رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۷
 • کد خبر : 1839
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : در کردستان عده‌ای به‌نام اصلاحات کاسبی می‌کنند

روژان: هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی نشریات محلی استان کردستان روز پنجشنبه در دفتر سید «احسن علوی» نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران با وی دیدار کردند. در این دیدار ابتدا مدیرعامل انجمن، گزارشی از اهداف و برنامه‌های انجمن ارائه کرد و خواستاز حمایت نمایندگان از نشریات محلی شد. هوشیار بابایی نشریات محلی را […]

روژان: هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی نشریات محلی استان کردستان روز پنجشنبه در دفتر سید «احسن علوی» نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران با وی دیدار کردند.
در این دیدار ابتدا مدیرعامل انجمن، گزارشی از اهداف و برنامه‌های انجمن ارائه کرد و خواستاز حمایت نمایندگان از نشریات محلی شد.
هوشیار بابایی نشریات محلی را ظرفیتی مناسب برای بیان واقعیت‌های کردستان دانست و گفت: دست‌هایی در کار است که نقش بی بدیل مطبوعات محلی را کم رنگ جلوه دهند.
وی افزود: درحالیکه قانون بر حمایت از نشریات محلی تاکید دارد اما این سیاست در کردستان اعمال نمی‌شود.
نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره نیز، کار در کردستان را به دلایل مختلف پیچیده دانست و گفت مطبوعات که افکار عمومی را هدایت می‌کنند باید به دور از مصلحت‌اندیشی در بیان حقیقت غفلت نکنند.
سید احسن علوی مزیت بزرگ ایران را امنیت آن دانست و افزود: درحالیکه کشورهای همسایه ما در آتش ناامنی شعله‌ور هستند ایران اسلامی در بهترین شرایط امنیتی قرار دارد و ما از این بابت خدای را شکرگزاریم. اما فارغ از امنیت، سایر بخش‌ها چندان قابل دفاع نیستند.
وی اظهارداشت: کسانی که گذشته کردستان را ندیده‌اند امروز بنام اصلاحات در این استان کاسبی می‌کنند؛ عده‌ای رویین تن که سرنوشت کردستان را بدست گرفته و مردم و مصلحت استان را بازیچه امیال خود قرار داده‌اند.
علوی گفت: مطبوعات استان در بیان واقعیت‌های جامعه کوتاهی کرده‌اند. من بعضی وقت‌ها احساس تنهایی می‌کنم.
وی گفت: در استان برخی مدیران وابسته جناحی بیشترین تخریب را علیه من تدارک دیدند اما من صرفا به خاطر اینکه کردستان در میان درگیری‌های جناحی آسیب نبیند، بیشترین حمایت را از دولت کردم و معتقدم فضا باید بدور از جریانات سیاسی فضای کار و تلاش باشد. اما عده‌ای از مدیران فهم این مسایل را ندارند.
نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس خاطرنشان کرد: باید قبول کنیم درگیری‌های اوایل انقلاب ذهنیت‌های منفی زیادی در باره کرستان به وجود آورده و این امر، کار پیگیری نمایندگان را سخت می‌کند. وی تاکید کرد: برای اینکه کردستان از مزیت‌های خود و مواهب کشور بهره‌مند گردد باید این ذهنیت‌ها را از بین برد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...