رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۲
 • کد خبر : 2068
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مشکل اصلی در بحث آب، مدیریت مصرف است

عبدالمحمد زاهدی در جلسه شورای حفاظت از آب استان گفت: آب در استان کردستان وضعیت مناسبی ندارد و باید همه دستگاه‌ها تلاش کنند وضعیت موجود را حفظ کنند. استاندار کردستان افزود: بخش تولید و اشتغال نیز باید مورد توجه قرار گیرد و برای تحقق این موارد، سه کارگروه مرتبط با بحث آب، بخصوص کارگروه فنی […]

عبدالمحمد زاهدی در جلسه شورای حفاظت از آب استان گفت: آب در استان کردستان وضعیت مناسبی ندارد و باید همه دستگاه‌ها تلاش کنند وضعیت موجود را حفظ کنند.
استاندار کردستان افزود: بخش تولید و اشتغال نیز باید مورد توجه قرار گیرد و برای تحقق این موارد، سه کارگروه مرتبط با بحث آب، بخصوص کارگروه فنی فعال‌تر شوند. زاهدی گفت: باید اطلاعات کافی از وضعیت استان در اختیار وزارت کشاورزی، نیرو و دولت قرار گیرد تا آنها در حل این مشکلات کمک کنند. وی تغییرات آب و هوایی و کاهش نزولات جوی را نگران‌کننده دانست و گفت: با برداشت بی‌رویه از منابع آبی زیرزمینی جدای از اینکه کشاورزی را از دست خواهیم داد، با مشکلات زیست‌محیطی دیگری مانند ریزگردها مواجه می‌شویم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان:
۹۰ درصد چاه‌های کشاورزی قروه و دهگلان به کنتور هوشمند تجهیز شده‌اند
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در این جلسه با اشاره به میزان کاهش بارندگی امسال به نسبت سال گذشته و متوسط درازمدت در کردستان، گفت: با توجه به بارندگی مناسب سال گذشته و میزان ذخیره آبی، اگر کاهش بارندگی امسال جبران نشود، مشکلی در تامین آب شرب نخواهیم داشت.
اقبال شانظری افزود: سه کارگروه فنی و اجرایی، سیاسی و امنیتی و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در خصوص بحث آب در استان تشکیل شده است که دستگاه‌های مرتبط با آب و دستگاه‌های مرتبط با پایمدهای ناشی از بحران آب و اطلاع رسانی در این کارگروه‌ها عضو هستند.
وی به افت آب‌های زیرزمینی در دشت‌های قروه، دهگلان و چهاردولی اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از روند این موضوع، پلمب چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌ها و کنترل مصرف آب از طریق همین کنتورها انجام شده است.
وی گفت: بر روی بالای ۹۰ درصد چاه‌های آب کشاورزی دشت‌های قروه و دهگلان، کنتور هوشمند نصب شده است و خوشبختانه این اقدامات حفاظتی در دشت دهگلان مثمر بوده و از شدت افت آبخوان کاسته شده است.
شانظری گفت: باید با استمرار برنامه‌های کنترلی و پیشگیرانه از نشست این دشت‌ها جلوگیری کنیم. چرا که نشست دشتها پیامدها و اثرات مخربی بر زیرساخت ها و امورات زیربنایی خواهد زد و شبکه‌های ارتباطی و خطوط انتقال نیرو و مستحدثات را تحت تأثیر قرار خواهد داد و همچنین سایر منابع آبی را نیز شور خواهد کرد. وی همراهی دادگستری و اجرای احکام و همچنین خود کشاورزان در انسداد چاه‌های غیرمجاز و نصب کنتورهای هوشمند را قابل تقدیر خواند و گفت: انتظار داریم فعالیت دستگاه‌های دیگر در قالب کاگروه‌های فوق‌الذکر و همکاری آنها در راستای حفاظت از منابع آبی، با بخش آب استان بیشتر شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...