رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۹
 • کد خبر : 2015
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : از رؤیا تا بیداری

از خدا پنهان نیست چرا از شما مخلوق خوب خدا پنهان باشد؛ منِ هم نوع و هم‌وطن و هم‌ولایتی شما، جدیداً به مقام مکتشف و مبتکر و مبدع نائل شده‌ام؛ البته گمان نبرید که از حاصل دسترنج علمی دیگران استفاده و به‌اصطلاح، دزدی علمی کرده و به‌واسطه این سرقت، سبقت‌گرفته‌ام؛ خیر شاید این طریق، یعنی […]

از خدا پنهان نیست چرا از شما مخلوق خوب خدا پنهان باشد؛ منِ هم نوع و هم‌وطن و هم‌ولایتی شما، جدیداً به مقام مکتشف و مبتکر و مبدع نائل شده‌ام؛ البته گمان نبرید که از حاصل دسترنج علمی دیگران استفاده و به‌اصطلاح، دزدی علمی کرده و به‌واسطه این سرقت، سبقت‌گرفته‌ام؛ خیر شاید این طریق، یعنی ربودن حاصل دسترنج دیگران و مال مردم را بالا کشیدن برای عده‌ای سبب غنا و شناکردن در دریای ثروت و شهرت شده باشد و متأسفانه در جامعه ما رواج داشته و فعل و فصل زندگی بسیاری از نان و ناموران است؛ اما زمینه کار من سوای این‌گونه دست‌درازی‌هاست و تنها به‌واسطه تلاش و تقلای فردی، آن‌هم از نوع فکری‌اش، با به‌کارگیری مفکوره خویش به این مهم نائل شدم و ازآنجاکه شکر خدا آدم حسود و بخیلی هم نیستم اینک بدون هیچ‌گونه چشم‌داشت و گوش داشتی، آن را با شما در میان می‌گذارم و اجازه می‌دهم که شما هم بدون هیچ محدودیتی، از حاصل اندیشه‌ام استفاده ببرید و در منتها، اگر خواستید، دعای خیری بدرقه راهم کنید که دعای مؤمن در حق مؤمن مقبول بارگاه حق است.
گوش کن این سخن با دل و جان
بشنو از من حدیث شادی در جهان
جان برادر کشفیده ام طریقی
زده‌ام آتش به هستی حریفان
گویمت چگونه خوش باشید در دنیا
نخورید غم کار و زندگی و نان
این راه و طریق نو می‌تواند شمارا از بحر گرفتاری‌ها و مشکلات و ناراحتی‌های ناشی از آن رهانیده و یک‌سره به دنیای شادمانی‌ها و بی‌غمی‌ها رهنمون و گرد ملال از خاطرتان زدوده و شمارا چون باتری ۱۲ ولت شارژ و لامپ‌های چند صدواتی در زوایای تاریک اندیشه‌تان روشن و بدین گونه در طرفه‌العینی، از این ‌رو به آن رو شده و از دنیای پر محنت، به وادی شبه جنت نقل‌مکان نمایید.
بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم
فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم
بهشت عدن اگر خواهی بیا با ما به می‌خانه
که از پای خُمت یکسر به حوض کوثر اندازیم
با توجه به اینکه در این شرایط، درد و مکافات زندگی پر محنت و کمبودها و کاستی‌های آن، چو افعی پیرامون انسان چنبره زده و دم‌به‌دم نیشِ زهرآگینش را بر جسم و جانِ خمیده و خسته، فرومی‌برد؛ به‌راستی گذران، شاق و دشوار است و تحمل آن از توان خارج است اما ازآنجاکه تا اجل کوبه بر درب زندگی‌ات نکوبد و جانِ جفا دیده را از قفس کالبد زجرکشیده بیرون نکشد، محکوم به ماندن و نیوشیدن شرنگ این گذران گزنده هستیم لذا اندیشه خویش را به عیادت جسم علیل فراخواندم تا علاجی از بهر این مرده‌ی متحرک یابد و نسخه‌ای تجویز نماید که جواز ماندن باشد. ازآنجاکه بر پایه‌ی فرموده‌ی قدما جوینده یابنده است من نیز ارشمیدس‌آسا در دل شب فریاد یافتم‌یافتم سر دادم و به کشف طریق مناسب نائل آمدم که اینک با شما هم در میان می‌گذارم و از آنجا که اهل سفسطه هم نیستم و نمی‌خواهم سرتان را شیره بمالم، یک‌راست می‌روم سر اصل موضوع.
با فرارسیدن زمستان در اندیشه‌ی راهی برای گذراندن شب‌های سرد و طولانی بودم که به تنها وسیله در دسترس، یعنی تلویزیون متوسل شدم. ازآنجاکه ماشاالله هزار ماشاالله کانال‌های تلویزیون خودی بیشمار و برنامه‌ها متنوع و متکثر است؛ صلاح را در آن دیدم که ساعات پخش اخبار را در نظر گرفته و در آن ایام شنونده و بیننده‌ی خبرها باشم که هم از احوالات باخبر و هم بر آگاهیم افزوده شود و خویشتن را به سرگرمی مفیدی مشغول کرده باشم که به قول معروف هم فال باشد و هم تماشا؛ هم زیارت و هم تجارت و چنین کردم و نظاره‌گر سخن‌پراکنی‌های برادران و خواهران خوش‌صدا و شیرین‌سیمای صداوسیمای راستینمان شدم؛ چند لیل و نهاری در این کار، استمرار یافتم که احساس کردم احساس شعف در نهادم نهادینه می‌شود و می‌رود که زنگار و کدورت ناشی از کمبودها و نارسایی‌ها زایل و جایش را احساس شادمانی می‌گیرد؛ دیدم چه عالمی است این جعبه جادویی خودی؛ ز سحر سیما و صدایش چنان مدهوش می‌گردی که چون زاهد مجذوب دم از استغنا می‌زنی.
ساقی به نو باده برافروز جام ما
مطرب بگو که کار جهان شد به کام ما
ما در پیاله عکس رخ یار دیده‌ایم
ای بی‌خبر ز لذت شرب مدام ما
ای باد اگر به گلشن احباب بگذری
زنهار عرصه دار بر جانان پیام ما
شما هم اگر بیننده و شنونده‌ی این بخش از برنامه‌های شبکه‌های خودی باشید مرتباً مسئولان را می‌بینید که هرکدام به‌تناوب و تواتر در این برنامه‌ها و ضمایم و حاشیه‌های آن ظهوری با فَر و میمون یافته و به تشریح دستاوردها پرداخته و آنچه را که به آن نائل‌آمده‌ایم با زبان ارقام و آمار تشریح و به سمع و نظر می‌رسانند.
آنجاست که درمی‌یابی که ما در هیچ زمینه نه‌تنها کمبود نداریم، بلکه در خیلی از موارد اضافه‌تولید و زیاده‌روی داشته و بی‌حساب پیشرفته‌ایم. بر پایه تشریحات و توصیفات این سروران وضع بهداشت و درمان به سامان؛ دوا و دکتر بی‌مزد و منت به‌وفور در دسترس همگان؛ آموزش‌وپرورش نونوار، راه تحصیل دانش‌آموزان در همه مقاطع هموار؛ مدارس به انواع امکانات مجهز؛ معلمان ز رفاه پرحض؛ گرانی و تورم کنترل و به حداقل سقوط؛ تولید با سرعتی شتابان در حال سعود؛ و قطار رشد اقتصادی با شتابی شورانگیز بر ریل توسعه در حال گریز. از قِبَلِ این اقدامات و اجرائیات، زمینه‌های اشتغال به‌وفور فراهم؛ زن و مرد و پیر و جوان به شغل موردعلاقه سرگرم؛ در سایه‌ی همت و تدبیر مسئولان دلسوز و کمک بانک‌های فعال و صاحب نفوس، وام‌های کم‌بهره و پرمایه، مشکل مسکن را برای همگان حل؛ و عامه‌ی مردم صاحب چهاردیواری خود و جوانان فوج فوج و گروه گروه زندگی مشترک تشکیل و در خانه‌های بخت خویش مستقر و با درآمدهای مکفی گذران می‌کنند؛ و ایضاً و بر پایه سخنان همین مسئولان دلسوز در صداوسیمای راستین، حضرات، تنها دنیای مادیات ملت را نساخته‌اند بلکه به معنویات هم توجه و موجبات فراغت خاطر را هم محیا کرده‌اند. شهرها را با خیابان‌ها و میدان‌ها و پارک‌های وسیع آراسته و جاده‌های بین ‌شهری را اکثراً اتوبان دوخطه و سه خطه کرده و روستاها را با راه‌های آسفالته به شهرها متصل و امکان تردد آسوده را فراهم و با کنترل دقیق و علمی کارخانه‌های اتومبیل‌سازی؛ خودروهای شیک و مطمئن و دارای همه گونه تجهیزات را باقیمت‌های نازل تولید؛ تا وسیله ایاب و ذهاب خلق‌الله فراهم و مسافرت‌ها به‌راحتی و آسودگی انجام شود و مردم در فضای آزاد جامعه نفس عمیق بکشند و از مادیات و معنویات فراهم‌شده لذت ببرند.
وقتی شما مستمع چنین سخنان زیبا و دل‌نشینی هستید همچنان دچار شادی و شعف می‌گردید که خویشتن خویش را فراموش و در عالم رؤیا با بال خیال به پرواز درمی‌آیید و در این دنیای زیبا گردشی مسرورانه می‌کنید و با تمام وجود احساس خوشبختی می‌نمایید و از آن اوج دست دعا به‌سوی خدا دراز؛ که بارالها، سایه‌ی این مسئولان را از ما نگیر که از همت والایشان به این حد رسیده‌ایم.
ای همه شکل تو مطبوع و همه جای تو خوش
دلم از عشوه‌ی شیرین شکر خوای تو خوش
هم گلستان خیالم ز تو پر نقش و نگار
هم مشام دلم از زلف سمن سای تو خوش
سیر در این عالم بی الم؛ چنان گوارا و شیرین بود که منِ ندیدبدید تحمل آن‌همه شادی و شعف را نکرده، لاجرم چو سرمستان در بوستان ندای هزاردستان را تقلید و در ثنا و رسای وضع؛ به مدیحه‌سرایی پرداختم اما ازآنجاکه خیل حسود و بخیل، شادی مرا برنتافتند این بود که مرا هدف تیر چشم شورشان قرار داده و از خود بی‌خود نمودند و در آن عالم پشتکی وارو زدم و به‌واسطه‌ی این وارونگی، از اوج؛ سقوط به ‌سوی هبوط کردم و به عالم واقعی بازگشتم و به ناگاه با همان ده‌ها و ده‌ها مشکل زندگی مواجه شدم که درد ناشی از این نیستی‌ها هرکدام چو آرپی‌جی ۷ برجک خیال و رؤیای مرا هدف می‌گرفت و آن را چو فکرم پریشان می‌کرد؛ اینجا بود که تا در توان داشتم به خودم ناسزا گفتم که ‌ای آدم کم‌حوصله و بی‌ظرفیت؛ چه می‌شد اگر مثل بچه‌ی آدم خویشتن‌داری می‌نمودی و با صبر و طمأنینه عالم شادمانی‌ها را طی می‌کردی؛ حال که به بخت خویش لگد زده و چرت خود را پاره و به دنیای بیداران بازگشته‌اید؛ همه مشکلات نوش جان پرجفایت باد!
در پایان پندی از برای شما عزیزان؛ زنهار که چون من کم‌ظرفیت و احساساتی باشید و مجرد به کار بستن ابتکار بنده و نیل به آن مقام رؤیایی؛ مواظبت بفرمائید که دچار احساسات کاذب نشده و جزع و وزع نفرمایید و ساکت و صامت در گوشه‌ای بنشینید و از زندگی لذت ببرید.
ساقیا در ساغر هستی شراب ناب نیست
آنچه در جام شفق بینی به‌جز خوناب نیست
زندگی خوش‌تر بود در پرده وهم و خیال
صبح صادق را صفای سایه‌ی مهتاب نیست
جای آسایش چه می‌جویی «رهی» در ملک عشق
موج را آسودگی در بحر بی‌پایان نیست

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...