رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 10 December

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۸
 • کد خبر : 1989
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی فراجناحی بود
نماینده ولی فقیه در استان کردستان:

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی فراجناحی بود

نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیت بزرگواری بود که همه عمر خود را وقف خدمت به انقلاب و مردم کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در مراسم ترحیم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مسجد جامع سنندج، به خدمات ارزنده این عالم برجسته […]

نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیت بزرگواری بود که همه عمر خود را وقف خدمت به انقلاب و مردم کرد.

n3396155-5602891
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در مراسم ترحیم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مسجد جامع سنندج، به خدمات ارزنده این عالم برجسته در طی دو دهه ریاست بر مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره و تصریح کرد: در دوره‌ای که ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده داشتند همواره همراه و یاور رهبری بودند و هیچگاه اختلافات کوچک فقهی موجب نشد تا نظری برخلاف نظر رهبری بیان کنند.
وی افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی زندگی و مرگ عزتمندانه‌ای داشتند و بدرقه عزتمندانه مردم نشان قدرشناسی و قدردانی مردم از خدمات آن مرحوم بود.
نایب رییس دوم کمیسیون سیاسی – اجتماعی مجلس خبرگان به نقش بی بدیل انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: انقلاب ما در طول تاریخ صدر اسلام و دوران معاصر بی نظیر است و نقشی اساسی و تاثیرگذار در منطقه و جهان داشته که مدیون رهبری های خردمندانه امام و رهبری و تلاش و پایداری یارانی انقلابی همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی است.
وی گفت: زندگی مبارزاتی آیت الله هاشمی رفسنجانی پر از درس های فراوانی است که ولایت پذیری و تبعیت از رهبری مهمترین درسی است که از زندگی ایشان باید گرفت و همه ما ارادات و تبعیت ایشان از رهبری را به عنوان مهمترین درس از زندگی این عالم مجاهد باید در نظر بگیریم.
وی گفت: در نظام اسلامی اختلاف سلایق و دیدگاه ها هست اما زمانیکه بحث حمایت از نظام و رهبری پیش می آید همه متحد هستند و شخصیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به گونه‌ای بود که فراجناحی بودند و همواره برای اعتلای نظام اسلامی و تقویت پایه‌های نظام تلاش می‌کردند.
وی گفت: مقام معظم رهبری دوست و یاور ۵۹ ساله خود را از دست دادند که فقدان این یاور همیشگی امام و رهبری را به محضر مقام معظم رهبری تسلیت می‌گویم و برای بازماندگان اجر و صبر جزیل مسئلت می‌نمایم.
آیت الله رفسنجانی نقش کلیدی در توسعه کشور داشت.
استاندار کردستان گفت: شخصیت مبارزی همچون آیت الله رفسنجانی برای این نظام تلاش‌های زیادی کرد و در تمام دوران همیشه نقش کلیدی در توسعه کشور داشت.
به گزارش ایسنا، عبدالمحمد زاهدی، نیز با اشاره به اینکه برای تمام جهان ثابت شد که جمهوری اسلامی از حمایت مردمی برخوردار است، گفت: امروز در سوگواری شخصی هستیم که در نظام همیشه جایگاه بلندی داشته و در تمامی تحولات دوران نقش تاثیرگذاری داشتند.

43104
استاندار کردستان به استقامت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در زمان طاغوت در مقابل شکنجه‌های ساواک اشاره و عنوان کرد: آقای هاشمی در چند بُعد سرآمد و الگو بودند و ایشان هم عالم دینی و هم یک سیاست مدار تیزهوش بودند.
وی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی در تمام دوران در خدمت قرآن و تفسیر آن بودند، بیان کرد: آقای هاشمی به تمام معنا یک مجتهد بود و هرچند در برخی از بحث‌های اجتهادی با مقام معظم رهبری اخلاف نظر داشتند اما همیشه سلسله مراتب قانونی و شرعی را رعایت می‌کردند.
زاهدی با اشاره به اینکه آقای هاشمی از لحاظ شناخت تاریخی انسانی بسیار توانمند بودند، بیان کرد: این عالم دینی به خوبی تحولات و سیاست‌های کشورهای دیگر را می‌دانست و در مسائل تحلیل جامعه آگاهی لازم را داشت.
وی ضمن اشاره به اینکه هوش بالای سیاسی ایشان برای جهانیان ثابت شده بود، ذکر کرد: در شرایط سخت جنگ که ایشان جانشینی فرماندهی کل قوا را هم برعهده داشتند بسیار با تدبیر عمل کردند و هوش آقای رفسنجانی باعث شد جنگ با پیروزی ایران به اتمام برسد.
استاندار کردستان در ادامه گفت: آقای رفسنجانی به شدت یک انسان اجرایی بودند و در زمانی که رئیس جمهور بودند زیرساخت‌های مهمی را در باب عمرانی در کشور و بویژه استان کردستان اجرایی کردند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: شخصیت مبارزی همچون آیت الله رفسنجانی برای این نظام تلاش‌های زیادی کرد و در تمام دوران همیشه نقش کلیدی در توسعه کشور داشت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...