگه‌ری» رونمایی می‌شود. تلاش زیادی کردم تا در زنده کردن پیشه‌های سنتی نقشی داشته باشم و باز هم به این کار ادامه خواهم داد.
فریدون حسین پناهی ظهار داشت: مجموعه کتاب‌هایی به نام «پیشینه کونه‌کانی شاری سنه» و یا مشاغل سنندج در ۵۵ جلد نگارش می‌شود که هر کدام بیانگر شغلی خاص و مبحثی در آن راستا با موضوعی خاص است. وی با اشاره به اینکه حرمت، کلید رابطه بین انسان ها است و اگر آن نباشد، بشریت نمی تواند به هم نزدیک شود اظهار امیدواری کرد با این کتاب به زنده کردن تاریخ اجتماعی کردستان و تحکیم روابط خانواده ها کمک کرده باشم.
امید قادرزاده رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان نیز گفت: بخش زیادی از شغل‌های سنتی فراموش شده‌اند که با از بین رفتن این مشاغل، بی شک بخشی از ادبیات و فرهنگ ما نیز از بین می‌رود.
نویسنده، محقق و مورخ کردستانی نیز با بیان اینکه ضعف هایی در دستور زبان و فرهنگ لغت این کتاب وجود دارد، افزود: با این وجود، کتاب با زبانی شیرین و روان نوشته شده و کار بسیار با ارزشی است.
ماجد مردوخ روحانی گفت: در این کتاب به درستی به جزئیات حرفه مسگری و لوازم آن به شکلی استادانه پرداخته شده است به طوریکه مخاطب مطالب را به آسانی درک می کند.
در این مراسم اعلام شد که به تازگی کتابی از مستوره اردلان شاعره نامدار کردستان، در کتابخانه تبریز یافت شده است که یک ماه قبل از فوت وی به نگارش درآمده است. گفته شده که این کتاب ۸۰ صفحه است که حدود ۴۰ صفحه آن شعر و مابقی آن به نثر نگارش یافته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...