رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۱
 • کد خبر : 2047
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تا دوماه آینده دوباره به کردستان می‌آیم
محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهوری:

تا دوماه آینده دوباره به کردستان می‌آیم

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پنجشنبه ۳۰ دی به استان کردستان سفر کرد و از اجرای پروژه راه آهن در مسیر شهرهای همدان – قروه – دهگلان و سنندج بازدید و در جلسه شورای برنامه ریزی کردستان، شرکت کرد. راه آهن تهران – همدان- سنندج یک خطه و به طول ۴۱۸ […]

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پنجشنبه ۳۰ دی به استان کردستان سفر کرد و از اجرای پروژه راه آهن در مسیر شهرهای همدان – قروه – دهگلان و سنندج بازدید و در جلسه شورای برنامه ریزی کردستان، شرکت کرد.
راه آهن تهران – همدان- سنندج یک خطه و به طول ۴۱۸ کیلومتر است که در سال ۸۴ مطالعات آن انجام و عملیات اجرایی آن نیز در هشت قطعه از سال ۸۵ شروع شد.
این راه آهن با هدف ایجاد کوتاه ترین مسیر ریلی بین تهران – همدان – سنندج، اتصال به راه آهن سمنگان، کرمانشاه و در ادامه تا مرز خسروی و اتصال به راه آهن کشورهای همسایه احداث می شود که با تکمیل آن، کریدور ریلی شرقی – غربی کشور برقرار و امکان حمل و تزانزیت بار و مسافر فراهم خواهد شد.
محمد باقر نوبخت در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه کردستان از عزم دولت برای تسریع در تکمیل پروژه راه آهن ۱۵۰ کیلومتری همدان به سنندج خبر داد و گفت: این مسیر در سه قطعه به سه پیمانکار واگذار شده است که قطعه اول آن با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجرا است.
وی با بیان اینکه متاسفانه بنا به دلایلی پیمانکار قطعه دوم برکنار و به زودی پیمانکار جدید آن معرفی خواهد شد ادامه داد: در قطعه سوم زیرسازی های لازم به اتمام رسیده و این بخش آماده ریل گذاری است.
نوبخت با بیان اینکه در بودجه سال آینده دولت هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت های ریلی کشور در نظر گرفته شده است گفت: تلاش خواهیم کرد اعتبارات قابل توجهی برای تسریع در ساخت راه آهن همدان به سنندج به پروژه تزریق کنیم.
وی به ضرورت سفر دوباره به کردستان طی دو ماه آینده برای بررسی پیشرفت پروژه اشاره کرد و اظهار داشت: با تمهیدات در نظر گرفته شده مقرر شده است که کار ریل گذاری همزمان با همدان از سنندج نیز آغاز شود.
نوبخت عنوان کرد: اعتبار خوبی برای توسعه استان در بودجه سال جاری در نظر گرفته شده است که در آن ۹۴ پروژه برای  توسعه استان وجود دارد.
وی دیگر فرصت های پیش رو برای تعالی و آبادانی استان کردستان را در بودجه سال ۹۶ و برنامه ششم توسعه دانست و اضافه کرد: با توجه به تمامی محدودیت های اعتباری کشور استان کردستان در همه بخش های اعتباری رشد داشته است.
وی افزود: در بخش تملک دارایی های سرمایه ای استان در سال ۹۵ با رشد ۴۵ درصدی به ۱۶۸ میلیارد تومان رسیده است.
نوبخت همچنین از رشد ۲۸ درصدی اعتبارات جاری استان خبر داد و گفت: استان کردستان استحقاق توجه و کمک بیشتر در زمینه اعتبارات است و ما علاوه بر اعتبارات دیگر در بودجه سال آینده یک ردیف اعتباری ۱۰۰ میلیارد تومانی  برای این استان لحاظ کرده ایم.
وی اضافه کرد: اعتقاد قلبی رییس جمهور و هیات دولت  براین است که مسایل و مشکلات استان باید حل شود.
در این سفر محمد باقر نوبخت به همراه استاندار کردستان، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و بعضی از مدیران دستگاه‌های اجرایی از مسیر و روند اجرای پروژه راه آهن همدان به سنندج بازدید کرد.
استاندار کردستان نیز از دوبانده شدن گردنه صلوات آباد تا پایان سال ۹۷ خبر داد.
معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: تمام قطعات باقی مانده کریدور شمال – جنوب در حوزه استان کردستان تا پایان سال جاری به مناقصه گذاشته خواهد شد.
به گزارش ایرنا «خیرالله خادمی» در دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه کردستان با حضور معاون رئیس جمهور در سنندج افزود: دو قطعه از قطعات این بزرگراه به فراخوان عمومی گذاشته شده و ۲ قطعه دیگر نیز در پایین دست و در منطقه کامیاران تا پایان سال به مناقصه گذاشته می‌شود.
به گفته وی، بیشتر کریدور شمال به جنوب که در استان کردستان واقع است کار نشده و ساخت بخش زیادی از آن باقی مانده است که نیازمند تخصیص اعتبارات مورد نیاز است.
خادمی به راه آهن تهران- همدان- سنندج نیز اشاره کرد و گفت: زیرسازی این راه آهن در سه قطعه انجام می شود و قطعه دوم که هنوز انجام نشده در سال جدید به مناقصه گذاشته خواهد شد.
از کل مسیر، ۲۶۸ کیلومتر مربوط به راه آهن تهران- همدان و مابقی مربوط به سنندج- همدان است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...