رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۶
 • کد خبر : 1810
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان رتبه هفتم طلاق کشور را دارد
مدیرکل ثبت احوال استان:

کردستان رتبه هفتم طلاق کشور را دارد

روژان: مدیرکل ثبت احوال استان کردستان با بیان اینکه این استان رتبه هفتم ثبت واقعه طلاق در کشور را دارد، گفت: در هشت ماه امسال دو هزار و ۶۵۵ واقعه طلاق در کردستان ثبت شده است. محسن آقایی در جمع خبرنگاران گفت: در هشت ماهه امسال تعداد ۱۰ هزار و ۷۷۲ واقعه ازدواج در استان […]

روژان: مدیرکل ثبت احوال استان کردستان با بیان اینکه این استان رتبه هفتم ثبت واقعه طلاق در کشور را دارد، گفت: در هشت ماه امسال دو هزار و ۶۵۵ واقعه طلاق در کردستان ثبت شده است.
محسن آقایی در جمع خبرنگاران گفت: در هشت ماهه امسال تعداد ۱۰ هزار و ۷۷۲ واقعه ازدواج در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۷/. درصد کاهش داشته است.
وی میانگین سن ازدواج مردان را ۷۴/۲۸ سال و در زنان را ۱۷/۲۴ سال ذکر کرد و اظهار داشت: ۳ درصد از ازدواج های ثبتی در استان زیر ۱۵ سال بوده است.
آقایی میزان وقوع طلاق دراستان اشاره کرد و افزود: در این مدت زمان تعداد ۲ هزار و ۶۵۵ واقعه طلاق در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه آن در سال ماقبل ۶/. درصد افزایش داشته است.
آقایی با اشاره به اینکه میانگین سن طلاق در مردان ۳۲/۳۴ سال و در زنان ۳۱/۲۹ سال بوده است، بیان کرد: شهرستان های قروه، سقز و مریوان به ترتیب با ۱/۳، ۹/۲ و ۹/۲ در هزار بیشترین و شهرستان های سروآباد، بیجار و بانه به ترتیب با ۵/۱،۴/۱، ۶/۱ در هزار کمترین نرخ ثبت طلاق را داشته اند.
وی میانگین طول مدت زندگی مشترک در طلاق های ثبت شده را ۵/۶ سال ذکر کرد و افزود: ۷/۱۹ درصد زوجین طول مدت ازدواج کمتر از یکسال داشته اند و در مجموع ۵/۵۸ درصد طلاق ها مربوط به پنج سال اول زندگی مشترک بوده است.
وی اضافه کرد: سال ۹۴ استان در ثبت واقعه طلاق رتبه پنجم و امسال هم رتبه هفتم و در واقعه ازدواج هم سال گذشته رتبه سوم و امسال رتبه دهم را در کشور کسب کرده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...