رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 10 December

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۱:۴۰
 • کد خبر : 2093
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تیشه به ریشه طبیعت بکر به بهانه استخراج معدن
فعالیت معدن روستای “سیف آباد” سقز؛

تیشه به ریشه طبیعت بکر به بهانه استخراج معدن

استان کردستان به دلیل کوهستانی بودن، دارای پوشش گیاهی و جنگلی انبوه و بکر و گونه‌های متعدد جانوری است. افزون بر این، این استان دارای ذخایر آب‌های زیرزمینی، رودخانه‏های فراوان و معادن گسترده و متنوعی می‏باشد به‌طوری‌ که این استان در زمره‏ی مناطق بسیار ثروتمند و غنی ایران به شمار می‌آید. استان کردستان دارای ذخایر […]

استان کردستان به دلیل کوهستانی بودن، دارای پوشش گیاهی و جنگلی انبوه و بکر و گونه‌های متعدد جانوری است. افزون بر این، این استان دارای ذخایر آب‌های زیرزمینی، رودخانه‏های فراوان و معادن گسترده و متنوعی می‏باشد به‌طوری‌ که این استان در زمره‏ی مناطق بسیار ثروتمند و غنی ایران به شمار می‌آید. استان کردستان دارای ذخایر طلا، اریت، سنگ آهن، سنگ آهک، شن و ماسه، پوکه معدنی و سنگ‌های نمای ساختمانی از جمله مهمترین مواد معدنی استخراج شده در استان کردستان است. بعد از سرکار آمدن دولت دهم طبیعت بکر کردستان دستخوش تحولات عمده‌ای گردید و با سیلی از درخواست ثبت معدن روبرو شد. برخلاف ادعای مسئولان صنعت و معدن کردستان که مدعی بومی‌سازی معادن و جلوگیری از خام‌فروشی آن به خارج از استان هستند؛ اغلب معادن استان متعلق به افراد غیربومی است و فلزات استخراج شده جهت صدور به بازارهای بندر امام (جنوب ایران)، منتقل می‌شوند. این روند تخریب جبران‌ناپذیر نواحی بکر کردستان در دولت یازدهم هم همچنان ادامه دارد و سازمان‌های دولتی نتوانسته‌اند با فعالیت سرمایه‌داران معدنی مقابله کنند و دست آنها برای هرگونه تخلف خارج از محدوده‌های تعیین شده نیز باز است.
سوال این است؛ آیا این افراد از قانون برترند یا مجریان قانون در اجرای قوانین و اصول مربوط به محیط‌زیست و اراضی ملی قصور می‌کنند؟ طبق مواد قانون اساسی اصولا حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی است و همه ملزم به حفظ آن هستند و رهبر معظم انقلاب نیز همواره بر اصول و رعایت محیط‌زیست تاکید مکرر نموده‌اند و خواستار مبارزه با متخلفان از قانون شده‌اند. علی‌رغم درخواست‌های مکرر اهالی روستای «سیف آباد» از ارگان‌های دولتی جهت حفظ طبیعت بکر و جلوگیری از فعالیت معدنی در منطقه با سیلی از انتقادها و اخطاریه‌ها روبه‌رو شدند و احساس مسئولیت آنها در قبال محیط زندگی‌شان امنیتی قلمداد شد. در حالی که خواسته‌های مردم روستا کاملا اقتصادی- اجتماعی، محیط زیستی و مسالمت آمیز بود.
عدم قیاس منطقه بکر سیف آباد با مناطق دیگر

جر
روستای سیف آباد در ۳۵ کیلومتری شهرستان سقز و در بخش امام واقع شده است. یکی از نقاط بکر و دست‌نخورده‌ای بود که همه زیبایی‌های طبیعت کردستان (اعم از گیاهی و جانوری)، را به طور همزمان دارا بود. این روستا دارای انواع بوته‌ها، درختچه‌ها، بادام وحشی، گون، آویشن و بسیاری از گیاهان دارویی خاص منطقه کوهستانی است. مردم این روستا به دامداری، زنبورداری، باغداری و کشاورزی اشتغال دارند. کشف معدن پلی متال (چند فلزی)، نظم، زیبایی و نعمت‌های خدادادی این روستا را به ویرانه تبدیل نمود که مردم به طور مستقیم از آن منتفع می شدند و اشتغال و امنیت شغلی آنها را در معرض انقراض قرار داده است.  این معدن در دل کوه‌های پشت آبادی واقع گردیده است و حدود سه کیلومتر با روستای مذکور فاصله دارد.
سوال این‌که آیا فعالیت معدنی در دل کوه‌های «سیف آباد» قابل قیاس با معادن دیگر نقاط کشور مانند کرمان است؟ جاده‌ای به طول سه کیلوتر در مراتع درجه یک سیف آباد و با عرض حداقل شش متر ساخته شده است (غیر از تخلفاتی که صورت گرفته است) و به دلیل شیب بیش از حد محل مذکور کلیه مراتع و بوته‌های پایین دستی جاده زیر سنگلاخ‌ها مدفون شده‌اند و چشمه‌هایی که در دل کوه جاری هستند در معرض خشک شدن هستند و سیلاب‌های فصلی از کوه‌های مذکور خسارات عدیده ای به روستاییان وارد نموده است. با این وجود نیز، معدن‌کار، اصلا خود را ملزم به رعایت قوانین ننموده است و کلیه فعالیت او از نقطه شروع یعنی جاده‌سازی و نقطه معدنی خارج از الگوی تعیین شده توسط ادارات دولتی است. مقصر اصلی وضع بوجود آمده نیز نهادهای اجرایی دولت همچون؛ اداره کل منابع طبیعی و سازمان محیط‌زیست هستند که با اهمال از واقعیتی موسوم به طبیعت بکر و جنگلی روستای مذکور، اقدام به تأیید استعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نمودند. مسئولان وقت منابع طبیعی دولت دهم سقز بدون هیچ گونه مطالعه و امکان سنجی چشم خود را بر روی تخریب محیط زیست بستند و خواسته‌های مردم و شغل آنها را نادیده گرفته و به تأیید معدنی اقدام نمودند که اگر تخریب جبران ناپذیر مراتع درجه یک به نسبت ذخیره معدنی مقایسه شود، درحد فاجعه‌ای ملی قلمداد می‌شود. تأیید معدن روستای سیف‌‍‌آباد هنوز در هاله‌ای از ابهام است که در ابتدا رد شد؛ ولی در عرض کمتر از ۴۸ ساعت تصمیم گرفته شده، دگرگون و مورد تأیید قرار گرفت و احتمالا با رانت‌خواری نیز عجین شده است. بی‌مهری مجمع نمایندگان استان کردستان و خلاء مواد قانونی بهاء به طبیعت در قانون صنعت – معدن و تجارت و عدم اجراء سایر قوانین مربوط به  اراضی ملی، باعث بی‌توجهی به بحران زیست محیطی و تخریب جبران‌ناپذیر در سیف آباد شده است.  علی‌رغم اعتراض مکرر ساکنین و اهالی روستا به تخریب فزاینده و بیش از حد اراضی ملی، به خواسته آنها توجهی نشده است. طبق اظهارات روستاییان، اخیرا در اقدامی حیرت‌انگیز ارگان‌های دولتی درصدد توسعه منطقه معدنی مذکور به ۴۰ کیلومتر مربع شده‌اند و غافل از این واقعیت که طبق قانون معادن، معدن فلز تا ۳۰۰ کیلومتر می‌تواند توسعه یابد. آیا اصولا صدای مردم و خواسته‌های آنها به گوش مسئولین می‌رسد یا صرفا بازیگرانی منفعل هستند؟
در صورت بی‌توجهی به خواسته‌های مردم روستا با موجی از مهاجرت به شهرها و بدبینی به ادارات دولتی در بلندت مدت مواجهه خواهیم شد. مردم روستا مکررا خواستار ابطال پروانه معدن و توقف هرگونه اکتشاف و توسعه جدید در سیف آباد هستند و توافق صورت‌گرفته مابین آنها و معدن‌دار به‌واسطه فشار ادارات دولتی جنبه صوری داشته و فاقد عنصری به نام رضایت- اراده بود؛ و هیچ کدام از مواد آن به درستی اجراء نشد.
نگارنده معتقد است که باید قانون معادن بومی‌سازی شود زیرا هر منطقه از لحاظ جغرافیایی ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد و معادن منطقه کوهستانی قابل قیاس با یزد و کرمان نیست. نکته دیگری که بسیار حائز اهمیت است تشکیل هیئت متخصص منابع طبیعی جهت بازدید کارشناسی شده از معادن ثبت شده است تا دست افراد رانت‌خوار از منابع ملی کوتاه شود. اگر چنین اصلی رعایت می شد، واژه‌ای به نام معدن روستای «سیف‌آباد» وجود نداشت و به جای آن از منطقه بکر سیف آباد استفاده می‌شد. با نابودی طبیعت و گرم شدن کره زمین نیز نظارت مستمر محیط زیست در معیت منابع طبیعی نیز بسیار مهم و حساس است و در واقع سرنوشت نسل‌های آینده به کارایی آنها بستگی دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...