رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 10 December

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۷
 • کد خبر : 2077
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اختراع دستبندی برای ارتباط نابینایان

دانشجوی کردستانی دستگاهی اختراع کرده که زمینه استفاده از تلفن همراه اندرویدی را برای نابینایان فراهم کرده و آنان را با دنیای بیرون بیشتر ارتباط می‌دهد. سیده “اسرا پاک نهاد” پژوهشگر و مخترع جوان کردستانی در ایده ای منحصر به فرد برای نخستین بار در سطح جهان تلفنی را برای نابینایان طراحی کرده که حالت […]

دانشجوی کردستانی دستگاهی اختراع کرده که زمینه استفاده از تلفن همراه اندرویدی را برای نابینایان فراهم کرده و آنان را با دنیای بیرون بیشتر ارتباط می‌دهد.
سیده “اسرا پاک نهاد” پژوهشگر و مخترع جوان کردستانی در ایده ای منحصر به فرد برای نخستین بار در سطح جهان تلفنی را برای نابینایان طراحی کرده که حالت اسمارت واچ (ساعت هوشمند) را دارد.
اختراع و ایده این مخترع جوان جزو ۱۰۰ ایده برتر نمایشگاه بین‌المللی فناوری ربع رشیدی تبریز بوده و در نمایشگاه هفته پژوهش امسال در تهران با حضور دکتر میرزاده رونمایی شده است.
این پژوهشگر جوان کردستانی در گفتگو با خبرنگار روژان گفت: بنده موفق به اختراع دستگاهی برای نابینایان و روشن‌دلان عزیز شده‌ام که به آنها کمک می‌کند از طریق این دستبند هم تماس بگیرند و هم پیامک ارسال کنند و هم بتوانند با فضای مجازی ارتباط برقرار کنند. همچنین عصای سفید هم در این دستبند تعبیه نموده‌ام و سبب شد تا شناسایی موانع برای این عزیزان راحت تر باشد.
وی در باره کاربرد دستبند هوشمند گفت: این دستبند نیازهای ارتباطی این افراد را تکمیل و کمک می‌کند با افراد عادی متفاوت نباشند.
پاکنهاد افزود: بنده در سال ۱۳۸۶ منتخب جشنواره خوارزمی شدم و مطالعات خود را گسترش دادم تا پاییز سال ۱۳۹۵ که با مرکز رشد دانشگاه آزاد سنندج مشاوره گرفتم و از طریق کمک‌ها و حمایت‌مالی این مرکز توانستم نمونه اولیه را در کمتر از سه ماه آماده کنم. وی ادامه داد: جوانان مبتکر و خلاق، اجازه ندهند کسی یا موردی باعث شود از تلاش خود ناامید شوند به خدا توکل کنند و راه خودشان را ادامه دهند و از شکست واهمه نداشته باشند. شکست تجربه‌ای است برای شروع بهتر.
وی اظهارداشت: همچنان تحقیقات و پژوهش را ادامه می‌دهم تا بتوانم در ارتقاء این دستبند کارهای مفیدتری به ثمر برسانم. قصد دارم دستبند را برای تولید انبوه اماده کنم تا هر چه زودتر روشن‌دلان عزیز بتوانند از آن استفاده کنند.
مسابقاتی که شرکت کردم: در سال ۸۶ منتخب جشنواره خوارزمی دانش اموزی بودم
در پاییز سال ۱۳۹۵ جز صد ایده برتر کشوری در جشنواره ربع رشیدی تبریز شدم
در پاییز سال ۹۵نمایشگاه و جشنواره اختراعات هفته پژوهش در تهران دستبند هوشمند توسط دکتر میرزاده رییس دانشگاه ازاد ایران رو نمایی شد و مورد لطف و تشویق ایشان قرار گرفته شد.
هم اکنون در ۲۷ بهمن ماه هم دعوت شده ام به جشنواره اختراعات مالزی
وی در باره جشنواره اختراعات مالزی و سوابق جشنواره و جایگاه آن در عرصه علمی و جهانی گفت: جشنواره از سری جشنواره های فدراسیون اختراعات است. این فدراسیون غیر دولتی است و هر سال میلادی در کشورهای مختلف دنیا برگزار می‌شود. در این جشنواره نمایندگانی از کشورهای مختلف حضور دارند که با رقابت و داوری نسبت به کسب جایگاه تلاش می‌کنند. بنده از طریق هفته ملی پژوهش در تهران که اختراع بنده در انجا باحضور دکتر میرزاده رونمایی شد با نماینده فدراسیون آشنا شدم و نسبت به ثبت نام اقدام کردم. جشنواره با حضور بیش از ۸۰شرکت کننده از کشورهای مختلف و با حضور دانشگاه و اساتید جهانی برگزار می‌شود و در طول جشنواره نسبت به دفاع از طرح‌های خود اقدام می‌کنیم.
جشنواره مالزی باتوجه به اینکه در شرق آسیا برگزار می‌شود دارای ظرفیت خوبی برای ایجاد ارتباط با شرکت‌های مختلف برای عقد قرارداد و یا تفاهم‌نامه و یا آغاز همکاری‌های علمی است.
اسرا پاک نهاد متولد ۱۳۶۹ از سنندج است و دارای کارشناسی حسابداری و پژهشگر برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...