رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۲
 • کد خبر : 1755
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حقوق بشر و فضول

روژان: حقوق بشر، پز روشنفکری و فخر فروشی به دیگران نیست. حقوق بشر، عدم ورود به حوزه خصوصی اما مشارکت فعال در حوزه عمومی است

آیا تا به حال فضولی کرده‌اید؟ آیا هیچ تلاشی برای کشف روابط پنهان دیگران کرده‌اید؟ آیا نقش داور و قاضی را بازی کرده‌اید؟ آیا به اختلافات و منازعات شخصی دیگران ورود کرده‌اید؟ آیا هیچ تلاشی برای سرک کشیدن به گوشی دیگران کرده‌اید؟
اگر جواب شما مثبت است بدانید که شما ناقض حقوق بشر هستید. اینها بخشهایی از حوزه خصوصی است که ورود به آن برای همه ممنوع است حتی شما دوست عزیز.
آیا آلودگی محیط زیست و هوا برایتان مهم است؟ آیا ترافیک و بی انضباطی مبلمان شهری شما را نگران میکند؟ آیا فساد مالی مسئولان، شما را به اعتراض وا می‌دارد؟ آیا خبر انفجار مین و کشتن کولبران، بغض آلودتان می‌کند؟ آیا جنگهای سوریه و عراق، آرامش را از شما سلب می‌کند؟
اگر جواب شما منفی است بدانید حقوق بشر نزد شما مساوی است با کشک. اینها بخشهایی از حوزه عمومی هستند که هر انسان شرافتمندی موظف به حضور و دخالت در آن است.
حقوق بشر، پز روشنفکری و فخر فروشی به دیگران نیست. حقوق بشر، عدم ورود به حوزه خصوصی اما مشارکت فعال در حوزه عمومی است و این امر لزوما وابسته به تحصیلات و مطالعات گسترده نیست. خانم آنا النور روزولت که به حق می‌توان او را مهندس اعلامیه حقوق بشر نامید نه روشنفکر بود و نه تحصیلات دانشگاهی داشت؛ اما در عوض شعور داشت و دغدغه.
جامعه ما همچون کسی که پاهایش را به هوا کرده و روی دستهایش راه برود می‌ماند اما چون این ویژگی، فراگیر و همگانی شده است کسی را شرمنده و خجل نمی‌کند. آنجایی (حوزه خصوصی) که نباید ورود و دخالت کند، همیشه حاضر و ناظر است و آنجایی (حوزه عمومی) که دقیقا باید نقش انسانی و وظیفه اجتماعی‌اش را به جا آورد سکوت و سکون رذیلانه را برگزیده است.
نهادینه شدن حقوق بشر در جامعه، مستلزم تفکیک این دو حوزه و ایفای نقش درست در آنهاست. هر کدام از ما باید از خود شروع کنیم از همین امروز، ورود به حوزه خصوصی را ممنوع و ورود به حوزه عمومی را وظیفه بدانیم. همان که هابرماس آن را عقلانیت ارتباطی در پروسه‌ای معطوف به رهایی می‌داند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...