رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۷
 • کد خبر : 1832
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : منشور حقوق شهروندی را به فال نیک بگیریم

روژان: منشور حقوق شهروندی علیرغم انتقادات وارده، آغازی مهم است. اگر اجرایی شدن آن آغاز شود، بی هیچ شک و شبهه‌ای باید آنرا به فال نیک گرفت.

منشور حقوق شهروندی رییس جمهور، بیانگر این است که خواست تاریخی آزادی و حقوق بشر، همچنان زنده و مورد توجه و اهتمام است. انتقادات مطرح شده درباره این منشور به سه دسته تقسیم می شود. دسته‌ای تصویب آن را دیرهنگام و دارای شائبه انتخاباتی می‌دانند. گروهی با تکراری نامیدن آن، آنرا محمول در قانون اساسی و قوانین موضوعه دانسته و ضرورتی برای تصویب آن نمی‌بینند. دسته ای هم نگران اجرایی نشدن مفاد منشور همچون برخی اصول معطل مانده قانون اساسی هستند.
انتقادات دسته اول و دوم در صورت عملیاتی شدن مفاد منشور فاقد اهمیت است.
اصلی ترین نگرانی عدم همکاری سایر قوا برای اجرای آن و ناکارامدی ساختار قوه مجریه برای مطابقت خود با آن است. شایان ذکر است هنگامی که دولت فقط حدود بیست درصد قدرت را در ید خود دارد، این نگرانی کم اهمیت نیست. اما اگر این منشور بخت اجرا یابد، انتقادات دسته اول و دوم به خودی خود از حیز انتفاع ساقط می شود.
با در نظر گرفتن احوال کنونی و با درپیش گرفتن نگاهی واقع‌بینانه، این منشور متنی مترقی است.
سر دادن بانگ برابری ایرانیان در برابر قانون بی مشروط کردن آن به اصل مسلمانی چه برسد به شیعه بودن، گامی بزرگ و رو به جلو است. در واقع نگاه شهروندی و حقوق بشری در این متن غالب است.
این انتقاد مطرح است که برخلاف پیش نویس اولیه، اشاراتی کوتاه و اندک به اقوام و مذاهب شده است؛ انتقاد واردی است. روشن است که کلمات و جملات منشور با حداکثر دقت و تحفظ انتخاب شده اند. قلم و ردپای ایرانشهرگرایان در نگارش آن مشهود است.

البته بخشی از ادبیات ایرانشهری که تازگی در مراکز فکری و محافل روشنفکری ایران هواخواهانی پرشور یافته، وجهی سلبی دارد؛  بدین معنا که در برابر ادبیات واگرایانه سالهای اخیر در میان قومیتها قوام گرفته است و در زمینه ای مبتنی بر تفاهم و درک شترک، نادیده گرفتنی است.
در هر صورت واحد عمل در این متن، فرد است و نه جمع قومی و یا مذهبی بدون توانمند شدن فرد و آزادی و برابری آن در قانون، رهایی جمع ممکن نیست.
جنبشهای آزادیبخش و انقلابهای سیاسی زیادی این قهقرا را تجربه کرده اند. با این وصف درونمایه فردگرایانه منشور فی نفسه مذموم نیست؛ اما اگر رفع تبعیضها و فرودستی‌ها نگاهی جمع گرایانه خواست چه؟
مواد و اشاراتی در منشور هست که امکان تفاسیر چندفرهنگ گرایانه را از آن میسر می کند و این فرصت خوبی است.
پذیرفتن تنوع فرهنگی و قومی و مذهبی موجود و امکان  پاس داشتن آن در چارچوب هویت ملی، یکی از این فرصتها است.
جان کلام اینکه، اگر ایرانی بودن را به داشتن شناسنامه و گذرنامه ایرانی منوط کنیم، و آن را تعلق به مذهب و زبان خاصی ندانیم، نگاهی مترقی و پیشرفتی فرهنگی است.
منشور حقوق شهروندی علیرغم انتقادات وارده، آغازی مهم است. اگر اجرایی شدن آن آغاز شود، بی هیچ شک و شبهه‌ای باید آنرا به فال نیک گرفت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.