رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۸
 • کد خبر : 2145
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : امامزاده سید ابوطالب(ع)
انوار تابناک کردستان

امامزاده سید ابوطالب(ع)

امامزاده سید ابوطالب(ع) مشهور به «پیربابا» یکی از ستارگان درخشان و هدایت‌گر است که درتمام مظاهر زندگی مردم روستای «قلعه» تجلی یافته است. امامزاده سیدابوطالب (ع) مشهور به پیربابا مدفون در ناحیه منفصل شهری قلعه از توابع شهرستان قروه است که دل‌های صدها عاشق و دلباخته خاندان رسالت را به سوی خویش دعوت می‌کند. بر […]

امامزاده سید ابوطالب(ع) مشهور به «پیربابا» یکی از ستارگان درخشان و هدایت‌گر است که درتمام مظاهر زندگی مردم روستای «قلعه» تجلی یافته است.
امامزاده سیدابوطالب (ع) مشهور به پیربابا مدفون در ناحیه منفصل شهری قلعه از توابع شهرستان قروه است که دل‌های صدها عاشق و دلباخته خاندان رسالت را به سوی خویش دعوت می‌کند.
بر اساس برخی مدارک ازجمله سکونت سادات حسینی در دینور و کردستان اجداد امامزاده سید ابوطالب ملقب به زین العابدین به علی الاصغربن الامام زین السجاد(ع) بر می گردد.
امامزاده سید ابوطالب سیدی جلیل‌القدر و عظیم‌الشان بود که اکثر اجداد او از بزرگان سادات جبال، همدان، بروجرد و دینور بودند.
سید ابوطالب به جهت زهد و تقوا و نیز گوشه‌نشینی و عزلت به زین‌العابدین ملقب گشت و به جهت کهولت سن و صوفی‌گری به پیربابا خوانده شد و هنوز هم بیشتر افراد وی را با نام پیر بابا می‌شناسند و در تمام منطقه به همین نام شهرت دارد.
وفات وی درنیمه نخست قرن ششم هجری اتفاق افتاده است.
آستان مقدس امامزاده در بالای کوهی در یک کیلومتری قلعه با چشم‌اندازی بسیار زیبا و دل‌نشین قرار دارد که درسالیان اخیر ساختمان بقعه احداث شده است و به عنوان یکی از بقاع متبرکه شاخص،کانون فرهنگی و محل برگزاری مراسم‌های مناسبتی است که می‌تواند با همت و توجه بیشتر مسوولین به قطب گردشکری و جذب توریست مذهبی تبدیل شود.
شرح تکمیلی زندگی نامه امامزاده در کتاب پیر بابا به تالیف نگارنده آمده است.
قطعه شعری از شاعر محلی «قاصد» در وصف پیربابا:
ماه می پرسد شباهنگام از بادصبا
کیست این نوری که روشن کرده بام قلعه را
گوییا فرزند پیغمبر در اینجا خفته است
آری آری، ریشه دارد نور از آل عبا
چون گلی از بوستان حضرت زین العباد
بوی زین الدین ابوطالب دهد این شهر ما
صوفی و پیر و دلاور، زاهد عزلت نشین
پیربابا آیت حق، مظهر عشق و صفا
افتخار قلعه و دشت شهیدان گشته است
جلوه‌ی نورخدا، فرزند آل مصطفی
«قاصد» از باد صبا پیغام شادی می‌دهد
مطمئنا پیربابا می‌کند برما دعا

جوادحیدرپور
منبع:
التذکره، ص۲۵۴؛ الاساس الانساب،ص۳۴۵
امزادگان قروه، ج ۱ ص ۵۴
امامزاده پیربابا ج ۱ص ۸

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...