رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۶
 • کد خبر : 1836
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : در باب بد عهدی انسان/

روزی روزگاری یه روباهی دنبال غذا می گشت. تو جنگل تو دشت تو کوه و کمر؛ ولی اواخر پاییز بودو چیزی واسه خوردن نمونده بود؛ همینطور که می گشت یهو زاغی رو دید که قالب پنیری تو دهنش بود و از دور می اومد. اومد و اومد نشست رو درختی که روباه قصه‌ی ما زیر […]

روزی روزگاری یه روباهی دنبال غذا می گشت. تو جنگل تو دشت تو کوه و کمر؛ ولی اواخر پاییز بودو چیزی واسه خوردن نمونده بود؛ همینطور که می گشت یهو زاغی رو دید که قالب پنیری تو دهنش بود و از دور می اومد. اومد و اومد نشست رو درختی که روباه قصه‌ی ما زیر اون درخت بود. روباه قصه‌ی ما از شدت گرسنگی خواست سر زاغ رو شیره بماله تا پنیر از دهنش بیفته و بخوره که شاید از گرسنگی نمیره، ولی یادش افتاد زمستونه، غذا پیدا نمی‌شه؛ شاید زاغ چیزی برای خوردن نداشته باشه. دلش به رحم اومد… رو کرد به زاغ سلام کرد و گفت: اول پنیرت رو بخور اگر سیر شدی و ازش چیزی باقی موند به منم یه ذره بده. زاغ که صداقت روباه رو دید اول پنیر رو وسط شکاف دوشاخه گذاشت و گفت آفرین روباه، من همچین روباهی تا به حال ندیدم. روباه در جواب زاغ گفت: من صداقت و مهربانی را از انسانی که تو روستای (گابازله) زندگی می کرد یاد گرفتم که به خاطر نجات جان لک لک جون خود رو از دست داد.
زاغ گفت: من چند روز چیزی نخوردم بچه هام زیاد بزرگ نیستند از این راه برو پایین می‌رسی به روستای (شختان) همین پایینه، زیاد دور نیست، حتماً چیزی برای خوردن پیدا می کنی؛ ولی خیلی خیلی مواظب سگهای آبادی باش.
زاغ پنیر رو به نوک گرفت بال زد واز روباه دور شد. روباه با خودش فکر کرد و راه افتاد، رفت و رفت تا اینکه خونه‌ها‌ی آبادی از دور پیدا شد. روستای قشنگی بود؛ همین که وارد روستا شد یکی از سگهای آبادی بهش حمله کرد و روباه زیرک ما جستی زد و خودشو تو سوراخی قایم کرد؛ سگ هر کاری کرد نتونست دستی بهش برسونه. روباه فریاد زد سلام… سلام… سگ ساکت شد و روباه ادامه داد: سلام سگ مهربان؛ سگ جواب داد و گفت: چیکار داری… چرا اومدی اینجا. روباه گفت: اونقدر گرسنه هستم نای راه رفتن ندارم… خواهش می کنم اجازه بده چیزی برای خوردن پیدا کنم.
سگ کمی فکر کرد و گفت: به این شرط هر کاری من بگم انجام بدی. سگ و روباه با کمال صداقت توافق کردند که با راهنمایی کردن روباه غذایی پیدا کنند و در عوض، هر دو در تقسیم غذای بدست آمده شریک باشند. سگ و روباه راه افتادند و از کوچه پس‌کوچه‌های روستای (شختان) رد شدند و به خانه (کاک رسول) رسیدند؛ سگ ایستاد و روبه روباه کرد و گفت: تو حیاط پشتی کلونی مرغ‌های (کاک رسول) هست… مرغی بیار باهم تقسیم می‌کنیم… من هم اینجا نگهبانی می‌دم که سگ‌های دیگه متوجه نشوند. روباه از شدت گرسنگی قبول کرد ولی یادش افتاد چطور مهر و محبت (کاک رسول) را جبران کند…
روباه با خود عهد کرد بهار که بیاد، تمام موش‌هایی که به باغ (کاک رسول) آسیب میرسانند را از بین ببرد تا کاک رسول محصول بیشتر و بهتری بدست آورد. با خدای خود که خدای زاغ، خدای سگ، خدای مرغ، خدای موش و خدای کاک رسول بود عهد کرد که همان را انجام دهد و وجدانش راحت بود که عهد شکنی نمی‌کند… یاد گرسنگیش افتاد.
سگ گفت: کاک رسول خیلی خیلی مهربان است برای یک مرغ ناراحت نمی‌شود، بلاخره وسوسه، گرسنگی و صدای قاروقور شکمش که چند روز بود چیزی نخورده بود براه افتاد و صدای وجدانش را خفه کرد و روباه دریک چشم بهم زدن کاری را کرد که می خواست بکند. ناگهان کاک رسول در حالی‌که طنابی در دست داشت از در کلونی وارد شد… روباه فکر کرد کاک رسول به رسم مهمان نوازی برای کمک کردن به حمل غذای روباه، مرغ را با طناب به پشتش می بندد! ولی کاک رسول سرش را نشانه رفت و با کمند طناب روباه را گرفت؛ کاک رسول با یک دست طناب و روباه و با دست دیگرش مرغ را برداشت و از کلونی خارج شد و روباه رو دنبال خود کشید… مرغ مرده، جایزه سگ خائن بود که کاک رسول را از وجود روباه در کلونی مرغ ها باخبر کرده بود…! روباه تعجب می‌کرد و با خودش می‌گفت حتماً چیز بهتری برای خوردن دارد و گفت عهدی که با خود و خدای خود بسته بود را برای کاک رسول بگوید ولی کاک رسول زبان روباه رو نمی دانست، روباه هی توضیح می داد و کاک رسول متوجه نمی‌شد. کاک رسول، مردم روستا را جمع کرد… روباه خوشحال بود که مردم آبادی برای خوش آمد گویی به او جمع شده‌اند و با خود می گفت احتمال دارد یکی از اهالی روستا به زبان او مسلط باشد و کل جریان را بهتر برای کاک رسول توضیح دهد و بر شادی کاک رسول بیفزاید…! ولی هیچ کس زبان ساده‌ی روباه رو بلد نبود. کاک رسول و اهالی شختان که می دانستند روباه قصه‌ی ما اهل گوش دادن است ولی مقداری دمش از وزن بدنش بیشتر است پس باعث می‌شود روباه درست ندود و درست نشنود، تصمیم گرفتند که برای کمک کردن به دویدن و گوش دادن راحت‌تر روباه، دم و گوش‌هایش را بچینند…! ولی مشکل روباه دم و گوشش نبود. مشکل روباه نبودن مترجم بود و گرسنگی و گرسنگی..!
(با اشک تقدیم به تمام روباه های سرزمینم)

بهمن (شوان) احمدی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.