رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۳
 • کد خبر : 2023
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : درخشش گروه‌ کورده‌وان در دهمین جشنواره اقوام

دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران با تجلیل از برگزیدگان این جشنواره در گرگان به کار خود پایان داد. در دهمین جشنواره بین‌المللی اقوام که گروه‌هایی از کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و هندوستان و همچنین گروه‌های اقوام ایران متشکل از ۲۴ گروه در آن شرکت داشتند، گروه «کورده‌وان» عنوان گروه برتر را از آن […]

دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران با تجلیل از برگزیدگان این جشنواره در گرگان به کار خود پایان داد.
در دهمین جشنواره بین‌المللی اقوام که گروه‌هایی از کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و هندوستان و همچنین گروه‌های اقوام ایران متشکل از ۲۴ گروه در آن شرکت داشتند، گروه «کورده‌وان» عنوان گروه برتر را از آن خود کرد و لوح تقدیربه تمامی اعضای گروه اهدا شد.
مدیر روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان و دبیر دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام گفت: گروه «کورده‌وان» در این جشنواره به اجرای موسیقی آیینی پرداختند که با استقبال گسترده شرکت کنندگان روبرو شد.
احمد گلچین ادامه داد: گروه‌های موسیقی و آیینی آوای موج از بوشهر، هالای از مرکزی، آبیدر و کوردوان از کردستان، زاگرسیان ایران‌زمین از لرستان، رقص شمشیر آوای زاهدان از سیستان و بلوچستان، فلوکلوریک تلار از گیلان در این جشنواره حضور داشتند.
وی افزود: همچنین آوای طبری از مازندران، موسیقی عشایر قشقایی از اصفهان، جایلان از خراسان شمالی، آیینی از آذربایجان شرقی، شقایق‌های کالپوش از سمنان، هنرمندانی از هرمزگان، هنرمندان افغان از افغانستان، هنرمندان قزاق از قزاقستان هم در جشنواره دهم حاضر بودند.دبیر دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوامدر پایان به حضور گروه‌های موسیقی گلستان هم اشاره کرد و گفت: گروه‌های ونوشه، گروه کوبه‌ای دیبا، هامون سیستانی، مهرگان، اهوراییان و ترکمن از گلستان در جشنواره دهم حضور فعال داشتند.گروه «کورده‌وان» کردستان از سال ۱۳۷۱تأسیس و بیش از ۲۰۰۰ اجرای رسمی داخل و خارج از کشور داشته و خود را برای اجرای نمایش صحنه‌ای «هەڵپەڕکێ» در کشورهای فرانسه شهر پاریس، هلند شهر آمستردام، انگلستان شهر لندن و اسپانیا شهر مادرید آماده می‌کند تا فرهنگ و آیین کهن کوردستان را در سراسر کشورهای دنیا به نمایش درآورد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...