رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۶
 • کد خبر : 2057
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سفر کاری یا تبلیغاتی

روژان: آقای زاهدی کاش بجای این بازدیدهای نمایشی و افتتاحیه‌های فرمایشی، به عنوان نماینده عالی دولت جلسه شورای اداری تشکیل می‌دادید و سوال می‌کردید که وضعیت و تکلیف ۲۹۵ هکتار زمین الحاقی به طرح تفصیلی سقز که برای تصویب شدن آن در وزارت راه و شهرسازی مهندس بیگلری نماینده مجلس زحمات زیادی کشیدند به کجا رسیده است!

هفته گذشته استاندار کردستان در راس هیاتی به سقز آمد تا شخصاً اعانات حاصل از مصوبه دولت در اجرای طرح صادرات سوخت را به روستاییان مناطق مرزی پرداخت کند. گفتنی‌های مربوط به این طرح را به شماره‌های بعد موکول می‌کنم؛ اما جناب زاهدی آیا توزیع کارت هدیه ۲۰۰ هزار تومانی به سرپرستان ۲۳ خانوار روستایی بخش سرشیو و سه روستاى بخش امام در شهرستان سقز آنهم در آخرین ماه‌های دولت تدبیر و امید مغایرتی با ضرورت توجه به توسعه مناطق روستایی دارد که یکی از شعارهای دولت تدبیر و امید بود؟
واقعیت‌ها را باید پذیرفت. استان کردستان به‌لحاظ زیر ساخت‌های فرهنگی، صنعتی، کشاورزی و اقتصادی دچار مشکلات جدی است و کاش دولت بجای پرداخت اندکی وجه نقد، که البته حق روستانشینان مرزی است و در واقع نوعی خون‌بهای حوادث ناگوار جاده‌ای است؛ جاده سقزـ مریوان که بیش از دو دهه از آغاز ساخت آن می‌گذرد، اما هنوز چند کیلومتر خاکی دارد و به جاده ابریشم یا جاده عهد عتیق شهرت پیدا کرده است را به اتمام می‌رساند. اغلب جاده‌های روستایی این مسیر هنوز خاکی هستند؛ برای نمونه پایه ستون‌های پل ارتباطی روستاى «مولان‌آباد» به روستاى «درویان» که از سال ۱۳۷۴ ریخته شده و هنوز دست نخورده باقی مانده یا جاده روستاى “کمره سیاوه”  در مسیر سقز مریوان به دلیل نداشتن یک پل بر روی رودخانه با اینکه باکس‌های پل از سال ۹۳ در محل احداث پل الان به گل نشسته در فصل زمستان و فصل بارش بدلیل بالا آمدن آب رودخانه اهالی این روستا دور دنیا را باید بزنند و از مسیر خورخوره که بسیار دورتر هم هست رفت و آمد کنند.
کاش دولتمردان بجای این بذل و بخشش، به فکر ساخت یک درمانگاه بودند تا مردم منطقه حداقل مجبور نباشند برای درمان یک بیماری ساده به سقز مراجعه کنند. با توجه به اینکه در عصر ارتباطات هستیم و یکی از شعارهای آقای روحانی دولت الکترونیک بود اما گویا این صنعت از این دیار رخت بر بسته و شبکه مخابراتی همچنان در بیشتر این مناطق آنتن‌دهی مناسبی ندارد در صورتیکه  در جاده‌های شمال کشور از جمله جاده هراز و جاده چالوس که کوهستانی و اتفاقا صعب‌العبورتر هم هستند شبکه مخابراتی و آنتن‌دهی به راحتی و بدون ایجاد اختلال در شبکه امکان پذیر است. هر چند که نماینده مجلس شورای اسلامی شهرستان های سقز و بانه برای بازگشایی  و تردد مسافر مرز سیرانبند پیگیری‌ها و تلاش‌های بسیاری کردند در اوائل مردادماه سال ۹۵ استاندار کردستان خبر بازگشایی مرز سیرانبند را به صورت رسمی اعلام کردند. هرچند که قرار بود تردد مسافرین از مرز سیرانبند بلامانع شود اما عملاً این تردد تا به امروز صورت نگرفته و صرفا صادرات و واردات کالا در آن انجام می‌گیرد. علاوه بر این، معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان نیز در جلسه تودیع و معارفه فرماندار شهرستان بانه اعلام کرد به زودی نشستی با استاندار سلیمانیه برقرار خواهد شد تا تردد مسافرین بین دو کشور از مرز سیرانبند امکان پذیر باشد. واقعیت امر این است که بازارچه مرزی سیف به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مبادی داد و ستد کالا بین دو کشور چندین سال است که بسته شده است هر چند که مهندس بیگلری نماینده مجلس شورای اسلامی شهرستان‌های سقزـ بانه و آقای زاهدی استاندار استان خبر از برگزاری نشست جدیدی با مسئولین آذربایجان غربی دادند اما باید پذیرفت که آذربایجان غربی به این سادگی حاضر نیست این مرز استان کردستان بازگشایی شود.
شاید بیان کردن واقعیت‌ها تلخ به نظرآید؛ اما آقای زاهدی، هتل کورد (چهار ستاره) بیش از یک ماه و استخر آن بیش از دو ماه است که راه اندازی شده است. واقعاً باید به صاحب هتل کورد دستمریزاد گفت که حداقل این استخر را ساخت تا جوانان، دوستداران ورزش شنا و افرادی که به آب درمانی نیاز دارند به شهرستان بوکان در آذربایجان غربی نروند. در حالیکه سقز دومین شهر استان کردستان می‌باشد اما به دلیل بی‌توجهی یا عدم مدیریت صحیح استخر شهید کاظمی (کاوه) بیش از دو سال بسته شده بود، تازه چند ماه پیش با عنایت حضرتعالی و تخصیص بودجه مناسب برای بازسازی آن اقدام شد تا استخر افسانه‌ای سقز دوباره احیاء شود.
کارخانه تولید آرد سهند با سرمایه‌گذاری برادران “موئیدی”  با اعتباری بالغ بر ۱۲۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی ساخته شده بدون اینکه تسهیلات دولتی دریافت کرده باشد از یک ماه پیش شروع به تولید آرد کرده است. آقای زاهدی آیا نمایش افتتاح هتل کورد و کارخانه تولید آرد سهند که قبلاً شروع به کار کرده بودند شائبه سوءاستفاده از توان بخش خصوصی به نفع دولت برای تبلیغات زودهنگام انتخاباتی ایجاد نمی‌کند؟
آقای زاهدی کاش بجای این بازدیدهای نمایشی و افتتاحیه‌های فرمایشی، به عنوان نماینده عالی دولت جلسه شورای اداری تشکیل می‌دادید و سوال می‌کردید که وضعیت و تکلیف ۲۹۵ هکتار زمین الحاقی به طرح تفصیلی سقز که برای تصویب شدن آن در وزارت راه و شهرسازی مهندس بیگلری نماینده مجلس زحمات زیادی  کشیدند به کجا رسیده است! بر اساس مصوبات شورای عالی شهرسازی و کمیته راهبردی استان چرا هنوز این طرح در استانداری استان کردستان راکت مانده و اجرایی نشده است؟ در صورتیکه محدوده ۴۳۳ هکتار الحاقی در شهرستان بانه بعد از اقدامات قانونی، در حال اجرایی شدن می‌باشد. تعاونی‌های زیادی از جمله: جهاد استان، جهاد شهرستان، فرهنگیان، روحانیون، شهرداری، دادگستری، تامین اجتماعی، کارگران و… در این راستا با عضو گیری، سرمایه‌گذاری کرده‌اند و چشم به راه الحاق و تاییدیه رسمی آن از سوی استانداری هستند.
آقای زاهدی؛ کاش همچنان‌که در این سفر یک روزه کارت ۲۰۰ هزار تومانی به سرپرستان خانوارهای مرزنشین هدیه دادید به همان اندازه به فکر فرزندان روستای دهستان ترجان از توابع بخش مرکزی شهرستان سقز نیز بودید. امسال طبق درخواست کتبی دهیار و صورت‌جلسه شورای روستاى ترجان، خواهان بازگشایی مدرسه دوره دوم تحصیلی با ۳۰ نفر دانش آموز در این روستا شدند. علیرغم مکاتبات زیاد و پیگیری‌های مداوم معاونت آموزش و پرورش شهرستان سقز با مدیر کل ستان کردستان، متاسفانه در جواب یکی از نامه‌ها تقاضاهایی عنوان شده است که به هیچ وجه برپایی دوره دوم تحصیلی در دهستان ترجان عملی نخواهد شد چرا که۱ـ تاسیس مدرسه شبانه‌روزی کمتر از ۸۰ نفر امکان پذیر نیست ۲ـ سازماندهی مجدد نیروها بعد از گذشت یک ماه تحصیلی ۳ـ استفاده از نیروهای خرید خدماتی و بسته‌های حمایتی (استفاده از ظرفیت مدارس غیر دولتی جهت تامین نیرو در روستاى ترجان) ۵ـ حداقل ۶۰ نفر دانش آموز باید حضور داشته باشند. این جواب شرط غیر ممکن است و دخالت حضرتعالی می‌توانست سرانجامی خیرخواهانه برای آن رقم بزند. با توجه به اینکه طی آخرین مکاتبه‌ای که معاونت آموزشی شهرستان سقز با مدیر کل در استان داشتند شرایط سخت این روستا از جمله: ناهمواری و خطرات احتمالی جاده‌ای در فصل زمستان و فاصله زیاد و دوری از روستاى قهراباد سفلی برای دانش‌آموزان امکان پذیر نیست به آن اشاره نمودند. واقعیت این است که قوانین آموزشی باید در این مواقع استثنایی هم داشته باشد؛ به دلیل سکوت یا عدم آگاهی و نظارت شما متاسفانه اتفاقی که دور از انتظار بود افتاد و آنهم ترک تحصیل ۳۰ نفر دانش آموز در روستاى ترجان است. باید اذعان داشت سفر یک روزه استاندار استان کردستان به شهرستان سقز صرفاً به یک مانور در راستای تبلیغات انتخاباتی شبیه بود تا سفری کاری برای رفع مشکلات و مسائل مربوط به زیر ساخت‌های فرهنگی، ورزشی، صنعتی، کشاورزی، دامداری و…
آقای زاهدی، برای رسیدن به رشد اقتصادی و جامعه‌ای توسعه‌یافته نیازی به پول توجیبی دادن به افراد نیست به جای آن به فکر تامین زیر ساخت‌ها و زمینه‌های آموزشی و فرهنگی باشید.

آراس قربانی پور

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...