رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۲
 • کد خبر : 2068
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مشکل اصلی در بحث آب، مدیریت مصرف است

عبدالمحمد زاهدی در جلسه شورای حفاظت از آب استان گفت: آب در استان کردستان وضعیت مناسبی ندارد و باید همه دستگاه‌ها تلاش کنند وضعیت موجود را حفظ کنند. استاندار کردستان افزود: بخش تولید و اشتغال نیز باید مورد توجه قرار گیرد و برای تحقق این موارد، سه کارگروه مرتبط با بحث آب، بخصوص کارگروه فنی […]

عبدالمحمد زاهدی در جلسه شورای حفاظت از آب استان گفت: آب در استان کردستان وضعیت مناسبی ندارد و باید همه دستگاه‌ها تلاش کنند وضعیت موجود را حفظ کنند.
استاندار کردستان افزود: بخش تولید و اشتغال نیز باید مورد توجه قرار گیرد و برای تحقق این موارد، سه کارگروه مرتبط با بحث آب، بخصوص کارگروه فنی فعال‌تر شوند. زاهدی گفت: باید اطلاعات کافی از وضعیت استان در اختیار وزارت کشاورزی، نیرو و دولت قرار گیرد تا آنها در حل این مشکلات کمک کنند. وی تغییرات آب و هوایی و کاهش نزولات جوی را نگران‌کننده دانست و گفت: با برداشت بی‌رویه از منابع آبی زیرزمینی جدای از اینکه کشاورزی را از دست خواهیم داد، با مشکلات زیست‌محیطی دیگری مانند ریزگردها مواجه می‌شویم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان:
۹۰ درصد چاه‌های کشاورزی قروه و دهگلان به کنتور هوشمند تجهیز شده‌اند
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در این جلسه با اشاره به میزان کاهش بارندگی امسال به نسبت سال گذشته و متوسط درازمدت در کردستان، گفت: با توجه به بارندگی مناسب سال گذشته و میزان ذخیره آبی، اگر کاهش بارندگی امسال جبران نشود، مشکلی در تامین آب شرب نخواهیم داشت.
اقبال شانظری افزود: سه کارگروه فنی و اجرایی، سیاسی و امنیتی و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در خصوص بحث آب در استان تشکیل شده است که دستگاه‌های مرتبط با آب و دستگاه‌های مرتبط با پایمدهای ناشی از بحران آب و اطلاع رسانی در این کارگروه‌ها عضو هستند.
وی به افت آب‌های زیرزمینی در دشت‌های قروه، دهگلان و چهاردولی اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از روند این موضوع، پلمب چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌ها و کنترل مصرف آب از طریق همین کنتورها انجام شده است.
وی گفت: بر روی بالای ۹۰ درصد چاه‌های آب کشاورزی دشت‌های قروه و دهگلان، کنتور هوشمند نصب شده است و خوشبختانه این اقدامات حفاظتی در دشت دهگلان مثمر بوده و از شدت افت آبخوان کاسته شده است.
شانظری گفت: باید با استمرار برنامه‌های کنترلی و پیشگیرانه از نشست این دشت‌ها جلوگیری کنیم. چرا که نشست دشتها پیامدها و اثرات مخربی بر زیرساخت ها و امورات زیربنایی خواهد زد و شبکه‌های ارتباطی و خطوط انتقال نیرو و مستحدثات را تحت تأثیر قرار خواهد داد و همچنین سایر منابع آبی را نیز شور خواهد کرد. وی همراهی دادگستری و اجرای احکام و همچنین خود کشاورزان در انسداد چاه‌های غیرمجاز و نصب کنتورهای هوشمند را قابل تقدیر خواند و گفت: انتظار داریم فعالیت دستگاه‌های دیگر در قالب کاگروه‌های فوق‌الذکر و همکاری آنها در راستای حفاظت از منابع آبی، با بخش آب استان بیشتر شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...