رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۱
 • کد خبر : 2047
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تا دوماه آینده دوباره به کردستان می‌آیم
محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهوری:

تا دوماه آینده دوباره به کردستان می‌آیم

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پنجشنبه ۳۰ دی به استان کردستان سفر کرد و از اجرای پروژه راه آهن در مسیر شهرهای همدان – قروه – دهگلان و سنندج بازدید و در جلسه شورای برنامه ریزی کردستان، شرکت کرد. راه آهن تهران – همدان- سنندج یک خطه و به طول ۴۱۸ […]

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پنجشنبه ۳۰ دی به استان کردستان سفر کرد و از اجرای پروژه راه آهن در مسیر شهرهای همدان – قروه – دهگلان و سنندج بازدید و در جلسه شورای برنامه ریزی کردستان، شرکت کرد.
راه آهن تهران – همدان- سنندج یک خطه و به طول ۴۱۸ کیلومتر است که در سال ۸۴ مطالعات آن انجام و عملیات اجرایی آن نیز در هشت قطعه از سال ۸۵ شروع شد.
این راه آهن با هدف ایجاد کوتاه ترین مسیر ریلی بین تهران – همدان – سنندج، اتصال به راه آهن سمنگان، کرمانشاه و در ادامه تا مرز خسروی و اتصال به راه آهن کشورهای همسایه احداث می شود که با تکمیل آن، کریدور ریلی شرقی – غربی کشور برقرار و امکان حمل و تزانزیت بار و مسافر فراهم خواهد شد.
محمد باقر نوبخت در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه کردستان از عزم دولت برای تسریع در تکمیل پروژه راه آهن ۱۵۰ کیلومتری همدان به سنندج خبر داد و گفت: این مسیر در سه قطعه به سه پیمانکار واگذار شده است که قطعه اول آن با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجرا است.
وی با بیان اینکه متاسفانه بنا به دلایلی پیمانکار قطعه دوم برکنار و به زودی پیمانکار جدید آن معرفی خواهد شد ادامه داد: در قطعه سوم زیرسازی های لازم به اتمام رسیده و این بخش آماده ریل گذاری است.
نوبخت با بیان اینکه در بودجه سال آینده دولت هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت های ریلی کشور در نظر گرفته شده است گفت: تلاش خواهیم کرد اعتبارات قابل توجهی برای تسریع در ساخت راه آهن همدان به سنندج به پروژه تزریق کنیم.
وی به ضرورت سفر دوباره به کردستان طی دو ماه آینده برای بررسی پیشرفت پروژه اشاره کرد و اظهار داشت: با تمهیدات در نظر گرفته شده مقرر شده است که کار ریل گذاری همزمان با همدان از سنندج نیز آغاز شود.
نوبخت عنوان کرد: اعتبار خوبی برای توسعه استان در بودجه سال جاری در نظر گرفته شده است که در آن ۹۴ پروژه برای  توسعه استان وجود دارد.
وی دیگر فرصت های پیش رو برای تعالی و آبادانی استان کردستان را در بودجه سال ۹۶ و برنامه ششم توسعه دانست و اضافه کرد: با توجه به تمامی محدودیت های اعتباری کشور استان کردستان در همه بخش های اعتباری رشد داشته است.
وی افزود: در بخش تملک دارایی های سرمایه ای استان در سال ۹۵ با رشد ۴۵ درصدی به ۱۶۸ میلیارد تومان رسیده است.
نوبخت همچنین از رشد ۲۸ درصدی اعتبارات جاری استان خبر داد و گفت: استان کردستان استحقاق توجه و کمک بیشتر در زمینه اعتبارات است و ما علاوه بر اعتبارات دیگر در بودجه سال آینده یک ردیف اعتباری ۱۰۰ میلیارد تومانی  برای این استان لحاظ کرده ایم.
وی اضافه کرد: اعتقاد قلبی رییس جمهور و هیات دولت  براین است که مسایل و مشکلات استان باید حل شود.
در این سفر محمد باقر نوبخت به همراه استاندار کردستان، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و بعضی از مدیران دستگاه‌های اجرایی از مسیر و روند اجرای پروژه راه آهن همدان به سنندج بازدید کرد.
استاندار کردستان نیز از دوبانده شدن گردنه صلوات آباد تا پایان سال ۹۷ خبر داد.
معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: تمام قطعات باقی مانده کریدور شمال – جنوب در حوزه استان کردستان تا پایان سال جاری به مناقصه گذاشته خواهد شد.
به گزارش ایرنا «خیرالله خادمی» در دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه کردستان با حضور معاون رئیس جمهور در سنندج افزود: دو قطعه از قطعات این بزرگراه به فراخوان عمومی گذاشته شده و ۲ قطعه دیگر نیز در پایین دست و در منطقه کامیاران تا پایان سال به مناقصه گذاشته می‌شود.
به گفته وی، بیشتر کریدور شمال به جنوب که در استان کردستان واقع است کار نشده و ساخت بخش زیادی از آن باقی مانده است که نیازمند تخصیص اعتبارات مورد نیاز است.
خادمی به راه آهن تهران- همدان- سنندج نیز اشاره کرد و گفت: زیرسازی این راه آهن در سه قطعه انجام می شود و قطعه دوم که هنوز انجام نشده در سال جدید به مناقصه گذاشته خواهد شد.
از کل مسیر، ۲۶۸ کیلومتر مربوط به راه آهن تهران- همدان و مابقی مربوط به سنندج- همدان است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...