رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 10 December

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۸
 • کد خبر : 1994
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ارزش‌های فرهنگی را در فضای مجازی دنبال کنیم
مدیرمخابرات منطقه کردستان:

ارزش‌های فرهنگی را در فضای مجازی دنبال کنیم

مدیر مخابرات منطقه کردستان گفت: متولیان حوزه فرهنگ استان شرایطی را فراهم کنند تا بتوانیم از بستر فضای مجازی برای تحکیم ارزش‌های فرهنگی استفاده کنیم. به گزارش روابط عمومی مخابرات منطقه کردستان، «آزاد حکمت» در هشتاد و پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کردستان که با دستور کار راهکارهای برون رفت از تهدیدات فضای مجازی، […]

مدیر مخابرات منطقه کردستان گفت: متولیان حوزه فرهنگ استان شرایطی را فراهم کنند تا بتوانیم از بستر فضای مجازی برای تحکیم ارزش‌های فرهنگی استفاده کنیم.
به گزارش روابط عمومی مخابرات منطقه کردستان، «آزاد حکمت» در هشتاد و پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کردستان که با دستور کار راهکارهای برون رفت از تهدیدات فضای مجازی، یادواره شهدای گرانقدر ۲۸ دی ماه و جشن‌های دهه مبارکه فجر انقلاب اسلامی در دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم راهکاری برون رفت از تهدیدات فضای مجازی به شکلی انجام شود که به فرصت تبدیل شود.
وی با اشاره به بحث فنی فضای مجازی گفت: یکی از دغده‌های فعلی فضای مجازی کشور بحث تفکیک ترافیک پهنای باند بین‌المللی از ترافیک داخلی بوده که به عنوان زیرساخت اصلی تشکیل شبکه ملی اطلاعات است.
حکمت از تفکیک ترافیک پهنای باند بین‌الملل و داخلی اینترنت همزمان با چهار استان کشور در کردستان تا پایان امسال خبر داد و تصریح کرد: اگر اهداف شبکه ملی اطلاعات کامل شود خیلی از مسائل مربوط به فضای مجازی مرتفع خواهد شد و این موضوع در بحث امنیت اطلاعات هم بسیار مهم است.
وی گفت: تفکیک ترافیک بین‌الملل از ترافیک داخلی در استان کردستان کمک بسیاری به فضای مجازی می‌کند و یکی از مهم‌ترین راهکارهایی که باید مد نظر قرار گرفته شود شناسایی کامل فضایی مجازی است که باید از لحاظ فنی و محتوایی فضایی مجازی را بررسی کنیم و ببینیم که چه اتفاقی در این حوزه صورت می‌گیرد.
حکمت افزود: یکی از مهم‌ترین فرصت‌هایی که همه در فضای مجازی به آن معتقد هستیم این است که گردش انتشار در فضای مجازی خیلی سریع‌تر و در دامنه گسترده‌تری انجام می‌گیرد و باید تفکیک محتوا از بستر به صورت کامل شکل بگیرد.
وی اظهار کرد: باید قبول کنیم که فضای مجازی به شکل یک رسانه غیرقابل کنترل عمل می‌کنند و باید مدیریتی منسجم و یکپارچه در حوزه تولید محتوا در فضای مجازی صورت گیرد.
مدیر مخابرات منطقه کردستان با اشاره به اینکه باید سرمایه گذاری لازم در رفع آسیب‌های اجتماعی فضای مجازی مشخص شود گفت: شرکت مخابرات در بحث بسترسازی فعالیت‌های خودش را انجام می‌دهد و تا آنجایی که امکان پذیر باشد از لحاظ پاسخگویی به مشترکین و مردم خدمات ارئه می‌دهد.
وی با بیان اینکه باید آسیب‌ها و هنجارهای اجتماعی در نظر گرفته شود گفت: باید سرمایه‌گذاری در حوزه تولید محتوا صورت گیرد چون در حوزه صنعت مشوق‌های لازم را به آنها می‌دهیم اما در حوزه تولید محتوا مشوق‌های لازم را به این حوزه اختصاص نمی‌دهیم.
وی گفت: راهکار بنده برای برون رفت از تهدیدات فضای مجازی که فکر می‌کنم عملیاتی زود بازده هم باشد این است که متولیان حوزه فرهنگ استان شرایطی را فراهم کنند و مشوق‌های لازم برای اولویت‌های تولید محتوایی ایجاد شود تا بتوانیم از بستر فضای مجازی برای تحکیم ارزش‌های فرهنگی استفاده کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...