رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۴
 • کد خبر : 1813
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ثبت احوال در مریوان و سروآباد

روژان: می‌طلبد اداره ثبت احوال با همکاری ارگان‌ها و نهادهای‌های مرتبط در اقدامی هماهنگ، شرایطی مطلوب و روند آسانی را پیش روی مردم شریف این دو شهرستان قرار دهند تا افراد و خانواده‌هایی که با این مشکل مواجه هستند بتوانند اسم فامیلی خود را در صورت امکان بدون هزینه و حذف پروسه‌های پیچیده و بوروکراسی اداری، تعویض نمایند تا در هزار خم عصر ارتباطات امروزی شاهد سرخوردگی احتمالی شهروندان شهری و روستایی مریوان و سروآباد از بیان اسم فامیلی خود نباشیم

در اواخر قرن نوزدهم و هنگامی که در سطح جهان، در کشورهای مختلف به صورت تقریبا هماهنگ اقدام به ثبت احوال ملت‌ها نمودند به تبع در ایران نیز با اهدافی فراتر همچون تاسیس ارتشی منظم، کنترل و مدیریت اخذ مالیات و همچنین سهولت در شناسایی و تمییز اتباع داخلی از خارجی تاسیس سجل احوال در دستور کار قرارگرفت و به صورت رسمی طی جلسه‌ای در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۲۹۷ هجری شمسی اداره‌ای تحت عنوان اداره سجل احوال در وزارت داخله وقت (وزارت کشور) توسط هیات وزیران تصویب شد و این اداره رسما فعالیت خود را در تاریخ ۳ دی ماه همان سال آغاز کرد و در نخستین روزهای کاری خود، اولین سجل یا همان شناسنامه در ایران برای بانویی به نام خانم فاطمه ایرانی صادر شد.
پس از آنکه روند ثبت مشخصات مردم تهران بعد از چند سال به اتمام رسید و روال کار اداری سجل احوال برای کارکنان آن آسان و رسالت آن در میان مردم جاخوش کرد این بار و در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۰۴  مجلس شورای  ملی طرح تاسیس ادارات سجل احوال در دیگر شهرها و بخشها را به وزارت کشور ابلاغ و به تدریج ادارات سجل احوال در سایر نقاط کشور رسما شروع به فعالیت، شامل صدور سجل و مکتوب نمودن چهار اتفاق مهم با عنوان ولادت – وفات – ازدواج و طلاق در دفترچه ای بنام سجل یا شناسنامه کردند.
استان کردستان نیز از این قاعده مستثنی نبود و سنندج، بیجار و سقز نخستین شهرهایی بودند که این روند را در سال ۱۳۰۵ اجرا کردند.
اولین شناسنامه در کردستان به نام شیخ احمد‌ غیاثی فرزند حاج شیخ محمد باقر غیاثی با تاریخ تولد ۱۲۶۹ در تاریخ ۲۰/۱۰/۱۳۰۵ در شهر سنندج تنظیم و صادر شد. پس از این سه شهر، ادارات ثبت احوال در شهرهای قروه، بانه، مریوان، سرو آباد، کامیاران، دیواندره و دهگلان تاسیس شد.
اما شروع کار ثبت احوال در بخشهای مختلف دو شهرستان مریوان و سروآباد مقارن بود با روا داشتن ظلمی عظیم بر مردم این دو شهرستان. در آن روزها ماموران ثبت احوال در اقدامی عمدی و ملعبانه؛ در ثبت شهرت و یا اسم فامیلی برای این مردم از اسم فامیل‌های دو حرفی و سه حرفی گرفته تا کلمات نامفهوم و بدمفهوم تا توانستند استفاده کردند که وفور نمود این اقدام در روستاهای دوردست به روشنی ملموس و مشهود است تا جایی که بسیاری از این مردم از ادا و تلفظ اسم فامیلی خود در انظار و مجامع شرمگین بودند. مگر این روستاییان رنجدیده و چین بر جبین نقش بسته چه تاوانی در رزومه داشتند که گستره‌ی یک خدمت جهانی، نه تنها خدمتی برایشان محسوب نگردید بلکه به قیمت تحقیر آنها  نیز تمام شد!
چه انگیزه‌ای عاملان فقید این عمل پر نکوهش را بدین کار واداشت؟
موزه‌ها و کتابخانه‌های ایران و جهان و آثار موجود و به جامانده از تمدن‌های بشری در کردستان خود گویا و گواه قدمتی بی‌نظیر است و تاریخ، همیشه معترف به قدمت نژادی و غنای فرهنگی و زبانی کردستان و ایران زمین و تمدن کهن آن است.
ناگفته نماند که بیان این کاستی به معنی نفی خدمات بعدی اداره مذکور نیست. پس از انقلاب اسلامی و در ادامه کار با پیگیری و دلسوزی بیشتر مسئولین و نیز با روی کار آمدن افرادی بومی و دلسوز خدمات شایانی ارائه گردید اما وجود این مشکل همچنان در بسیاری از شناسنامه‌های مردم شهر و روستا چشمگیر بوده و غیر قابل انکار است که می‌طلبد اداره ثبت احوال با همکاری ارگان‌ها و نهادهای‌های مرتبط در اقدامی هماهنگ، شرایطی مطلوب و روند آسانی را پیش روی مردم شریف این دو شهرستان قرار دهند تا افراد و خانواده‌هایی که با این مشکل مواجه هستند بتوانند اسم فامیلی خود را در صورت امکان بدون هزینه و حذف پروسه‌های پیچیده و بوروکراسی اداری، تعویض نمایند تا در هزار خم عصر ارتباطات امروزی شاهد سرخوردگی احتمالی شهروندان شهری و روستایی مریوان و سروآباد از بیان اسم فامیلی خود نباشیم .به امید آن روز …

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.