رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۵
 • کد خبر : 2072
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تصفیه خانه فاضلاب سنندج پروژه برتر بنیاد جهانی انرژی و انجمن مدیریت سبز اروپا شد

تصفیه خانه فاضلاب شهر سنندج به عنوان پروژه برتر از سوی بنیاد جهانی انرژی و انجمن مدیریت سبز اروپا انتخاب و مفتخر به دریافت تندیس این بنیاد شد. به‌گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان، یازدهمین دوره همایش بین‌المللی مدیریت سبز ۲۷ دی ماه سالجاری در هتل المپیک تهران برگزار شد، در […]

تصفیه خانه فاضلاب شهر سنندج به عنوان پروژه برتر از سوی بنیاد جهانی انرژی و انجمن مدیریت سبز اروپا انتخاب و مفتخر به دریافت تندیس این بنیاد شد.
به‌گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان، یازدهمین دوره همایش بین‌المللی مدیریت سبز ۲۷ دی ماه سالجاری در هتل المپیک تهران برگزار شد، در این همایش پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهر سنندج که از سوی جامعه مدیریت سبز اروپا بعنوان پروژه سبز مورد ارزیابی قرار گرفته بود توانست در رقابت با سایر پروژه‌های مورد ارزیابی قرار گرفته بعنوان پروژه برتر این انجمن انتخاب و تندیس این همایش را به خود اختصاص دهد.
با این انتخاب تندیس ویژه این بنیاد نیز به مهندس محمدحسین محمدی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان اعطا شد.
گفتنی است شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان با ایجاد رویکرد یکپارچه بین مسئولیت‌های اجتماعی و زیست محیطی خود با منافع اقتصادی با اجرای پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهر سنندج به منافعی همسو با منافع ذینفعان دست یافته است.
بنیاد جهانی انرژی منافع سبز حاصل از این پروژه را شامل: جلوگیری از آلودگی رودخانه قشلاق، تصفیه روزانه صدهزار متر مکعب پساب، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، تولید محصول لجن تثبیت شده و بیوگاز، طرح احداث نیروگاه تولید برق و حرارت بطور همزمان، استفاده از گاز تولیدی تصفیه خانه برای تولید برق ۱.۳ مگاوات ساعت، استحصال ۸ هزار متر مکعب گاز متان با خلوص ۶۶ درصد دانست.
لازم بذکر است منافع اجتماعی و زیست محیطی این پروژه شرکت آبفا کردستان را مفتخر به دریافت جایزه بنیاد جهانی انرژی و انجمن مدیریت سبز اروپا گرداند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...