رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۲
 • کد خبر : 1735
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : داعش، دامی برای جوانان اهل سنت

امروز در حالی‌که پانصد هزار نفر کودک و جوان و سال‌خورده سوری مورد حمله و آماج بمباران‌ هواپیماهای روسی قرار می‌گیرند، رهبران داعش در اوج امنیت و آرامش مشغول معاملات پنهان با قدرت‌های جهانی و حکومت‌های استبدادی و فریب دادن جوانان و وادار کردن آنان به عملیات انتحاری هستند که هم دلارها را می‌گیرند.

هر انسان منصف و تحلیلگر بی‌طرفی حوادث چند سال اخیر خاورمیانه به‌ویژه پس از شروع بهار عربی را مورد بررسی قرار دهد، به‌درستی می‌داند که چه دولت‌ها و قدرت‌هایی در این چند سال با سرنوشت مردم این منطقه بازی نموده و چه زیرکانه و شیادانه بهار عربی و بیداری اسلامی را بر ضد خود تبدیل نمودند.
جنبشی که می‌رفت کام مردم استبدادزده خاورمیانه را با آزادی از زیر سلطه طاغوت‌ها و دیکتاتورها شیرین نماید و مردم در آرامش و امنیت زندگی کنند، اما متأسفانه خامی وعدم تجربه انقلابیون و احساساتی برخورد کردن با مسائل وعدم دقت و دوراندیشی و نشناختن و عدم و درک توطئه گران پشت پرده و نشناختن دوستان و دشمنان و یا تنگ‌نظری وعدم تحمل مخالفان مانند آنچه در مصر گذشت و یا عدم وحدت و اتحاد در لیبی و سوریه موجب شد تا در چیدن میوه مبارزه و برداشت محصول زحمات تلاشگران محروم شوند.
ترس نظام‌های استبدادی منطقه و تلاش برای شکست و ناامید کردن فعالان عرصه مدنی و سیاسی همان‌گونه که در مصر اتفاق افتاد و اسلحه کشیدن و مواجهه انقلابیون در لیبی و سوریه ورق را به نفع مستبدان برگرداند.
از سوی دیگر دخالت رژیم‌های ارتجاعی منطقه برای جلوگیری از گسترش مبارزات آزادی‌خواهانه و رهایی‌بخش و حمایت‌های مالی و پناه دادن به دیکتاتورها همان کاری که عربستان انجام داد. حرکت‌های مسالمت آمیز را وارد فاز نظامی کرد؛ همان حرکت‌هایی که در سوریه، لیبی و یمن دیده می‌شود.
ابرقدرت‌ها و حکومت‌های استبدادی منطقه که از حرکت‌های آزادی‌بخش هراسان بودند با واردکردن و فراهم کردن فضا برای رشد وجذب جوانان تشنه حقایق اسلامی و مخالف استبداد و استعمار و امپریالیسم در کشورهایی مانند افغانستان، سوریه، عراق و یمن آتش جنگ برادرکشی را روشن نمودند و با وعده‌های دروغین و تسهیل خروج و ورود از مرزها و تشویق جوانان در مناطق مختلف جهان و وعده‌ی پیروزی و احیای خلافت اسلامی و حاکمیت قرآن و سنت بسیاری از جوانان ساده‌لوح و ناآگاه به دامی که برایشان گسترده شده بود در دو منطقه شام و عراق جمع شدند و چنان سیر پیروزی سهل‌الوصول را برایشان ترسیم کرده بودند که پس از چند روز در بغداد مستقر شوند. اما با چرخشی صد و هشتاد درجه‌ای متوجه منطقه کردستان شدند و کردها را که هیچ نقشی در سیاست‌های آشوب‌گرایانه‌ی منطقه نداشتند درگیر جنگی ناخواسته کردند.
آری داعش توانست با حضور خود در منطقه، جنبش بیداری اسلامی و بهار عربی را منحرف کند و با اعمال وحشیانه وضدانسانی، هم چهره اسلام و مسلمانان را مخدوش نماید وهم راه سرکوبی هر نوع حرکت آزادی‌خواهانه و ضد استبدادی را متوقف نماید.
امروز در حالی‌که پانصد هزار نفر کودک و جوان و سال‌خورده سوری مورد حمله و آماج بمباران‌ هواپیماهای روسی قرار می‌گیرند، رهبران داعش در اوج امنیت و آرامش مشغول معاملات پنهان با قدرت‌های جهانی و حکومت‌های استبدادی و فریب دادن جوانان و وادار کردن آنان به عملیات انتحاری هستند که هم دلارها را می‌گیرند و هم نیروی جوانی را که می تواند در آینده خطری برای امپریالیسم جهانی و استبداد باشد، به آسانی فدای حماقت و احساسات خود می‌نمایند.
آری داعش یعنی دیوانگان احمق عربده‌کش شیطان صفت، با دامی که به وسیله دشمنان آزادی و عدالت به آنان سپرده شد، بهترین جوانان اهل سنت را به نام دین به کام مرگ فرستادند و با اعمال نابخردانه خود جنبش بیداری اسلامی را تحریف نمودند و قرائتی از دین را به جهانیان نشان دادند که آیه‌های شیطانی را در نزد منکران و معاندان زیباتر جلوه می دهد.
امروز مسلمانان، تاوان حماقت و اعمال خوارج‌صفتی داعش را می‌پردازند و گرنه چه لزومی دارد جوان کرد ایرانی یا مراکشی و یا چچنی بدون فهم معنای اجتهاد و جهاد و مفاهیم بلند انسانی و اسلامی، راهی سوریه وعراق شود که نه تنها نمی‌تواند به حرکت‌های آزادی‌خواهانه کمک کند، بلکه با حضور خود بهانه‌ای به دست نظام‌های ضد مردمی و آدم‌کش روسیه و سوریه و ترکیه و عربستان می‌دهد تا جنبش‌های مردمی را تحت عنوان تروریست سرکوب نمایند و این همه نیرو و سرمایه را به هدر دهند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.