رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 10 December

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۲
 • کد خبر : 2134
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ما در مریوان دنبال توسعه هستیم
معاون سیاسی استاندار استاندار کردستان:

ما در مریوان دنبال توسعه هستیم

معاون سیاسی امنیتی استانداری کردستان که اظهارات آمرانه‌اش در توصیه به رسانه‌ها بارها با واکنش خبر‌نگاران مواجه شده است هفته گذشته در جلسه معارفه فرماندار جدید بار دیگر لب به سخن گشود و رسانه‌های استان را به باد انتقاد گرفت و خطاب به آنان توصیه کرد در نقد دولت حد انصاف را رعایت کنند. علیرضا […]

معاون سیاسی امنیتی استانداری کردستان که اظهارات آمرانه‌اش در توصیه به رسانه‌ها بارها با واکنش خبر‌نگاران مواجه شده است هفته گذشته در جلسه معارفه فرماندار جدید بار دیگر لب به سخن گشود و رسانه‌های استان را به باد انتقاد گرفت و خطاب به آنان توصیه کرد در نقد دولت حد انصاف را رعایت کنند.
علیرضا آشناگر با انتقاد شدید از رسانه ها، گفت: آنان باید به مردم بگویند که دولت چه خدماتی را انجام داده و میزان رشد اقتصادی که منفی ۶.۵ بود با اقدامات دولت به مثبت ۴.۶درصد رسیده است.
به گزارش زریبارخبر، آشناگر که در جلسه معارفه فرماندار جدید مریوان سخن می‌گفت تاکید کرده که باید از فضای رسانه‌ای و شبکه های اجتماعی به عنوان فرصت استفاده شود. وی افزود: مرز نقد و تخریب پیچیده و باریک است. نقد جنبه همگرایانه دارد و از سر دلسوزی و به قصد اصلاح است و هر کسی که نقاد می شود باید نقاط قوت و ضعف را بشناسد و نقاط اصلاحی را بیان کند. وی در عین حال تصریح کرد: البته نقد دولت و نهاد قدرت ضرورت دارد و برای جامعه مفید است چرا که نهاد قدرت که معمولا گرایش به انحراف و فساد دارد باید نقد و ارزیابی شود. مجموعه فرمانداری یا ادارات ذاتا گرایش به انحراف و فساد دارند پس لازم است نقد در جامعه باشد.
معاون سیاسی استاندار کردستان بیان کرد: معمولا ماهیانه در استانداری تحلیل محتوی سایت‌ها و رسانه‌ها را در دستور کار داریم که بعضی از رسانه حتی یک تیتر مثبت هم ندارند، بعضی از نقادان بی انصافی کامل نسبت به دولت دارند.
وی ادامه داد: در برخی رسانه‌ها گفته می شود؛ دولت تدبیر و امید در استان کردستان توفیقی نداشته حتی یک کلنگ الکی هم نزده است. اولا کلنگ الکی در قاموس دولت تدبیری و امید نیست، هیچ وقت هم نیست.
آشناگر اضافه کرد: ما با ملت عهد بستیم، وعده گذاشتیم با آنها صادق باشیم و هرچه داریم به مردم می گوییم و هر جا لازم باشد مردم به کمک ما می آیند. اما بنا نیست مثل دولت های گذشته ۹ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام رو دست مردم بزاریم. مگر این اقدام خوبی بود که پروژه ای را زخمی کردند و رها کردند. ما معتقدیم کار باید به صورت اساسی انجام شود.
آشناگر، اظهار کرد: گواهی می دهم آنچه در این دولت تدبیر و امید در مورد زیر ساخت های این استان کار شده در هیچ دولتی به این اندازه کار نشده است. هر کسی ادعای خلاف این موضوع را دارد آمادگی داریم با آنها بحث و گفت و گو کنیم.
معاون امنیتی سیاسی استاندار کردستان، افزود: اگر دولت را ناکارآمد جلوه بدیم هیچ خدمتی به نظام و به مردم نکردیم. وقتی می توانیم مدعی خدمت به مردم و روشنگری باشیم که هم نقاط مثبت و هم نقاط منفی را بگوییم. در مریوان دوستانی که دست به قلم دارند به سمت ناکارآمدن جلو دادن نظام و دولت نروند. نقاط مثبت را هم بازگو کنیم. فضا را تخریب نکنید و اگر اتفاقی در هر گوشه‌ای در کشور افتاد و در مناطق ما هم اتفاق افتاد آن را برجسته نکنید به همان اندازه آن را بیان کنیم. برای اینکه شهرستان مریوان شهرستان ویژه و ممتازی است.
وی افزود: دولت از وجود مرز باشماق و دو معبر کولبری معیشت مرزنشینان را ارتقا داد اما بعضی ها تا ما این کار را کردیم گفتند که این کار تبلیغاتی است. این مصوبه دولت گذشته است اما عمل نشده و ما در ماههای اخیر این کار را انجام دادیم.
وی با اشاره به انتخابات سال ۹۶، صندوق‌های رأی را بهترین داور در ارزیابی، توفیق و یا عدم توفیق منتخبین قبلی مردم دانست و گفت: مردم تصمیم می گیرند که منتخبین خود باقی بمانند یا افراد جدید سرکار بیاید.
آشناگر خاطر نشان کرد: کاری بزرگی در استان کردستان در حال انجام است، باید مردم مریوان بعضی از کارهای دیگر را بپذیرند. باید پذیرش صنعت را نیز داشته باشد. وضعیت کشور رو به بهبود است و اقتصاد کشور در حال بهبودی است و مردم مریوان باید برای فرزندان خود برای آینده سرمایه گذاری کنند. اگر بنا است صنعتی در مریوان راه اندازی شود باید همه کمک کنند وباید دغدغه ی انجمن ها و ان جی وها و دغدغه محیط زیست نیز در نظر گرفت. اما اگر طرحی که ارزیابی ها زیست محیطی دارد باید همه با ساخت آن کمک کنیم.
آشناگر گفت: ما قصد تغییر فرماندار مریوان را نداشتیم اما هم نماینده سقز و بانه اصرار داشتند از خدمات محمد فلاحی در شهرستان بانه استفاده کنند و هم نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی اصرار به فعالیت و خدمت محمد شفیعی در شهرستان مریوان بودند.
آشناگر افزود: محمد شفیعی از نیروهای باتجربه، خوش خلق و اهل گفتگو است و یکی از موفق ترین مدیر کل های حوزه استانداری کردستان است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...