رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۰
 • کد خبر : 1711
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ایجاد تولیدی دکمه
کارآفرینی آسان است (9)

ایجاد تولیدی دکمه

چنانچه به کتاب‌های کارآفرینی نگاهی بیندازیم می‌بینیم مملو از کلمات و مباحثی است که اغلب، فهم و درک آن به‌ویژه برای جوانان سخت است و یا ایجاد ارتباط این مطالب با زندگی و مخصوصاً بازار و فرهنگ بومی کردستان واقعاً غیرممکن است. اگر واقعاً ترویج فرهنگ کسب‌وکار اینقدر دشوار نمایان شده و تقریباً کارآفرین شدن […]

چنانچه به کتاب‌های کارآفرینی نگاهی بیندازیم می‌بینیم مملو از کلمات و مباحثی است که اغلب، فهم و درک آن به‌ویژه برای جوانان سخت است و یا ایجاد ارتباط این مطالب با زندگی و مخصوصاً بازار و فرهنگ بومی کردستان واقعاً غیرممکن است.
اگر واقعاً ترویج فرهنگ کسب‌وکار اینقدر دشوار نمایان شده و تقریباً کارآفرین شدن تلقی می‌شود آیا نباید راهکارهای آسان و دقیقاً نقشه راه را ترسیم و در اختیار جوانان قرارداد تا آنها بتوانند به شغل و پیشه مورد علاقه خود سرگرم شوند. آیا نباید مراجع کارآفرینی و دستگاه‌های مرتبط، با ادبیاتی ساده و متناسب با شرایط و موقعیت استان کردستان و نیازمندی‌های جامعه از سویی و نیاز جوانان به اشتغال از دیگر سو اطلاعات موردنیاز را در اختیار همگان قرار دهند تا در سال اقدام و عمل زمینه اشتغال و بهبود تولید در کشور فراهم شود؟ و از همه مهم‌تر دولت سیاست‌های منابع بانکی را با شرایط امروز جامعه تطبیق دهد تا در موقع مراجعه به بانک‌ها جوانان کارآفرین سرگردان نشوند؟
این ستون که هر هفته کسب‌وکاری را معرفی می‌کند صرفاً باهدف تسهیل در کارآفرینی و اشتغال ایجادشده و نیاز است متقاضیان، مشاغل معرفی شده را با دیدی باز انتخاب و با تحقیقات کامل ازجمله بازاریابی اقدام به تولید کنند.
شغلی که این هفته معرفی می‌کنیم تولید دکمه با ضایعات پلاستیک است. همان‌طور که می‌دانید اکثر دکمه‌های لباسی که ما می‌پوشیم از جنس پلاستیک است. یکی از مزایای این شغل، ارزان بودن قیمت پلاستیک خام (مواد اولیه این شغل) است که قیمت هر کیلوی آن حدود دو هزار تومان است.
وسایل مورد نیاز برای شروع کار: پلاستیک خام – دستگاه قالب‌زنی پلاستیک
هزینه دستگاه قالب‌زنی پلاستیک بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است
هزینه هر کیلو پلاستیک خام ۲ هزار تومان؛ بنابراین شما برای شروع این کار نیاز به سرمایه زیادی ندارید. پس نگران سرمایه زیاد برای شروع کار نباشید. اگر میانگین وزن هر دکمه‌ی پلاستیکی را یک گرم در نظر بگیریم، با هر کیلو پلاستیک می‌توان حدود هزار عدد دکمه تولید کرد. ما از ۱۳ مرکز خط تولید لباس، قیمت دکمه‌هایی را که از فروشندگان می‌خرند جویا شدیم که قیمت خرید هر دکمه برای این مراکز بین ۴۰ تا ۵۰ تومان است. شاید در ابتدا فکر کنید تولید دکمه کار جالبی نیست؛ اما اگر کمی دقت کنید شما می‌توانید با یک کیلو پلاستیک ۱۰۰۰ دکمه تولید کنید و هر عدد دکمه را به مراکز تولید لباس به قیمت ۵۰ تومان بفروشید.
یعنی دو هزار تومان شما در یک فرایند تولیدی و کارآفرینی تبدیل به ۱۰۰ هزار تومان می‌شود. با این سود کلانی که شما از تولید دکمه به دست می‌آورید می‌توانید کار خود را گسترش دهید و طی یک پروژه دو تا سه ساله صاحب یک کارخانه‌ی بزرگ تولید دکمه در ایران شوید.
باور کنید کارآفرینی آن‌قدرها هم سخت نیست فقط همت می‌خواهد و پشتکار. کسب‌وکار شما از تولید دکمه در خانه می‌توانید به یک شرکت بزرگ در صادر کردن انواع دکمه در استان تبدیل شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...