رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۲
 • کد خبر : 1755
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حقوق بشر و فضول

روژان: حقوق بشر، پز روشنفکری و فخر فروشی به دیگران نیست. حقوق بشر، عدم ورود به حوزه خصوصی اما مشارکت فعال در حوزه عمومی است

آیا تا به حال فضولی کرده‌اید؟ آیا هیچ تلاشی برای کشف روابط پنهان دیگران کرده‌اید؟ آیا نقش داور و قاضی را بازی کرده‌اید؟ آیا به اختلافات و منازعات شخصی دیگران ورود کرده‌اید؟ آیا هیچ تلاشی برای سرک کشیدن به گوشی دیگران کرده‌اید؟
اگر جواب شما مثبت است بدانید که شما ناقض حقوق بشر هستید. اینها بخشهایی از حوزه خصوصی است که ورود به آن برای همه ممنوع است حتی شما دوست عزیز.
آیا آلودگی محیط زیست و هوا برایتان مهم است؟ آیا ترافیک و بی انضباطی مبلمان شهری شما را نگران میکند؟ آیا فساد مالی مسئولان، شما را به اعتراض وا می‌دارد؟ آیا خبر انفجار مین و کشتن کولبران، بغض آلودتان می‌کند؟ آیا جنگهای سوریه و عراق، آرامش را از شما سلب می‌کند؟
اگر جواب شما منفی است بدانید حقوق بشر نزد شما مساوی است با کشک. اینها بخشهایی از حوزه عمومی هستند که هر انسان شرافتمندی موظف به حضور و دخالت در آن است.
حقوق بشر، پز روشنفکری و فخر فروشی به دیگران نیست. حقوق بشر، عدم ورود به حوزه خصوصی اما مشارکت فعال در حوزه عمومی است و این امر لزوما وابسته به تحصیلات و مطالعات گسترده نیست. خانم آنا النور روزولت که به حق می‌توان او را مهندس اعلامیه حقوق بشر نامید نه روشنفکر بود و نه تحصیلات دانشگاهی داشت؛ اما در عوض شعور داشت و دغدغه.
جامعه ما همچون کسی که پاهایش را به هوا کرده و روی دستهایش راه برود می‌ماند اما چون این ویژگی، فراگیر و همگانی شده است کسی را شرمنده و خجل نمی‌کند. آنجایی (حوزه خصوصی) که نباید ورود و دخالت کند، همیشه حاضر و ناظر است و آنجایی (حوزه عمومی) که دقیقا باید نقش انسانی و وظیفه اجتماعی‌اش را به جا آورد سکوت و سکون رذیلانه را برگزیده است.
نهادینه شدن حقوق بشر در جامعه، مستلزم تفکیک این دو حوزه و ایفای نقش درست در آنهاست. هر کدام از ما باید از خود شروع کنیم از همین امروز، ورود به حوزه خصوصی را ممنوع و ورود به حوزه عمومی را وظیفه بدانیم. همان که هابرماس آن را عقلانیت ارتباطی در پروسه‌ای معطوف به رهایی می‌داند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.