رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۱ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 22 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۵
 • کد خبر : 1849
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مامۆسا ئەولوەهاب ئاریانی

جە ژمارەو (١١٧) و ئی حەفتە‌نامەینە نەختێ ئی ماموساما شناسناما بە وانیارە وەشەویسەکا. دیسان بە وردی سەرەنجی دەیمێ پەی بیرو باوەڕو عاشقانەو ئی شاعریە، زانمێ پانەی کە بەشی فرێ جە شێعرەکاش عێشق و ئەوین و دڵدارین چەنی یارەکێش. ئەی ماموسا عیشقش عیشقێ مەجازی و زەمینی و ئینسانین حەر پێسە ماموسا سەیدی هورامی. بەڵێ سەیدیچ جە […]

جە ژمارەو (١١٧) و ئی حەفتە‌نامەینە نەختێ ئی ماموساما شناسناما بە وانیارە وەشەویسەکا. دیسان بە وردی سەرەنجی دەیمێ پەی بیرو باوەڕو عاشقانەو ئی شاعریە، زانمێ پانەی کە بەشی فرێ جە شێعرەکاش عێشق و ئەوین و دڵدارین چەنی یارەکێش. ئەی ماموسا عیشقش عیشقێ مەجازی و زەمینی و ئینسانین حەر پێسە ماموسا سەیدی هورامی. بەڵێ سەیدیچ جە مەجاجەزۆ دەسش پەنە کەردەن تا کەوتەن دلێ دامەو عیشقی. سەیدی مەلایێ پایە بەرز بێ بەڵام گیرودەو عشقێ بێ کە گوشش جە تانەو تەشەروو کەسێ نەبێ و لاوشێخوو تەریقەتیشو هاوارو بانگەواز کەرێ:
ئەر عاشق نەبان یەکسەر مەڵا و شێخ فتوا بۆ سەیدی سەر بڕا بە تێخ
بێجگە ئینەی تاومێ واچمێ عیشقوو ماموسا ئاریانی نزیکا بە عیشقوو شێخی سەعدی شیرازیوە. ئادیچ عیشقش نموونی بێ جە عیشقی ئینسانی، نە ئاسمانی و عارفانە. شێخی پایە بەرز سەعدی جوری کەوت دلێ دامەو عیشقی کە بانگەوازش کەرد:
(( قبله‌ی من همه عالمان دین بودند
مرا معلم عشق تو دلبری آموخت))
بە ڕوشنی تاومێ واچمێ ماموسا ئاریانی جە عیشق و دڵدارینە شۆن –کەوتەو- شێخی سەعدی و ماموسا سەیدین بڕی جە شیعرەکاو ماموسای ئینسانی عاشق کەراو جە راش بەرا.
تەشبیهاتووماموسای فرە زەریفا، وینەگەریش (تصویر نگاری و نقاشی) فرە زوو گنۆ وەروو چەماو بە قابلی ئی کاریە کەرۆ.
ئیسە چن بەیتێ جە شیعرە عاشقانەکاش وزمێ وەروو چەما:
باڵای تووڵ نەی، بەی پیوە بەندەن
تەمام بەی ونەی، ریشەی دڵ کەندەن
سینە سیم وەنگ بەند دوگمەی زەر
من کـــــەرد بێـــــدوان بێدیـــــــان بــــــەڕ
چین چین سەراویز زوخــــــاڵی حەیان
جەم وەردەن نە دەور ، قەندیل بەیــــــان
***
نازکیت نازەن جە سەر تا وە پـــــات
شیــــوەی شیوەی تو، نیەن جە وەڵات
حوسن و جەماڵت، جە حەد ویەردەن
فیدای خالق بام تو مەخلووق کەردەن
***
کوانێ عیشوە و ناز نەزم و نزاکەت
کــــــوانێ لار و لەنج ئاما ە لواکەت
کوانی نیم نگای، مەستی چاوەکەت
شیوەی شوخ و رەند تەڕک لاوەکەت
***
بەو نگای دیای، مەستی نگای تۆ
ســـا عـــالم زانۆ من شێتم پـەی تۆ
***
ئەو سیا زولفەن، ئەو سیا زولفەن
تڵفێ نە باوەش ئەو سیـــــا زوڵفــــــەن
تڵف نە سای زولفەن، زولف وە سەر تڵفەن
وە شنوی شەماڵ، پەخشان وە کڵفەن
قووت ئەو تڵفە، نەسای ئەو زوڵفەن
جارجار نە توی زوڵف پەنجەی ئەو تلفەن
گـوی لیمونیان وە دەم تلفـــــــەوە
زوڵف مـەدو وە تلف تلف وە زوڵفـــــــەو
چە ترو نیم چەتران، کڵێوەی سەرکڵف
کــــڵافەی ئە زوڵف چەترەن پەری تڵف
وەش کەفتەن وە ناز زوڵف چەنی تڵفش
دیدەی بەد دوور بۆ جە تلف و زوڵفش
کاش (( بەدبەخت)) بیا، جیاتی ئەو تلفە
بگــــــرتانە مشت کلافـــــەی ئەو زولفە

موختار ئیسلامی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...