رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۰
 • کد خبر : 1730
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آموزش و پرورش و خطری که جامعه را تهدید می‌کند

روژان: موزشی که تربیت صحیح به همراه نداشته باشد نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه بسیار مضر است، به عنوان مثال بمب اتمی و سلاح‌های کشتار جمعی را چه کسانی می‌سازند؟ انسانهای بی‌سواد یا باسواد؟ طبعا می‌دانیم که انسانهای باسواد و معلومات دست به ساخت چنین سلاح‌های ضد بشری زده‌اند و اینجا این سوال مهم پیش می‌آید که چرا؟ جواب بسیار ساده است چون این افراد درست پرورش پیدا نکرده‌اند، پرورشی که مبنای آن اخلاقیات باشد.

آموزش و پرورش دو موضوع مهم و اساسی و در عین حال مکمل هم‌دیگر هستند؛ از بدو تولد انسان و شروع حیات آدمی، موضوع آموزش و پرورش برای او مطرح می‌شود.
برای پروراندن یک هسته باید خصوصیات آن هسته را بشناسیم و بداینم که آن هسته در چه موقعیتی قابل پرورش است؟ در چه فصلی کاشته شود، در چه نوع خاکی خوب رشد می‌کند، آفتهایی که این هسته را تهدید می‌کنند شناسایی شوند و… باید به تمام این موارد توجه کرد تا بتوان از رشد و پرورش یک هسته اطمینان حاصل کرد. انسان هم همانند همان هسته از زمان تولد برای شکوفایی استعدادهایش، نیاز به مراقبت و پرورش دارد؛ هرچند آموزش و پرورش یک انسان به دلیل دو بعدی بودنش به مراتب پیچیده‌تر از یک هسته است که به آن اشاره شد. تمام اشیایی که در اختیار انسان است خنثی بوده و بستگی به تربیت انسان و نحوه استفاده او، می،تواند مثبت یا منفی باشد؛ به عنوان مثال با یک چاقو هم می،توان اسنانها را زخمی کرد و هم می‌توان در اتاق عمل با آن یک غده سرطانی را خارج کرد و جان انسانی را نجات داد؛ بر همین اساس موضوع آموزش و پرورش یکی از اساسی‌ترین موضوعات پیرامون انسان است.
آموزش، مجموعه‌ای بسیار بزرگ و بی‌پایان است که در ذهن انسان جای می‌گیرد و پرورش در قلب انسان و عامل شخصیت ساز است. پرورش بدون شناخت و بدون علم امکان ندارد. پرورش از لحاط عمل و تحقق همیشه به دنبال آموزش خواهد آمد؛ اما در مسایلی که به انسان آموزش داده می‌شود، بعضی اصول بنیادین وجود دارد که ابتدا آنها تعلیم داده می‌شود و بعد انسان به کمک شیوه‌ای متناسب با شناختی که پیدا کرده پرورش می‌یابد.
اهمیت آموزش نسبت به پرورش فرع است؛ یعنی آموزشی که تربیت صحیح به همراه نداشته باشد نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه بسیار مضر است، به عنوان مثال بمب اتمی و سلاح‌های کشتار جمعی را چه کسانی می‌سازند؟ انسانهای بی‌سواد یا باسواد؟ طبعا می‌دانیم که انسانهای باسواد و معلومات دست به ساخت چنین سلاح‌های ضد بشری زده‌اند و اینجا این سوال مهم پیش می‌آید که چرا؟ جواب بسیار ساده است چون این افراد درست پرورش پیدا نکرده‌اند، پرورشی که مبنای آن اخلاقیات باشد.
امروزه و در این قرن آموزش سر به فلک کشیده و با ظهور فضای مجازی و گسترش اینترنت هر زمان و در هر مکانی می‌تواند به مطالب آموزشی در هر زمینه‌ای دسترسی پیدا کرد؛ اما با تمام این پیشرفت‌ها، هر روز شاهد سقوط انسانیت و ارزشهای انسانی هستم و دلیل آن هم جز نبود پرورش درست چیز دیگری نیست.
هر اندازه انسان درست پرورش نیافته بیشتر آموزش ببیند به مراتب خطرناک‌تر است؛ هم برای خود و هم برای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند. ذهنی که از مطالب مختلف پر شده باشد توجیه کردن را یاد می‌گیرد که این امر، بدترین آفت برای انسان است؛ در چنین وضعیتی هر اندازه که انسان پرورش نیافته قدرت و توان داشته باشد بیشتر مرتکب جنایت می‌شود و کارش توجیه کردن و سرپوش گذاشت و حتی زیبا نشان دادن جنایت می‌شود.
همان‌طور که ما در تمامی علوم، اول اصول اساسی را آموزش می‌دهیم و بعد از آن و براساس این اصول به سطوح بالاتر می‌رویم در مورد انسان و پرورش او هم چنین برنامه‌ای صدق می‌کند و آن هم آموزش اصول اساسی انسانی و بعد از آن پرورش و شکل دادن به شخصیت انسان براساس همان اصول اولیه است. زمانی که انسان در راستای همان اصول اولیه پرورش یابد دیگر تمام موارد بعدی که به او آموزش داده شود مایه خیر و برکت است و قطعا شخص در جهت مفید از آن آموزش‌هایی که یاد گرفته استفاده می‌کند و اگر انسان درست پرورش پیدا نکند از تمامی مواردی که به او آموزش داده شده در جهت منفی و ضد بشری استفاده می‌کند و با ساخت یک بمب اتمی یا سلاح دیگیر می‌تواند در آن واحد هزاران و بلکه میلیون‌ها انسان بی‌گناه را به خاک و خون بکشد.
با توجه به مطالب گفته شده یکی از اساسی ترین سازمانها در هر کشوری سازمان آموزش و پرورش است که توجه به آن و مدیریت صحیح آن می‌تواند موجب رشد جامعه و کشور شود.
بهنام محمد مرادی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.