رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۹
 • کد خبر : 1746
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ای‌دریغا که گذشت ایام شباب و نچیدی گلی ز عیش

روژان: دانشجو کسی است که با بی‌پولی، سرما و گرما و تغییر فصل و کوتاه و بلند شدن روز، غربت و تحمل سختی آشناست. فقط ژتون غذا و بلیط های نیم بهای سینما، اصطلاحات و تکیه کلام‌های مد روز داشتن نیست.

هرسال ۱۶ آذر به یاد سه دانشجویان شهید (مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی هوادار حزب توده ایران و مهدی شریعت رضوی هوادار جبهه‌ی ملی ایران) یکسری هستند که این روز را به ارسال پیامک و خوردن کیک و ساندیس و پوپولیسم می گذرانند. روز دانشجو صرفاً روز کسانی نیست که این عنوان را فقط یدک می‌کشند، کیف و کتاب به دست دارند و یا پایان‌نامه خریدوفروش می‌کنند، بلکه روز بزرگداشت اندیشه و پرسش، روز گرامیداشت زبان‌های سرخی که سرهای سبز به باد داده، روز آرمان‌خواهان و نقد قدرت است.
کم نیستند و نبودند کسانی که روز اول با آرمان تغیر دنیا پا به دانشگاه گذاشتند و دیری نپایید به فکر تغییر رشته افتادند. دانشجو کسی است که با بی‌پولی، سرما و گرما و تغییر فصل و کوتاه و بلند شدن روز، غربت و تحمل سختی آشناست. فقط ژتون غذا و بلیط های نیم بهای سینما، اصطلاحات و تکیه کلام‌های مد روز داشتن نیست.
دانشجویی سبکی است که پر از غلیان احساسات و هیجانات است، پر از لذت از کتاب خواندن، لذت آموختن، کشف کردن، صدا بلند کردن برای آنکه تمام دنیا صدایت را بشنوند. دانشجویی زمان بروز ایده‌ها و نظریات زندگی است. پر از سؤال و به چالش کشیدن است. تشنه‌ی جواب و به کشفیات رسیدن و ندای اورکا اورکا سردادن است. سبک زندگی دانشجویی، طرز فکر دانشجو، نیاز و ادبیات او متفاوت از دیگران است و ناسازگار با مصلحت‌اندیشی.
دانشجو پر از انرژی برای حضور در انجمن‌های ادبی، نشریات دانشجویی، همایش‌های پژوهشی، مسابقات علمی و … است. مملو از راهکارهاست که به بی‌خوابی شبانه می‌کشد. به بحث‌وجدل با دوستانی که چه‌بسا روز بعد باهم سری به فلافلی هم بزنند. دانشجو سرشار از بلندپروازی‌های فلسفی است، دانشجو راضی نیست، خواهان تغییر و اصلاح و بهبود است. سراپای وجود دانشجو را آزادیخواهی فراگرفته است.
دانشجو بیدار است و نابرابری را می‌بیند، نظاره‌گر است و هرآن چه که در برابر جامعه باشد را می‌بیند و جلویش سینه سپر می‌کند. و در مقابل دگم‌اندیشی، غارت و ظلم، یاغی‌گر است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...