رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۲
 • کد خبر : 1735
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : داعش، دامی برای جوانان اهل سنت

امروز در حالی‌که پانصد هزار نفر کودک و جوان و سال‌خورده سوری مورد حمله و آماج بمباران‌ هواپیماهای روسی قرار می‌گیرند، رهبران داعش در اوج امنیت و آرامش مشغول معاملات پنهان با قدرت‌های جهانی و حکومت‌های استبدادی و فریب دادن جوانان و وادار کردن آنان به عملیات انتحاری هستند که هم دلارها را می‌گیرند.

هر انسان منصف و تحلیلگر بی‌طرفی حوادث چند سال اخیر خاورمیانه به‌ویژه پس از شروع بهار عربی را مورد بررسی قرار دهد، به‌درستی می‌داند که چه دولت‌ها و قدرت‌هایی در این چند سال با سرنوشت مردم این منطقه بازی نموده و چه زیرکانه و شیادانه بهار عربی و بیداری اسلامی را بر ضد خود تبدیل نمودند.
جنبشی که می‌رفت کام مردم استبدادزده خاورمیانه را با آزادی از زیر سلطه طاغوت‌ها و دیکتاتورها شیرین نماید و مردم در آرامش و امنیت زندگی کنند، اما متأسفانه خامی وعدم تجربه انقلابیون و احساساتی برخورد کردن با مسائل وعدم دقت و دوراندیشی و نشناختن و عدم و درک توطئه گران پشت پرده و نشناختن دوستان و دشمنان و یا تنگ‌نظری وعدم تحمل مخالفان مانند آنچه در مصر گذشت و یا عدم وحدت و اتحاد در لیبی و سوریه موجب شد تا در چیدن میوه مبارزه و برداشت محصول زحمات تلاشگران محروم شوند.
ترس نظام‌های استبدادی منطقه و تلاش برای شکست و ناامید کردن فعالان عرصه مدنی و سیاسی همان‌گونه که در مصر اتفاق افتاد و اسلحه کشیدن و مواجهه انقلابیون در لیبی و سوریه ورق را به نفع مستبدان برگرداند.
از سوی دیگر دخالت رژیم‌های ارتجاعی منطقه برای جلوگیری از گسترش مبارزات آزادی‌خواهانه و رهایی‌بخش و حمایت‌های مالی و پناه دادن به دیکتاتورها همان کاری که عربستان انجام داد. حرکت‌های مسالمت آمیز را وارد فاز نظامی کرد؛ همان حرکت‌هایی که در سوریه، لیبی و یمن دیده می‌شود.
ابرقدرت‌ها و حکومت‌های استبدادی منطقه که از حرکت‌های آزادی‌بخش هراسان بودند با واردکردن و فراهم کردن فضا برای رشد وجذب جوانان تشنه حقایق اسلامی و مخالف استبداد و استعمار و امپریالیسم در کشورهایی مانند افغانستان، سوریه، عراق و یمن آتش جنگ برادرکشی را روشن نمودند و با وعده‌های دروغین و تسهیل خروج و ورود از مرزها و تشویق جوانان در مناطق مختلف جهان و وعده‌ی پیروزی و احیای خلافت اسلامی و حاکمیت قرآن و سنت بسیاری از جوانان ساده‌لوح و ناآگاه به دامی که برایشان گسترده شده بود در دو منطقه شام و عراق جمع شدند و چنان سیر پیروزی سهل‌الوصول را برایشان ترسیم کرده بودند که پس از چند روز در بغداد مستقر شوند. اما با چرخشی صد و هشتاد درجه‌ای متوجه منطقه کردستان شدند و کردها را که هیچ نقشی در سیاست‌های آشوب‌گرایانه‌ی منطقه نداشتند درگیر جنگی ناخواسته کردند.
آری داعش توانست با حضور خود در منطقه، جنبش بیداری اسلامی و بهار عربی را منحرف کند و با اعمال وحشیانه وضدانسانی، هم چهره اسلام و مسلمانان را مخدوش نماید وهم راه سرکوبی هر نوع حرکت آزادی‌خواهانه و ضد استبدادی را متوقف نماید.
امروز در حالی‌که پانصد هزار نفر کودک و جوان و سال‌خورده سوری مورد حمله و آماج بمباران‌ هواپیماهای روسی قرار می‌گیرند، رهبران داعش در اوج امنیت و آرامش مشغول معاملات پنهان با قدرت‌های جهانی و حکومت‌های استبدادی و فریب دادن جوانان و وادار کردن آنان به عملیات انتحاری هستند که هم دلارها را می‌گیرند و هم نیروی جوانی را که می تواند در آینده خطری برای امپریالیسم جهانی و استبداد باشد، به آسانی فدای حماقت و احساسات خود می‌نمایند.
آری داعش یعنی دیوانگان احمق عربده‌کش شیطان صفت، با دامی که به وسیله دشمنان آزادی و عدالت به آنان سپرده شد، بهترین جوانان اهل سنت را به نام دین به کام مرگ فرستادند و با اعمال نابخردانه خود جنبش بیداری اسلامی را تحریف نمودند و قرائتی از دین را به جهانیان نشان دادند که آیه‌های شیطانی را در نزد منکران و معاندان زیباتر جلوه می دهد.
امروز مسلمانان، تاوان حماقت و اعمال خوارج‌صفتی داعش را می‌پردازند و گرنه چه لزومی دارد جوان کرد ایرانی یا مراکشی و یا چچنی بدون فهم معنای اجتهاد و جهاد و مفاهیم بلند انسانی و اسلامی، راهی سوریه وعراق شود که نه تنها نمی‌تواند به حرکت‌های آزادی‌خواهانه کمک کند، بلکه با حضور خود بهانه‌ای به دست نظام‌های ضد مردمی و آدم‌کش روسیه و سوریه و ترکیه و عربستان می‌دهد تا جنبش‌های مردمی را تحت عنوان تروریست سرکوب نمایند و این همه نیرو و سرمایه را به هدر دهند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...