رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۹
 • کد خبر : 1746
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ای‌دریغا که گذشت ایام شباب و نچیدی گلی ز عیش

روژان: دانشجو کسی است که با بی‌پولی، سرما و گرما و تغییر فصل و کوتاه و بلند شدن روز، غربت و تحمل سختی آشناست. فقط ژتون غذا و بلیط های نیم بهای سینما، اصطلاحات و تکیه کلام‌های مد روز داشتن نیست.

هرسال ۱۶ آذر به یاد سه دانشجویان شهید (مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی هوادار حزب توده ایران و مهدی شریعت رضوی هوادار جبهه‌ی ملی ایران) یکسری هستند که این روز را به ارسال پیامک و خوردن کیک و ساندیس و پوپولیسم می گذرانند. روز دانشجو صرفاً روز کسانی نیست که این عنوان را فقط یدک می‌کشند، کیف و کتاب به دست دارند و یا پایان‌نامه خریدوفروش می‌کنند، بلکه روز بزرگداشت اندیشه و پرسش، روز گرامیداشت زبان‌های سرخی که سرهای سبز به باد داده، روز آرمان‌خواهان و نقد قدرت است.
کم نیستند و نبودند کسانی که روز اول با آرمان تغیر دنیا پا به دانشگاه گذاشتند و دیری نپایید به فکر تغییر رشته افتادند. دانشجو کسی است که با بی‌پولی، سرما و گرما و تغییر فصل و کوتاه و بلند شدن روز، غربت و تحمل سختی آشناست. فقط ژتون غذا و بلیط های نیم بهای سینما، اصطلاحات و تکیه کلام‌های مد روز داشتن نیست.
دانشجویی سبکی است که پر از غلیان احساسات و هیجانات است، پر از لذت از کتاب خواندن، لذت آموختن، کشف کردن، صدا بلند کردن برای آنکه تمام دنیا صدایت را بشنوند. دانشجویی زمان بروز ایده‌ها و نظریات زندگی است. پر از سؤال و به چالش کشیدن است. تشنه‌ی جواب و به کشفیات رسیدن و ندای اورکا اورکا سردادن است. سبک زندگی دانشجویی، طرز فکر دانشجو، نیاز و ادبیات او متفاوت از دیگران است و ناسازگار با مصلحت‌اندیشی.
دانشجو پر از انرژی برای حضور در انجمن‌های ادبی، نشریات دانشجویی، همایش‌های پژوهشی، مسابقات علمی و … است. مملو از راهکارهاست که به بی‌خوابی شبانه می‌کشد. به بحث‌وجدل با دوستانی که چه‌بسا روز بعد باهم سری به فلافلی هم بزنند. دانشجو سرشار از بلندپروازی‌های فلسفی است، دانشجو راضی نیست، خواهان تغییر و اصلاح و بهبود است. سراپای وجود دانشجو را آزادیخواهی فراگرفته است.
دانشجو بیدار است و نابرابری را می‌بیند، نظاره‌گر است و هرآن چه که در برابر جامعه باشد را می‌بیند و جلویش سینه سپر می‌کند. و در مقابل دگم‌اندیشی، غارت و ظلم، یاغی‌گر است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.