رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 10 December

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۱:۵۰
 • کد خبر : 2097
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تولیدات داخلی در زنجیره عرضه و تقاضا

عرضه بسیاری از کالای خارجی چینی در بازار مصرف ایران در حقیقت توهین به شعور مصرف کنندکان داخلی است؛ طبیعی است که هر کالایی طول عمر خاصی داشته باشد تا اینکه سیکل مختلف اقتصادی از قبیل ایجاد اشتغال پایدار، رونق در بازار و برخی مولفه‌های دیگر اقتصادی همواره در جریان باشد؛ اما اینکه مصرف‌کننده کالایی […]

عرضه بسیاری از کالای خارجی چینی در بازار مصرف ایران در حقیقت توهین به شعور مصرف کنندکان داخلی است؛ طبیعی است که هر کالایی طول عمر خاصی داشته باشد تا اینکه سیکل مختلف اقتصادی از قبیل ایجاد اشتغال پایدار، رونق در بازار و برخی مولفه‌های دیگر اقتصادی همواره در جریان باشد؛ اما اینکه مصرف‌کننده کالایی را در بسته‌بندی‌های شکیل و فریبنده می‌خرد و حتی یکبار هم موفق به استفاده از آن نمی‌شود جای بحث فروانی دارد.از اینکه ورود مجاز و غیر مجاز اجباری کالاهای مختلف خارجی جهت تامین نیازهای روزانه ناشی از عدم تولید، مشکلات عدیده‌ای بر سر راه توسعه اقتصادی هر کشوری قرار می‌دهد جای هیچ‌گونه تردیدی نبوده و نیست؛ اما از طرفی دیگر عدم نظارت کافی بر کنترل کیفیت محصولات وارداتی بر پیچیدگی‌های بازار محصولات مختلف افزوده و مصرف کنندگان نهایی را در دنیایی از سوال‌های بی‌جواب و سرگردانی‌های مفرط فرو برده است.
با مثالی ساده که در روزهای اخیر برای خود بنده پیش‌آمد موضوع را بیشتر باز خواهیم کرد.بر حسب اتفاق در همین روزهای زمستانی بخاری خانه خاموش شد. کارش با یک پیچ گوشتی ساده و هواگیری آن قابل حل بود، تصمیم گرفتم حرکتی کنم تا شاید بتوان بخاری را به حال اولش باز گرداند. به یکی از مغازه های سطح شهر رفتم، مسئله را با فروشنده در میان گذاشتم و از ایشان در کنار اینکه متقاضی خرید محصول بودم راهکار مناسب به عنوان فروشنده ابزارآلات صنعتی خواستم .نقش مشاوره‌ای فروشندگان را در چنین وضعیتی به هیچ وجه نباید نادیده گرفت و همیشه باید سعی کرد فروشنده را به عنوان مشاوری امین برای راهنمایی صحیح انتخاب کرد. ایشان در میان دنیایی از ابزارهای بی‌مصرف چینی یک بسته‌ای شکیل را که حاوی انواع پیچ گوشتی در اندازه‌های مختلف بود به بنده پیشنهاد داد و در میان حرف هایش تاکید می‌کرد که این مارک فلان  است و به تمام تعمیرکاران شهر همین را داده‌ام. مشاوره ایشان را پذیرفتم و این محصول را خریدم و به خانه برگشتم. بخاری نگون‌بخت زیر تیغ جراحی من قرار گرفت و بسته حاوی انواع پیچ‌گوشتی را به رخ پیچ‌های سفت شده در جایشان کشیدم. با اولین حرکت، پیچ‌گوشتی اول خمیده شد. گفتم شاید این خراب بوده باشد و اتفاقی در جعبه افتاده است، پیچ گوشتی دیگری را بیرون کشیدم و بدین شکل به جان پیچ های سر سخت افتادم اما هر بار پیچ گوشتی‌ها بدون هیچگونه مقاومتی خمیر می‌شدند و حسابی همه چیز دست به دست هم دادند تا به ذوقم بزنند و من حتی موفق به باز کردن یک پیچ هم نشدم. بی‌تعارف به سازنده این پیچ گوشتی، تاجر خریدار یا سفارش دهنده، عمده‌فروش و خرده‌فروش بازار و تمامی کسانی که که به هر دلیلی نقشی در تولید، توزیع و مصرف آن دارند، لعنت فرستادم.
هیچ وقت نباید فراموش کرد که ما فقط در یک جایی فروشنده کالاها و خدمات هستیم و هزاران جای دیگر ما نقش مشتری را داشته و هیچ‌گاه دوست نداریم که بدین شکل با ما برخورد شود؛ به همین خاطر از شیوع این نگرش‌ها باید واهمه داشت و چاره اندیشید. چند لحظه فکرش را بکنید اگر تمام فروشندگان رسالت کاری خود را فراموش کنند چه اتفاقی می‌افتد. اگر قصاب گوشت گندیده بفروشد، تعمیرکار پیچ‌های چرخ ماشین شما را کامل و مطمئن نبندد، بیمه‌گر بیمه شما را با شرایط پیمان صادر نکند و خیلی فکرهای دیگر که خواهشمند است هرگز فکرش را نکنید.
نکات ریزی در همین موضوع ساده نهفته است. ما دو دستی نیاز سنجی‌های گران‌بهایی را که از بازارهای داخلی نموده‌ایم تقدیم تولید کنندگان خارجی  فرصت طلب، سودپرست و بدون اخلاق حرفه‌ای می‌کنیم تا میدان تاخت و تاز آنان بر ما روز به روز وسیع‌تر شود و فضای یاس و ناامیدی را برای تولید کنندگان با غیرت داخلی ایجاد کنیم؛ در کنار این نیز ما به عنوان یک بازاریاب که همواره از بازار مصرف ایران نیاز سنجی نموده بر رسالت و ماموریت کاری خود واقف نبوده و سیل عظیم تقاضا را به  سمت  خارجی‌های بی‌انصاف جهت می‌دهیم و با این کار ثروت و سامان این سرزمین را به قیمت رکود در بازار و بیکاری جوانان هدر می دهیم و کم‌کاری‌ها متوجه کسانی است که تقاضاهای ایجادی را به بدترین نحو ممکن در بازاهای خارجی پاسخ می دهند…
برخی فروشندگان، سود را بر هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند و فرایند فروش را دچار اختلالات بسیاری می‌کنند، فروش یک محصول، پایان کار نیست بلکه آغاز تعهدی است که ما بر وفای به آن عهد بسته‌ایم تا رضایت مشتری حاصل شود و فروش‌های موفق به صورت شبکه در دنیای کسب وکار ما رشد خواهند کرد همچنین برعکس آن نیز با رشد سریعتری می‌تواند صادق باشد. سود ذات هر معامله  و تجارتی است؛ به شرطی که طرفین  معامله از آن بهرمند شوند. تجارت‌های برد – باخت طول عمر چندانی نداشته و فعالین این حوزه در زمان بسیار کوتاهی دچار زیان‌های سنگین شده و نهایتا ورشکست خواهند شد.
طبیعی است که مصرف‌کنندگان وقت لازم برای خرید انواع کالاهای مختلف را نداشته و همچنین تخصص کافی نیز در خرید آن ندارند؛ چنانچه فروشنده به نقش مشاوره‌ای خود در فروش آگاه نباشد ممکن است در پی فروش‌های برد ـ باخت یعنی به نفع خود و به زیان مشتری باشد و این گونه فضای یاس و ناامیدی در دنیای مختلف کسب وکار سایه بیافکند. از اینکه مشتری اطلاعات تخصصی در زمینه فروش کالا و محصولات شما را نداشته باشد امری بسیار بدیهی است اما این ما هستیم که نباید رسالت کاری خود را فراموش کنیم و از عدم اطلاع مشتری در این حوزه سوء استفاده کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...