رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۷
 • کد خبر : 1832
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : منشور حقوق شهروندی را به فال نیک بگیریم

روژان: منشور حقوق شهروندی علیرغم انتقادات وارده، آغازی مهم است. اگر اجرایی شدن آن آغاز شود، بی هیچ شک و شبهه‌ای باید آنرا به فال نیک گرفت.

منشور حقوق شهروندی رییس جمهور، بیانگر این است که خواست تاریخی آزادی و حقوق بشر، همچنان زنده و مورد توجه و اهتمام است. انتقادات مطرح شده درباره این منشور به سه دسته تقسیم می شود. دسته‌ای تصویب آن را دیرهنگام و دارای شائبه انتخاباتی می‌دانند. گروهی با تکراری نامیدن آن، آنرا محمول در قانون اساسی و قوانین موضوعه دانسته و ضرورتی برای تصویب آن نمی‌بینند. دسته ای هم نگران اجرایی نشدن مفاد منشور همچون برخی اصول معطل مانده قانون اساسی هستند.
انتقادات دسته اول و دوم در صورت عملیاتی شدن مفاد منشور فاقد اهمیت است.
اصلی ترین نگرانی عدم همکاری سایر قوا برای اجرای آن و ناکارامدی ساختار قوه مجریه برای مطابقت خود با آن است. شایان ذکر است هنگامی که دولت فقط حدود بیست درصد قدرت را در ید خود دارد، این نگرانی کم اهمیت نیست. اما اگر این منشور بخت اجرا یابد، انتقادات دسته اول و دوم به خودی خود از حیز انتفاع ساقط می شود.
با در نظر گرفتن احوال کنونی و با درپیش گرفتن نگاهی واقع‌بینانه، این منشور متنی مترقی است.
سر دادن بانگ برابری ایرانیان در برابر قانون بی مشروط کردن آن به اصل مسلمانی چه برسد به شیعه بودن، گامی بزرگ و رو به جلو است. در واقع نگاه شهروندی و حقوق بشری در این متن غالب است.
این انتقاد مطرح است که برخلاف پیش نویس اولیه، اشاراتی کوتاه و اندک به اقوام و مذاهب شده است؛ انتقاد واردی است. روشن است که کلمات و جملات منشور با حداکثر دقت و تحفظ انتخاب شده اند. قلم و ردپای ایرانشهرگرایان در نگارش آن مشهود است.

البته بخشی از ادبیات ایرانشهری که تازگی در مراکز فکری و محافل روشنفکری ایران هواخواهانی پرشور یافته، وجهی سلبی دارد؛  بدین معنا که در برابر ادبیات واگرایانه سالهای اخیر در میان قومیتها قوام گرفته است و در زمینه ای مبتنی بر تفاهم و درک شترک، نادیده گرفتنی است.
در هر صورت واحد عمل در این متن، فرد است و نه جمع قومی و یا مذهبی بدون توانمند شدن فرد و آزادی و برابری آن در قانون، رهایی جمع ممکن نیست.
جنبشهای آزادیبخش و انقلابهای سیاسی زیادی این قهقرا را تجربه کرده اند. با این وصف درونمایه فردگرایانه منشور فی نفسه مذموم نیست؛ اما اگر رفع تبعیضها و فرودستی‌ها نگاهی جمع گرایانه خواست چه؟
مواد و اشاراتی در منشور هست که امکان تفاسیر چندفرهنگ گرایانه را از آن میسر می کند و این فرصت خوبی است.
پذیرفتن تنوع فرهنگی و قومی و مذهبی موجود و امکان  پاس داشتن آن در چارچوب هویت ملی، یکی از این فرصتها است.
جان کلام اینکه، اگر ایرانی بودن را به داشتن شناسنامه و گذرنامه ایرانی منوط کنیم، و آن را تعلق به مذهب و زبان خاصی ندانیم، نگاهی مترقی و پیشرفتی فرهنگی است.
منشور حقوق شهروندی علیرغم انتقادات وارده، آغازی مهم است. اگر اجرایی شدن آن آغاز شود، بی هیچ شک و شبهه‌ای باید آنرا به فال نیک گرفت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...