رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۱
 • کد خبر : 1806
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : پیش‌کنگره امام شافعی در سلیمانیه عراق برگزار خواهد شد
با حضور نماینده ولی فقیه در استان کردستان؛

پیش‌کنگره امام شافعی در سلیمانیه عراق برگزار خواهد شد

روژان: معاون ارتباطات و امور بین‌الملل دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان از برگزاری پیش‌کنگره امام شافعی (ره) با حضور آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی در اقلیم کردستان عراق خبر داد. «محمدمهدی طالبی» در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اعلام اینکه کنگره روز چهارشنبه اول دیماه برگزار می‌شود افزود: ماموستا حاج عبدالرحمن خدایی امام […]

روژان: معاون ارتباطات و امور بین‌الملل دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان از برگزاری پیش‌کنگره امام شافعی (ره) با حضور آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی در اقلیم کردستان عراق خبر داد.

«محمدمهدی طالبی» در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اعلام اینکه کنگره روز چهارشنبه اول دیماه برگزار می‌شود افزود: ماموستا حاج عبدالرحمن خدایی امام جمعه سنندج، ماموستا حاج فایق رستمی عضو مجلس خبرگان رهبری، دکتر محمدحسن تبرائیان دبیر بین‌الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و هیئتی ۲۵ نفره متشکل از روحانیون اهل سنت استان کردستان نماینده ولی فقیه را در این سفر همراهی می‌کنند.

وی با اشاره به دعوت رسمی مشاور دینی آقای جلال طالبانی از نماینده ولی فقیه در استان کردستان برای سفر به اقلیم کردستان عراق اظهارداشت: این دعوت در راستای تعامل فراگیر و تعمیق همکاری‌های فرهنگی در سطح منطقه و در ادامه دو سفر پیشین هیئت‌های دینی- سیاسی و حضور چهره‌های دینی، اجتماعی و سیاسی کردستان عراق به جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته و مورد موافقت نماینده ولی فقیه در استان کردستا قرار گرفته است.

طالبی خاطرنشان کرد: در سفرهای پیشین هیئت‌های عراقی به کردستان ایران تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر برگزاری پیش‌کنگره‌های بین‌المللی امام شافعی در شمال عراق صورت گرفته که برگزاری دهمین پیش‌کنگره امام شافعی در سلیمانیه، از جمله آنهاست.

معاون ارتباطات و امور بین‌الملل دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، افزایش سطح همکاری‌های فرهنگی در منطقه، تقویت مذاهب اسلامی و تحکیم مبانی مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران همچون وحدت اسلامی و اخوت دینی و همچنین استفاده از ظرفیت‌های مشترک قومی، اجتماعی سیاسی و مذهبی را از اهداف این سفر عنوان کرد.

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...