رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 10 December

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۸
 • کد خبر : 2039
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حاکمان نالایق، کردها را از ایران جدا کردند
سخنان منتشر نشده مهندس «ادب» در دیدار با آیت‌الله «هاشمی رفسنجانی»:

حاکمان نالایق، کردها را از ایران جدا کردند

روژان: در شماره قبل، مشروح سخنان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار سال ۱۳۸۶ اعضای جبهه متحد کرد با وی منتشر شد. آنچه می‌خوانید متن سخنرانی مرحوم مهندس بهاءالدین ادب به عنوان هیات موسس و مسوول جبهه متحد کرد در آن نشست است. از دکتر رحیم فرهمند که متن سخنرانی این جلسه را در اختیار هفته‌نامه […]

روژان: در شماره قبل، مشروح سخنان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار سال ۱۳۸۶ اعضای جبهه متحد کرد با وی منتشر شد. آنچه می‌خوانید متن سخنرانی مرحوم مهندس بهاءالدین ادب به عنوان هیات موسس و مسوول جبهه متحد کرد در آن نشست است. از دکتر رحیم فرهمند که متن سخنرانی این جلسه را در اختیار هفته‌نامه قرار داد تشکر می‌کنیم.
بنام خدای تبارک و تعالی
پیش از هرچیز اجازه دهید از درایت و حسن نظر جنابعالی بویژه در این برهه حساس تاریخی که تلاش برای حفظ و تقویت بنیان‌های وحدت ملی و اسلامی کشور عزیزمان حیاتی و تاخیر ناپذیر است قدردانی نمائیم .
اعتقاد ما بر این است که حضرت عالی دارای علم و اشراف کافی به تاریخ و فرهنگ مردم کرد هستید و به صراحت می‌دانید که چگونه ملت کرد ایرانی و بخش‌هائی از خاک کردستان ایران به خاطر سوءمدیریت حاکمان نالایق در طول چند سده گذشته از ایران تجزیه و در نتیجه‌ی سیاست‌های استعماری، به خاک کشورهای مصنوعی ملحق شد که هیچ‌گونه قرابت نژادی و فرهنگی با آنها نداشت و نیز نیک می‌دانید که چه مصیبت‌هائی تا به امروز در آن کشورها و خصوصا در دوره رژیم منحوس پهلوی بر این ملت رفته است.
انقلاب شکوهمند اسلامی، نویدبخش پایان محنت‌های تاریخی مردم کرد و تحقق بسیاری از آرزوهای این ملت بود؛ لکن سوءتدبیرهای عمومی و همه جانبه  که خود ثمره نیم قرن حاکمیت خفقان پهلوی بود، منجر به پدید آمدن شرایطی نامتناسب با روح انقلاب ضد ستم‌شاهی شد.
اکنون مردم کرد، در شرایطی به سر می‌برند که با اهداف انقلاب هم‌خوانی ندارد و از دردهائی رنج می برند که شایسته مفهوم ایده‌های اسلامی نیست.
جلوگیری از رشد اقتصادی و توسعه صنعتی، تحمیل فقر، تبعیض در اختصاص بودجه در همه زمینه‌ها، رواج بیکاری و اعتیاد، تهمت، تهدید، تحقیر مقدسات، فراموشی و به حاشیه پرتاب کردن، انکار و نگاه امنیتی، مردم کرد را نگران و  مستاصل کرده است.
شما به صراحت می‌دانید که مردم کردستان به میهن اسلامی خود عشق می‌ورزند و هدفی جز اعتلای آن ندارند و آگاهید که درخواستهای آنان، قانونی، اسلامی، ملی و وحدت‌طلبانه است. می‌دانید که این درخواست‌ها، نه با هدف تضعیف انقلاب بلکه صرفا با هدف اجرای عدالت اسلامی و اجتماعی، نفی تبعیض، مشارکت برابر و مولد و به نیت ثبات، تقویت مبانی وحدت ملی و انسجام اسلامی،  پیشرفت همه جانبه کشور و از آن جمله مناطق کردنشین و به طور خلاصه، آزادی، عدالت اجتماعی و نیل به توسعه متوازن، هر روزه تکرار می‌شوند.
به برکت الهی، ایران کشوری است ثروتمند. اگر توزیع عادلانه این ثروت خدادادی می‌تواند به پیشرفت وترقی در همه زمینه‌های اقتصادی، عمرانی، علمی و فرهنگی و تامین نشاط عمومی و تضمین وحدت ملی بیانجامد، بی‌عدالتی در توزیع، منجر به عقب افتادگی عمومی، تضعیف وحدت ملی و تقویت تفرقه خواهد شد.
به اعتقاد ما رفع همه این نارسائی‌ها و سوءمدیریت‌ها می‌تواند از طریق فراهم آوردن شرایط مناسب برای گفتگو  و مشارکت با  نخبگان کرد در مدیریت ملی و محلی مقدور گردد.
مردم  کرد به دلیل  محروم شدن از حضور در مراکز تصمیم‌گیری و نداشتن نمایندگان واقعی که اراده و توانائی بیان مشکلات و خواست‌های موکلین خود را  در مراکز سیاست‌گذاری‌ها داشته باشند و بتوانند از حقوق موکلین خود دفاع کرده و آن را تامین کنند، صدمات بسیاری خورده‌اند.
در شهرعظیمی  چون تهران که بیش از یک میلیون هموطن کردزبان را در خود جای داده است، این مردم نه تنها از هیچ مرکز و نهادی اجتماعی ـ فرهنگی برخوردار نیستند، بلکه   حتی یک‌بار در طول سه دهه گذشته نتوانسته‌اند نماینده‌ای به مجلس بفرستند.
مردم کردستان  به مسئولیت و تاثیرگذاری حضرتعالی بر مدیریت کشورآگاه‌اند و شما نیز به اهمیت منطقه کردستان در سرنوشت کشور واقف‌اید.
اگرحاکمیت‌های نالایق گذشته به خاطر تحقیر ایران و ایرانی و تجزیه و عقب‌ماندگی کشور مورد شماتت نسلهای بعد از خود هستند، شما و ما مسئول عواقب سوءمدیریت‌های احتمالی کنونی و پاسخگوی به  مردم و تاریخ خواهیم بود. مسئولیت ما بیان مشکلات و خواسته‌های برحق مردم کرد و ارائه راهکارهای قانونی و وظیفه تاریخی شما به عنوان مسئولین اداره کشور و هدایت انقلاب، پاسخگوئی به خواستهای مردم و تامین نیازهای آنان است. ایمان داریم که شما هم براین عقیده‌اید که صلاح ملک وملت در اجابت خواستهای قانونی و برحق این مردم شریف است. چرا که همه می‌دانیم، عدم تامین این خواستها به عواقبی منجر خواهد شد که شاید  جبران پذیر نباشند.
جبهه متحد کرد که رسالت دفاع از حقوق مردم کرد و تلاش برای تقویت وحدت ملی را بر اساس سه محور تامین  آزادی، عدالت اجتماعی و توسعه متوازن وجه همت  خود قرار داده است، معتقد است که باید  نظام تدبیر و مدیریت مربوط به مردم کرد و خصوصا  مناطق کرد نشین   دلسوزانه و مسئولانه  اصلاح شود.
مردم کردستان معتقدند که :
– نگاه امنیتی به منطقه سبب ایجاد تنش‌های دائم‌التزاید در منطقه گشته و زندگی آرام، مولد و پر نشاط را غیر ممکن کرده است.
–  منابع طبیعی و ظرفیت‌های کار و فعالیت‌های اقتصادی، امکانات ژئوپولیتیک، ژئواکونومیک و ژئواتنیک منطقه نادیده گرفته شده‌اند.
– مراکز اقتصادی و موسسات تولیدی، علمی و دانشگاهی در منطقه ایجاد نمی‌شود و یا از ایجاد آنها به دست سرمایه‌گذاران محلی و غیر بومی جلوگیری می‌شود.
– راه‌های مواصلاتی در منطقه در وضعیت اسفباری قرار دارند. به عنوان نمونه  در  استانهائی چون ایلام و خرم آباد حتی یک کیلومتر بزرگراه وجود ندارد.
– کاستن از تراکم جمعیتی اهالی بومی و تزریق جمعیت‌های غیر بومی از طرق گوناگون، از جمله ایجاد امکانات اداری و  سرمایه‌ای در جهت تغییر بافت جمعیتی شهرها و روستاهای منطقه از مدتها پیش در حال اجرا است.
– روستاها و  اراضی وسیعی از مناطق کردنشین به شهرها و استان‌های مجاور منضم شده و می‌شوند.
– با وجودی‌که  بیش از نیمی از جمعیت استان‌هائی چون آذربایجان غربی را هموطنان کرد تشکیل می‌دهند، تقریبا هیچ‌کدام از مسئولیت‌های مدیریتی و اجرائی استان در اختیار این هم‌وطنان قرار ندارد.
حضرتعالی آگاه هستید که مثال‌هائی از این دست بسیاراند .
با توجه به موارد فوق مردم کرد به حق انتظار دارند:
۱ – به صورتی واقعی صاحب رای و حق مشارکت شناخته شده، از نیروهای کارآمد، روشنفکران و متخصصین کرد در مدیریت‌های مختلف کشوری و لشکری  به عنوان بستری برای کمک به رشد و توسعه وحدت آفرین بهره‌گیری شود.
۲- امکان انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهرو روستا متناسب با فرهنگ و خواستهای مردم منطقه فراهم گردد.
۳ –  مواد مصرح در قانون اساسی در ارتباط با مردم کرد و مناطق کردنشین اجرا گردند.
۴ –  نارسائی‌ها و ابهامات موجود در  قانون اساسی در ارتباط با ویژگی‌های مذهبی و فرهنگی مناطق کردنشین و حقوق مترتب بر آنها  اصلاح شوند.
۵ –  هیئت ویژه‌ای از نمایندگان مجلس، دولت و مردم کرد جهت تبادل نظرات، مشاوره و رسیدگی به خواست‌های مردم منطقه تعیین شود.
۶ – قوانین لازم در جهت عملی ساختن درخواست‌های قانونی و ملی مردم کرد تصویب گردد.
۷- بودجه‌ای برای جبران عقب‌ماندگی‌ها و تدوین و اجرای پروژه‌های اقتصادی، عمرانی، علمی و رفاهی تخصیص یابد.
۸- در جهت محو آثارگوناگون جنگ تحمیلی و درگیری‌های امنیتی منطقه از قبیل مین‌های ضد نفر و صدمات و تالمات ناشی از آنها  اقدام شود.
۹- بایکوت خبری کردستان ومحدودیت  انعکاس افکار، مطالبات و رویدادهای مربوط به  مردم  کرد در رسانه‌های ملی و مطبوعات لغو شود.
۱۰- شائبه تبعیض‌های قومی و مذهبی نسبت به مردم  مناطق کردنشین رفع گردد.
۱۱ – نظام تدبیر و مدیریت مناطق کرد نشین اصلاح شود.
۱۲ – مردم مناطق کردنشین انتظار دارند به سازمانها و احزاب قانونی که بتوانند مطالبات آنها را منعکس نمایند و در فعالیت‌های اجتماعی به منظور تقویت همبستگی ملی و سراسری، اصلاح امور و تقویت حس مشارکت در امور کشور حضور ملموس داشته باشند، اجازه فعالیت داده شود .  با احترام
جبهه متحد کرد ـ ۲۶/۴/۸۶

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...