رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۱ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 22 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۵
 • کد خبر : 1864
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ظرفیت تأمین آب در کردستان ۱۴۵ میلیون مترمکعب است
مدیرعامل آبفای شهری کردستان:

ظرفیت تأمین آب در کردستان ۱۴۵ میلیون مترمکعب است

روژان/ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان در جلسه شورای برنامه ریزی استان، گزارشی از وضعیت فعالیتها، خدمات و اقدامات انجام شده توسط آبفای شهری استان را ارائه داد. به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان، مهندس محمدحسین محمدی در این جلسه با یادآوری تاریخچه تاسیس شرکت های آب […]

روژان/ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان در جلسه شورای برنامه ریزی استان، گزارشی از وضعیت فعالیتها، خدمات و اقدامات انجام شده توسط آبفای شهری استان را ارائه داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان، مهندس محمدحسین محمدی در این جلسه با یادآوری تاریخچه تاسیس شرکت های آب و فاضلاب در سطح کشور، گفت: این مجموعه سال ۱۳۷۲ در استان کردستان ایجاد شد و در آن هنگام جمعیت شهری استان ۶۳۵ هزار نفر بود که از این میزان ۵۳۹ هزار نفر معادل ۹۳ درصد زیر پوشش خدمات توزیع آب قرار داشتند.
وی با بیان اینکه ۴۶۳ هزار نفر، معادل ۷۳ درصد جمعیت شهری استان نیز در آن زمان زیر پوشش خدمات جمع آوری فاضلاب بودند، افزود: هیچگونه تاسیسات تصفیه فاضلاب در استان وجود نداشت.
مهندس محمدی خاطرنشان کرد: اما در پایان سال ۱۳۹۴ جمعیت شهری استان که شرکت مکلف به ارائه خدمات به آنها بوده است یک میلیون و ۶۸ هزار نفر بود که از این تعداد یک میلیون و ۵۸ هزار نفر معادل ۹۹.۱ درصد زیر پوشش خدمات توزیع آب قرار داشتند.
وی یادآور شد: علت عدم خدمات رسانی به اندک جمعیت باقمیانده در این حوزه نیز نبود امکان به لحاظ قانونی به دلیل بحث نواحی حاشیه شهری و همچنین موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز و .. است.
وی با بیان اینکه در بخش فاضلاب تا پایان سال گذشته ۹۶۸ هزار نفر معادل ۹۱ درصد جمعیت شهری استان زیر پوشش خدمات شرکت قرار داشته اند، گفت: عدم ارائه خدمات به ۹ درصد باقیمانده نیز به دلیل همان بحث حواشی شهرها و عدم امکان ارائه خدمات بوده است.
مهندس محمدی با بیان اینکه از سال ۷۲ تا سال ۹۴ حدود ۶۸ درصد افزایش جمعیت شهری را شاهد بوده ایم، خاطرنشان کرد: سال ۹۴ در بخش آب ۹۶ درصد رشد و در بخش فاضلاب نیز ۱۰۹ درصد رشد خدمات رسانی را در قیاس با سال ۱۳۷۲ داشته ایم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان تصریح کرد: در بخش تصفیه فاضلاب نیز در حال حاضر ۶۴ درصد معادل ۶۸۳ هزار نفر در استان زیر پوشش خدمات شرکت قرار دارند که با بهره برداری از دو پروژه تصفیه خانه های فاضلاب شهرهای بانه و سریش آباد در سال جاری، این عدد به بیش از ۷۰ درصد خواهد رسید.
وی اظهار کرد: در حال حاضر متوسط جمعیت زیر پوشش کشور در تصفیه فاضلاب ۲۷ درصد است که ما این عدد را در استان کردستان طی سال جاری به ۷۰ درصد خواهیم رساند و این بیش از دو و نیم برابر متوسط کشوری خواهد بود، ضمن آنکه متوسط جمعیت زیر پوشش شبکه فاضلاب در کشور هم ۴۵ درصد و در استان کردستان ۹۱ درصد است.
محمدی با اشاره به اینکه در بدو تاسیس شرکت آبفای استان ۱۰ شهر زیر پوشش آب شهری بودند، گفت: در حال حاضر ۲۴ شهر استان زیر پوشش این خدمات قرار دارند ،ضمن آنکه تعداد انشعاب و اشتراکات واگذار شده نیز از ۸۸ هزار مشترک در سال ۷۲ به ۳۱۹ هزار فقره اشتارک در پایان سال گذشته رسید و در سال جاری نیز ۱۰ هزار اشتراک واگذار شد.
مدیرعامل آبفا کردستان خاطرنشان کرد: همچنین طول خطوط انتقال از یکهزار کیلومتر در سال ۷۲ به ۵ هزار کیلومتر در پایان سال ۹۴، ظرفیت تامین آب از ۵۰ میلیون مترمکعب به ۱۴۵ میلیون مترمکعب رسید و یک تصفیه خانه در مدار بهره برداری نیز به ۵ عدد افزایش یافت.
وی در پایان با تأکید بر تداوم خدمات رسانی به مشترکان کردستانی ابراز امیدواری کرد این مهم به مانند گذشته با حمایت و پشتیبانی دولت فراهم شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...