رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۵
 • کد خبر : 1864
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ظرفیت تأمین آب در کردستان ۱۴۵ میلیون مترمکعب است
مدیرعامل آبفای شهری کردستان:

ظرفیت تأمین آب در کردستان ۱۴۵ میلیون مترمکعب است

روژان/ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان در جلسه شورای برنامه ریزی استان، گزارشی از وضعیت فعالیتها، خدمات و اقدامات انجام شده توسط آبفای شهری استان را ارائه داد. به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان، مهندس محمدحسین محمدی در این جلسه با یادآوری تاریخچه تاسیس شرکت های آب […]

روژان/ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان در جلسه شورای برنامه ریزی استان، گزارشی از وضعیت فعالیتها، خدمات و اقدامات انجام شده توسط آبفای شهری استان را ارائه داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان، مهندس محمدحسین محمدی در این جلسه با یادآوری تاریخچه تاسیس شرکت های آب و فاضلاب در سطح کشور، گفت: این مجموعه سال ۱۳۷۲ در استان کردستان ایجاد شد و در آن هنگام جمعیت شهری استان ۶۳۵ هزار نفر بود که از این میزان ۵۳۹ هزار نفر معادل ۹۳ درصد زیر پوشش خدمات توزیع آب قرار داشتند.
وی با بیان اینکه ۴۶۳ هزار نفر، معادل ۷۳ درصد جمعیت شهری استان نیز در آن زمان زیر پوشش خدمات جمع آوری فاضلاب بودند، افزود: هیچگونه تاسیسات تصفیه فاضلاب در استان وجود نداشت.
مهندس محمدی خاطرنشان کرد: اما در پایان سال ۱۳۹۴ جمعیت شهری استان که شرکت مکلف به ارائه خدمات به آنها بوده است یک میلیون و ۶۸ هزار نفر بود که از این تعداد یک میلیون و ۵۸ هزار نفر معادل ۹۹.۱ درصد زیر پوشش خدمات توزیع آب قرار داشتند.
وی یادآور شد: علت عدم خدمات رسانی به اندک جمعیت باقمیانده در این حوزه نیز نبود امکان به لحاظ قانونی به دلیل بحث نواحی حاشیه شهری و همچنین موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز و .. است.
وی با بیان اینکه در بخش فاضلاب تا پایان سال گذشته ۹۶۸ هزار نفر معادل ۹۱ درصد جمعیت شهری استان زیر پوشش خدمات شرکت قرار داشته اند، گفت: عدم ارائه خدمات به ۹ درصد باقیمانده نیز به دلیل همان بحث حواشی شهرها و عدم امکان ارائه خدمات بوده است.
مهندس محمدی با بیان اینکه از سال ۷۲ تا سال ۹۴ حدود ۶۸ درصد افزایش جمعیت شهری را شاهد بوده ایم، خاطرنشان کرد: سال ۹۴ در بخش آب ۹۶ درصد رشد و در بخش فاضلاب نیز ۱۰۹ درصد رشد خدمات رسانی را در قیاس با سال ۱۳۷۲ داشته ایم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان تصریح کرد: در بخش تصفیه فاضلاب نیز در حال حاضر ۶۴ درصد معادل ۶۸۳ هزار نفر در استان زیر پوشش خدمات شرکت قرار دارند که با بهره برداری از دو پروژه تصفیه خانه های فاضلاب شهرهای بانه و سریش آباد در سال جاری، این عدد به بیش از ۷۰ درصد خواهد رسید.
وی اظهار کرد: در حال حاضر متوسط جمعیت زیر پوشش کشور در تصفیه فاضلاب ۲۷ درصد است که ما این عدد را در استان کردستان طی سال جاری به ۷۰ درصد خواهیم رساند و این بیش از دو و نیم برابر متوسط کشوری خواهد بود، ضمن آنکه متوسط جمعیت زیر پوشش شبکه فاضلاب در کشور هم ۴۵ درصد و در استان کردستان ۹۱ درصد است.
محمدی با اشاره به اینکه در بدو تاسیس شرکت آبفای استان ۱۰ شهر زیر پوشش آب شهری بودند، گفت: در حال حاضر ۲۴ شهر استان زیر پوشش این خدمات قرار دارند ،ضمن آنکه تعداد انشعاب و اشتراکات واگذار شده نیز از ۸۸ هزار مشترک در سال ۷۲ به ۳۱۹ هزار فقره اشتارک در پایان سال گذشته رسید و در سال جاری نیز ۱۰ هزار اشتراک واگذار شد.
مدیرعامل آبفا کردستان خاطرنشان کرد: همچنین طول خطوط انتقال از یکهزار کیلومتر در سال ۷۲ به ۵ هزار کیلومتر در پایان سال ۹۴، ظرفیت تامین آب از ۵۰ میلیون مترمکعب به ۱۴۵ میلیون مترمکعب رسید و یک تصفیه خانه در مدار بهره برداری نیز به ۵ عدد افزایش یافت.
وی در پایان با تأکید بر تداوم خدمات رسانی به مشترکان کردستانی ابراز امیدواری کرد این مهم به مانند گذشته با حمایت و پشتیبانی دولت فراهم شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.