رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۰
 • کد خبر : 1711
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ایجاد تولیدی دکمه
کارآفرینی آسان است (9)

ایجاد تولیدی دکمه

چنانچه به کتاب‌های کارآفرینی نگاهی بیندازیم می‌بینیم مملو از کلمات و مباحثی است که اغلب، فهم و درک آن به‌ویژه برای جوانان سخت است و یا ایجاد ارتباط این مطالب با زندگی و مخصوصاً بازار و فرهنگ بومی کردستان واقعاً غیرممکن است. اگر واقعاً ترویج فرهنگ کسب‌وکار اینقدر دشوار نمایان شده و تقریباً کارآفرین شدن […]

چنانچه به کتاب‌های کارآفرینی نگاهی بیندازیم می‌بینیم مملو از کلمات و مباحثی است که اغلب، فهم و درک آن به‌ویژه برای جوانان سخت است و یا ایجاد ارتباط این مطالب با زندگی و مخصوصاً بازار و فرهنگ بومی کردستان واقعاً غیرممکن است.
اگر واقعاً ترویج فرهنگ کسب‌وکار اینقدر دشوار نمایان شده و تقریباً کارآفرین شدن تلقی می‌شود آیا نباید راهکارهای آسان و دقیقاً نقشه راه را ترسیم و در اختیار جوانان قرارداد تا آنها بتوانند به شغل و پیشه مورد علاقه خود سرگرم شوند. آیا نباید مراجع کارآفرینی و دستگاه‌های مرتبط، با ادبیاتی ساده و متناسب با شرایط و موقعیت استان کردستان و نیازمندی‌های جامعه از سویی و نیاز جوانان به اشتغال از دیگر سو اطلاعات موردنیاز را در اختیار همگان قرار دهند تا در سال اقدام و عمل زمینه اشتغال و بهبود تولید در کشور فراهم شود؟ و از همه مهم‌تر دولت سیاست‌های منابع بانکی را با شرایط امروز جامعه تطبیق دهد تا در موقع مراجعه به بانک‌ها جوانان کارآفرین سرگردان نشوند؟
این ستون که هر هفته کسب‌وکاری را معرفی می‌کند صرفاً باهدف تسهیل در کارآفرینی و اشتغال ایجادشده و نیاز است متقاضیان، مشاغل معرفی شده را با دیدی باز انتخاب و با تحقیقات کامل ازجمله بازاریابی اقدام به تولید کنند.
شغلی که این هفته معرفی می‌کنیم تولید دکمه با ضایعات پلاستیک است. همان‌طور که می‌دانید اکثر دکمه‌های لباسی که ما می‌پوشیم از جنس پلاستیک است. یکی از مزایای این شغل، ارزان بودن قیمت پلاستیک خام (مواد اولیه این شغل) است که قیمت هر کیلوی آن حدود دو هزار تومان است.
وسایل مورد نیاز برای شروع کار: پلاستیک خام – دستگاه قالب‌زنی پلاستیک
هزینه دستگاه قالب‌زنی پلاستیک بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است
هزینه هر کیلو پلاستیک خام ۲ هزار تومان؛ بنابراین شما برای شروع این کار نیاز به سرمایه زیادی ندارید. پس نگران سرمایه زیاد برای شروع کار نباشید. اگر میانگین وزن هر دکمه‌ی پلاستیکی را یک گرم در نظر بگیریم، با هر کیلو پلاستیک می‌توان حدود هزار عدد دکمه تولید کرد. ما از ۱۳ مرکز خط تولید لباس، قیمت دکمه‌هایی را که از فروشندگان می‌خرند جویا شدیم که قیمت خرید هر دکمه برای این مراکز بین ۴۰ تا ۵۰ تومان است. شاید در ابتدا فکر کنید تولید دکمه کار جالبی نیست؛ اما اگر کمی دقت کنید شما می‌توانید با یک کیلو پلاستیک ۱۰۰۰ دکمه تولید کنید و هر عدد دکمه را به مراکز تولید لباس به قیمت ۵۰ تومان بفروشید.
یعنی دو هزار تومان شما در یک فرایند تولیدی و کارآفرینی تبدیل به ۱۰۰ هزار تومان می‌شود. با این سود کلانی که شما از تولید دکمه به دست می‌آورید می‌توانید کار خود را گسترش دهید و طی یک پروژه دو تا سه ساله صاحب یک کارخانه‌ی بزرگ تولید دکمه در ایران شوید.
باور کنید کارآفرینی آن‌قدرها هم سخت نیست فقط همت می‌خواهد و پشتکار. کسب‌وکار شما از تولید دکمه در خانه می‌توانید به یک شرکت بزرگ در صادر کردن انواع دکمه در استان تبدیل شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.