رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۹
 • کد خبر : 1816
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : جهان اسلام نیازمند اندیشه‌های سیاسی امام شافعی است
آیت‌الله حسینی شاهرودی در پیش‌کنگره بین‌المللی امام شافعی(رض) در سلیمانیه؛

جهان اسلام نیازمند اندیشه‌های سیاسی امام شافعی است

نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: افکار و سیره امام شافعی در راستای مبارزه با جریان‌های انحرافی در جامعه اسلامی بوده است و علمای مذهب شافعی نیز با پیروی از سیره امام شافعی در اعصار مختلف پیشگام مقابله با جریان تکفیر بوده‌اند و جهان اسلام بیش از هر زمانی به اندیشه های سیاسی امام […]

نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: افکار و سیره امام شافعی در راستای مبارزه با جریان‌های انحرافی در جامعه اسلامی بوده است و علمای مذهب شافعی نیز با پیروی از سیره امام شافعی در اعصار مختلف پیشگام مقابله با جریان تکفیر بوده‌اند و جهان اسلام بیش از هر زمانی به اندیشه های سیاسی امام شافعی نیازمند است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان، آیت الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی پیش در دهمین پیش کنگره امام شافعی(رض) در دانشکده علوم اسلامی سلیمانیه عراق اظهارداشت: بسیار خرسندیم که ۹ پیش‌کنگره را با مشارکت و همراهی علما و روحانیون و پژوهشگران دینی منطقه در شهرستان‌های مختلف استان کردستان در ایران برگزار کردیم.
وی افزود: باید زمینه‌های آشنایی هرچه بیشتر مردم با افکار بزرگان دینی همچون امام شافعی را فراهم کنیم چون این افکار در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته و برای امت اسلامی مایه ی خیر و برکت بوده است.
آیت الله حسینی‌شاهرودی افزود: یکی از نکات بارز این پیش کنگره‌ها این بود که با وجود پیش کنگره بودن همگی در سطح بین‌المللی برگزار شد و علمای شافعی مذهب کشورهای مختلف اسلامی از آفریقا و خاورمیانه در آن حضور پیدا کردند.
نماینده ی ولی فقیه در استان کردستان خاطرنشان کرد: تعالیم مکتب شافعی که تا حدود زیادی ناشی از تاثیرپذیری شخص وی از مکتب اهل بیت و ارادت او به خاندان عصمت بود، موجب شده است که این مذهب فقهی در حال حاضر به لحاظ نگرش نزدیکترین مذهب به شیعه امامیه به شمار آید.
نماینده ی ولی فقیه در استان کردستان در ادامه ی سخنان خود از نگاه ویژه مسئولان دینی و علمی استان سلیمانیه و شخص جلال طالبانی رئیس حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق برای فراهم کردن زمینه های لازم برای برگزاری دهمین پیش کنگره امام شافعی در این شهر تشکر کرد.
وی افزود: او به صراحت هدایت و رستگاری را در پیروی از پیامبر و خاندان او می‌داند و حتی شفاعت آنها را در روز محشر آرزو می‌نماید، نه فقط شفاعت در روز قیامت، بلکه صحت نماز را نیز مشروط به درود به ایشان می‌داند، به گونه‌ای که معتقد است، اگر کسی در نماز خود بر پیامبر و خاندانش درود و صلوات نفرستد نمازش صحیح نیست.
نماینده ی ولی فقیه در استان کردستان خاطر نشان کرد: در پیش کنگره گذشته شاهد استقبال گسترده علما، روحانیون، روشنفکران و اساتید دانشگاهی اهل سنت و اهل تشیع جهان اسلام بوده ایم.
وی در ادامه سخنان خود به خدمات جمهوری اسلامی ایران برای خدمت به علما و طلاب شافعی مذهب و زیرساخت های انجام شده برای معرفی اندیشه های امام شافعی به ایرانیان و جهان اشاره کرد و گفت: با بهره مندی از امکانات و نیروهای اهل سنت توانسته‌ایم پایگاه اطلاع رسانی شافعی نیوز را با پنج زبان فارسی، کردی، عربی، انگلیسی و اندونزیایی راه اندازی کنیم که گستره شافعی مذهبان جهان را پوشش داده و به این پنج زبان به نشر مبانی فقهی امام شافعی و اخبار مرتبط با شافعی مذهبان می‌پردازد.
آیت الله حسینی شاهرودی همچنین به راه اندازی کتابخانه بزرگ امام خامنه ای با دربرگیری کتاب و منابع امام شافعی، توجه به امور علمی، آموزشی و پژوهشی طلاب و روحانیون شافعی مذهب، راه اندازی مدارس علوم دینی خواهران و تقویت زیرساخت های مدارس علوم دینی اهل سنت در استان کردستان به عنوان دیگر اقدامات انجام شده در راستای ترویج مبانی فقهی امام شافعی نام برد
وی افزود: امام شافعی در دوره‌ای که زندگی می‌کردند جریان تکفیر را شناختند و در مقابل این جریان انحرافی ایستادگی کردند و به روشنگری پرداختند پس از ایشان نیز علمای شافعی مذهب در قرون متمادی در برابر تکفیری ها ایستادگی کرده‌اند و جهان اسلام بیش از هر زمانی به اندیشه‌های سیاسی امام شافعی نیازمند است.
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: کوشش‌های امام شافعی برای رسیدن به یک موضع‌گیری مبتنی بر اصول و روشمند در مباحث گوناگون فقهی و همچنین در مباحث سیاسی، زمینه‌ساز آن است که نه تنها مواضع او، بلکه اصول و روش‌های رسیدن به این مواضع بتواند حتی در عصر حاضر به عنوان یک نمونه قابل مطالعه مطرح باشد.
وی اظهار داشت: مرکز تخصصی علوم دینی امام شافعی نیز به عنوان نخستین مرکز تخصصی دنیا در این راستا و با پذیرش دانشجویان در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در آغاز به کار کرده و زمینه‌های لازم برای پذیرش دانشجویان خارجی و تحصیل طلاب علوم دینی و جوانان اقلیم کردستان عراق و کشورهای منطقه در این مرکز فراهم شده است.
وی افزود: یکی از موضوعاتی که در دیدگاه و آثار امام شافعی بسیار دیده می شود و تأکید زیادی بر آن دارد، اثبات برتری اهل بیت پیامبر(ص)؛ لزوم محبّت آنان و دفاع از پیروان آنان است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...