رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۳ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۳
 • کد خبر : 1822
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : هیئت انتخاب نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» معرفی شدند

  روژان – منصور جهانی: اعضای هیئت انتخاب آثار نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» در شهر سنندج معرفی شدند. دکتر «خسرو سینا» کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و مدرس دانشگاه، «سالم صلواتی» کارگردان، مدیر فیلمبرداری و عکاس، «توفیق امانی» کارگردان و تدوینگر، «ویدا صالحی» فیلمنامه‌نویس و داستان نویس و «ستار چمنی‌گل» کارگردان، فیلمنامه‌نویس و پخش کننده آثار […]

 
روژان – منصور جهانی: اعضای هیئت انتخاب آثار نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» در شهر سنندج معرفی شدند.
دکتر «خسرو سینا» کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و مدرس دانشگاه، «سالم صلواتی» کارگردان، مدیر فیلمبرداری و عکاس، «توفیق امانی» کارگردان و تدوینگر، «ویدا صالحی» فیلمنامه‌نویس و داستان نویس و «ستار چمنی‌گل» کارگردان، فیلمنامه‌نویس و پخش کننده آثار سینمایی در سطح بین‌الملل، به عنوان اعضای هیئت انتخاب آثار نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» در شهر سنندج در استان کردستان معرفی شدند.
در معرفی اعضای هیئت انتخاب نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» آمده است: «سالم صلواتی» کارگردان، مدیر فیلمبرداری و عکاس، متولد سال ۱۳۵۴ در شهر سنندج، شروع فیلمسازی و عکاسی از سال ۱۳۶۸ با انجمن سینمای جوان ـ دفتر  سنندج، ساخت ۲ فیلم بلند سینمایی، ۱۱ فیلم کوتاه، ۳ مجموعه مستند و مدیریت فیلمبرداری و تصویربرداری ۴ فیلم سینمایی و بیش از ۳۰  فیلم کوتاه، کسب بیش از ۶۰ جایزه داخلی و بین‌المللی برای فیلم‌های کوتاه و بلند در بخش‌های بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی و بهترین تصویربرداری.
«توفیق امانی» متولد شهر مریوان، ورود به سینما از سال ۱۳۸۳، ساخت هفت فیلم کوتاه، حضور در جشنواره‌های مختلف داخلی و بین‌المللی و کسب جوایز متعدد داخلی و خارجی و همچنین تدوین بیش از ۳۰ فیلم کوتاه، مستند و بلند و … .
دکتر «خسرو سینا» کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس آثار کوتاه و بلند سینمایی، مدرس و عضو هیئت‌ علمی دانشگاه.
«ویدا صالحی» متولد سال ۱۳۵۹ در شهر سنندج، نویسنده فیلمنامه ۸ فیلم کوتاه، ۲ فیلم بلند سینمایی و ۴ مجموعه تلویزیونی، عضو هیئت داوران هفتمین جشنواره فیلم کُردی لندن و سومین دوره مسابقه فیلم کوتاه یادبود «یولماز گونای» لندن، عضو هیئت داوران جشنواره بین‌المللی فیلم مکزیک و پخش کننده آثار سینمایی در سطح بین‌الملل.
«ستار چمنی‌گل» متولد سال ۱۳۵۷ در شهر سنندج، کارگردانی ۲۷ فیلم کوتاه داستانی و مستند، کارگردانی ۴ مجموعه تلویزیونی، کسب بیش از ۵۰ جایزه داخلی و بین‌المللی، عضو هیئت داوران سومین دوره جشنواره فیلم کُردی سلیمانیه در اقلیم کردستان، عضو هیئت داوران جشنواره بین‌المللی فیلم مکزیک و پخش کننده آثار سینمایی در سطح بین‌الملل.
نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» با همت شرکت سینمایی «ستاک فیلم سنندج» به مدیریت «ستار چمنی‌گُل» و «ویدا صالحی» و با حمایت مالی بانک صادرات ایران، مدیریت شعب استان کردستان و همچنین با حضور مسئولان فرهنگی و هنری و سینماگران اقلیم کردستان عراق و هنرمندان استان کردستان با نمایش فیلم‌های بلند سینمایی، کوتاه و مستند و با همکاری تعدادی از ارگانهای استان کردستان در روزهای ۱۴ تا ۱۷ دی ماه سال جاری در پردیس سینمایی «بهمن» در شهر سنندج در استان کردستان برگزار می‌شود.
 
مدیریت روابط عمومی نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ».

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...