رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۰
 • کد خبر : 1730
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آموزش و پرورش و خطری که جامعه را تهدید می‌کند

روژان: موزشی که تربیت صحیح به همراه نداشته باشد نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه بسیار مضر است، به عنوان مثال بمب اتمی و سلاح‌های کشتار جمعی را چه کسانی می‌سازند؟ انسانهای بی‌سواد یا باسواد؟ طبعا می‌دانیم که انسانهای باسواد و معلومات دست به ساخت چنین سلاح‌های ضد بشری زده‌اند و اینجا این سوال مهم پیش می‌آید که چرا؟ جواب بسیار ساده است چون این افراد درست پرورش پیدا نکرده‌اند، پرورشی که مبنای آن اخلاقیات باشد.

آموزش و پرورش دو موضوع مهم و اساسی و در عین حال مکمل هم‌دیگر هستند؛ از بدو تولد انسان و شروع حیات آدمی، موضوع آموزش و پرورش برای او مطرح می‌شود.
برای پروراندن یک هسته باید خصوصیات آن هسته را بشناسیم و بداینم که آن هسته در چه موقعیتی قابل پرورش است؟ در چه فصلی کاشته شود، در چه نوع خاکی خوب رشد می‌کند، آفتهایی که این هسته را تهدید می‌کنند شناسایی شوند و… باید به تمام این موارد توجه کرد تا بتوان از رشد و پرورش یک هسته اطمینان حاصل کرد. انسان هم همانند همان هسته از زمان تولد برای شکوفایی استعدادهایش، نیاز به مراقبت و پرورش دارد؛ هرچند آموزش و پرورش یک انسان به دلیل دو بعدی بودنش به مراتب پیچیده‌تر از یک هسته است که به آن اشاره شد. تمام اشیایی که در اختیار انسان است خنثی بوده و بستگی به تربیت انسان و نحوه استفاده او، می،تواند مثبت یا منفی باشد؛ به عنوان مثال با یک چاقو هم می،توان اسنانها را زخمی کرد و هم می‌توان در اتاق عمل با آن یک غده سرطانی را خارج کرد و جان انسانی را نجات داد؛ بر همین اساس موضوع آموزش و پرورش یکی از اساسی‌ترین موضوعات پیرامون انسان است.
آموزش، مجموعه‌ای بسیار بزرگ و بی‌پایان است که در ذهن انسان جای می‌گیرد و پرورش در قلب انسان و عامل شخصیت ساز است. پرورش بدون شناخت و بدون علم امکان ندارد. پرورش از لحاط عمل و تحقق همیشه به دنبال آموزش خواهد آمد؛ اما در مسایلی که به انسان آموزش داده می‌شود، بعضی اصول بنیادین وجود دارد که ابتدا آنها تعلیم داده می‌شود و بعد انسان به کمک شیوه‌ای متناسب با شناختی که پیدا کرده پرورش می‌یابد.
اهمیت آموزش نسبت به پرورش فرع است؛ یعنی آموزشی که تربیت صحیح به همراه نداشته باشد نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه بسیار مضر است، به عنوان مثال بمب اتمی و سلاح‌های کشتار جمعی را چه کسانی می‌سازند؟ انسانهای بی‌سواد یا باسواد؟ طبعا می‌دانیم که انسانهای باسواد و معلومات دست به ساخت چنین سلاح‌های ضد بشری زده‌اند و اینجا این سوال مهم پیش می‌آید که چرا؟ جواب بسیار ساده است چون این افراد درست پرورش پیدا نکرده‌اند، پرورشی که مبنای آن اخلاقیات باشد.
امروزه و در این قرن آموزش سر به فلک کشیده و با ظهور فضای مجازی و گسترش اینترنت هر زمان و در هر مکانی می‌تواند به مطالب آموزشی در هر زمینه‌ای دسترسی پیدا کرد؛ اما با تمام این پیشرفت‌ها، هر روز شاهد سقوط انسانیت و ارزشهای انسانی هستم و دلیل آن هم جز نبود پرورش درست چیز دیگری نیست.
هر اندازه انسان درست پرورش نیافته بیشتر آموزش ببیند به مراتب خطرناک‌تر است؛ هم برای خود و هم برای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند. ذهنی که از مطالب مختلف پر شده باشد توجیه کردن را یاد می‌گیرد که این امر، بدترین آفت برای انسان است؛ در چنین وضعیتی هر اندازه که انسان پرورش نیافته قدرت و توان داشته باشد بیشتر مرتکب جنایت می‌شود و کارش توجیه کردن و سرپوش گذاشت و حتی زیبا نشان دادن جنایت می‌شود.
همان‌طور که ما در تمامی علوم، اول اصول اساسی را آموزش می‌دهیم و بعد از آن و براساس این اصول به سطوح بالاتر می‌رویم در مورد انسان و پرورش او هم چنین برنامه‌ای صدق می‌کند و آن هم آموزش اصول اساسی انسانی و بعد از آن پرورش و شکل دادن به شخصیت انسان براساس همان اصول اولیه است. زمانی که انسان در راستای همان اصول اولیه پرورش یابد دیگر تمام موارد بعدی که به او آموزش داده شود مایه خیر و برکت است و قطعا شخص در جهت مفید از آن آموزش‌هایی که یاد گرفته استفاده می‌کند و اگر انسان درست پرورش پیدا نکند از تمامی مواردی که به او آموزش داده شده در جهت منفی و ضد بشری استفاده می‌کند و با ساخت یک بمب اتمی یا سلاح دیگیر می‌تواند در آن واحد هزاران و بلکه میلیون‌ها انسان بی‌گناه را به خاک و خون بکشد.
با توجه به مطالب گفته شده یکی از اساسی ترین سازمانها در هر کشوری سازمان آموزش و پرورش است که توجه به آن و مدیریت صحیح آن می‌تواند موجب رشد جامعه و کشور شود.
بهنام محمد مرادی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...