رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۵ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 14 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۸
 • کد خبر : 2145
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : امامزاده سید ابوطالب(ع)
انوار تابناک کردستان

امامزاده سید ابوطالب(ع)

امامزاده سید ابوطالب(ع) مشهور به «پیربابا» یکی از ستارگان درخشان و هدایت‌گر است که درتمام مظاهر زندگی مردم روستای «قلعه» تجلی یافته است. امامزاده سیدابوطالب (ع) مشهور به پیربابا مدفون در ناحیه منفصل شهری قلعه از توابع شهرستان قروه است که دل‌های صدها عاشق و دلباخته خاندان رسالت را به سوی خویش دعوت می‌کند. بر […]

امامزاده سید ابوطالب(ع) مشهور به «پیربابا» یکی از ستارگان درخشان و هدایت‌گر است که درتمام مظاهر زندگی مردم روستای «قلعه» تجلی یافته است.
امامزاده سیدابوطالب (ع) مشهور به پیربابا مدفون در ناحیه منفصل شهری قلعه از توابع شهرستان قروه است که دل‌های صدها عاشق و دلباخته خاندان رسالت را به سوی خویش دعوت می‌کند.
بر اساس برخی مدارک ازجمله سکونت سادات حسینی در دینور و کردستان اجداد امامزاده سید ابوطالب ملقب به زین العابدین به علی الاصغربن الامام زین السجاد(ع) بر می گردد.
امامزاده سید ابوطالب سیدی جلیل‌القدر و عظیم‌الشان بود که اکثر اجداد او از بزرگان سادات جبال، همدان، بروجرد و دینور بودند.
سید ابوطالب به جهت زهد و تقوا و نیز گوشه‌نشینی و عزلت به زین‌العابدین ملقب گشت و به جهت کهولت سن و صوفی‌گری به پیربابا خوانده شد و هنوز هم بیشتر افراد وی را با نام پیر بابا می‌شناسند و در تمام منطقه به همین نام شهرت دارد.
وفات وی درنیمه نخست قرن ششم هجری اتفاق افتاده است.
آستان مقدس امامزاده در بالای کوهی در یک کیلومتری قلعه با چشم‌اندازی بسیار زیبا و دل‌نشین قرار دارد که درسالیان اخیر ساختمان بقعه احداث شده است و به عنوان یکی از بقاع متبرکه شاخص،کانون فرهنگی و محل برگزاری مراسم‌های مناسبتی است که می‌تواند با همت و توجه بیشتر مسوولین به قطب گردشکری و جذب توریست مذهبی تبدیل شود.
شرح تکمیلی زندگی نامه امامزاده در کتاب پیر بابا به تالیف نگارنده آمده است.
قطعه شعری از شاعر محلی «قاصد» در وصف پیربابا:
ماه می پرسد شباهنگام از بادصبا
کیست این نوری که روشن کرده بام قلعه را
گوییا فرزند پیغمبر در اینجا خفته است
آری آری، ریشه دارد نور از آل عبا
چون گلی از بوستان حضرت زین العباد
بوی زین الدین ابوطالب دهد این شهر ما
صوفی و پیر و دلاور، زاهد عزلت نشین
پیربابا آیت حق، مظهر عشق و صفا
افتخار قلعه و دشت شهیدان گشته است
جلوه‌ی نورخدا، فرزند آل مصطفی
«قاصد» از باد صبا پیغام شادی می‌دهد
مطمئنا پیربابا می‌کند برما دعا

جوادحیدرپور
منبع:
التذکره، ص۲۵۴؛ الاساس الانساب،ص۳۴۵
امزادگان قروه، ج ۱ ص ۵۴
امامزاده پیربابا ج ۱ص ۸

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...