رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲
 • کد خبر : 2116
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : پلاسکۆ؛ بە کاتی شیناوێ

هەواڵی سەردانی کچە گڕتێبەرداو و رووبرژاوەکەی شیناوێ لە پلاسکۆی ڕماو و سووتاو، دڵی رفاندم و بیری هەژاندم. کێ بێ نەزانێ کە ئەو خەمە قورسە کە لەوانەیە تا دوا هەناسەکانی ژیانی لە سەر شانی بێ چۆنە کە شانی بۆ شل دەکات و وەک مەلێکی ئاشق هەڵدەفڕێ بەرەو تاران. کە پلاسکۆ ڕووی دا زۆربەمان خەمبار بووین و […]

هەواڵی سەردانی کچە گڕتێبەرداو و رووبرژاوەکەی شیناوێ لە پلاسکۆی ڕماو و سووتاو، دڵی رفاندم و بیری هەژاندم.
کێ بێ نەزانێ کە ئەو خەمە قورسە کە لەوانەیە تا دوا هەناسەکانی ژیانی لە سەر شانی بێ چۆنە کە شانی بۆ شل دەکات و وەک مەلێکی ئاشق هەڵدەفڕێ بەرەو تاران.
کە پلاسکۆ ڕووی دا زۆربەمان خەمبار بووین و هەرکامە بە جۆرێک هاوخەمی خۆمانمان دەربڕی. بە تایبەت بۆ کرێکارە گیانفیداکانی ئاگر کوژانەوە. پلاسکۆ وەک رووداوێکی دڵتەزێن، هەر لە یەکەم چرکەکانی رووادوەکە بوو بە باسی سەرزمان و داخی دڵان و هەوێنی هاوخەمی هەموو گەلانی ئێران بە جۆرێک کە وەک کۆس کەوتنێکی گشتی و سەرانسەری خۆی نواند.
“خەم” وەک دیاردەیکی تاڵ و ناحەزە بەڵام بە پێچەوانەوە “هاوخەمی” وەک نیشانەیکی مرۆڤایەتیە و هەرچێ ئاستی مرۆڤایەتی لە ژوورەوە بێ هەستی هاوخەمیش بە هەمان شێوە. هاوخەمی باشترین پێوەرە بۆ سەنگاندنی مرۆڤایەتی. هەرچەندە هەستی ئینسان دۆستیت قورستر بێ سنوورە دەسکرد و سناعیەکان بێ بایەختر و کەم رەنگترن. هیچ هێڵ و کەلێنێک ناتوانێ کۆسپی سەر رێ هاوخەمی بن. هاوخەمی هەموو کەلێنەکان پڕ دەکاتەوە و هەموو هێڵەکان دەبەزێنێت بۆ لە باوش گرتنی مرۆڤێک.
ئا لەم سەردەمەدا کە قین و نفرەت روو لە پەرەسەندنە و ئاگری شەڕ، رۆژ لە دوای رۆژ زیاتر هەڵدەگیرسێت و بڵێسەی هاکا چاومان دەرێنی، هاوخەمی کە بۆ خۆی هەڵقوڵاوی دڵێکی ئاشق و فراوانە، ئەتوانێ باشترین رێگاچارە بێت بۆ لێک نزیک بوونەومان و دامرکاندنی بڵێسەی شەڕ و نەکبەتی.
لەوانەیە ئەگر هەواڵنێرێک پرسیار لەو کچە شیناویە بکات هیچکام لەمانەی وا من دەیڵێم نەزانێت و تەنانەت بیریشی لێ نەکردبێتەوە. چون ئەو بە کردەوە، هێڵە سوورەکان دەبەزێنێت و کەلێنە قووڵەکان دادەپۆشێ و من بە زمانی تیوری و زانست، باسی کاریگەری کردوەکەی بەڕێزیان دەکەم.
بە زمانی رۆژنامەوانان؛ خەم هەڕەشەیە بەڵام هاوخەمی دەرفەتە. دەرفەتێکە بۆ پەرەپێدانی هەستی مرۆڤایەتی. دەرفەتێکە بۆ لێک نزیک بوونەوەی نەتەوە ئێرانیەکان و هەروەها دەرفەتێکە بۆ خولقاندنی بەستێنێکی شیاو بۆ چارەسەر کردنی کێشە کۆمەڵایەتیەکان.
کچی شیناوێ، وەک سەفیرێکی ئاشتی و ئازادی، سەمبولی خولقێنەری هەومووی ئەو دەرفەتانەیە. با چاوی لێ کەین. با گوێ بۆ بگرین. با ڕێزی لێ بگرین و لە کۆتائیدا با لێ بپرسین: تۆ لە سەردەمی کورتە باڵایان باڵای بەرزی خۆت لە کوێ هێناوە؟

موختار زارعی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...