رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۲
 • کد خبر : 2171
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آغاز مرحله سوم واکسیناسیون تب برفکی دام‌های سنگین در کردستان

مدیرکل دامپزشکی کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار روژان، از اجرای مرحله سوم طرح واکسیناسیون دام‌های سنگین و فاز دوم واکسیناسیون دام‌های سبک علیه بیماری تب برفکی در استان خبر داد و گفت: اجرای این طرح به صورت رایگان انجام می‌شود و وجهی از دامداران دریافت نخواهد شد. مجتبی ورمقانی افزود: این طرح به مدت ۴۰ […]

مدیرکل دامپزشکی کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار روژان، از اجرای مرحله سوم طرح واکسیناسیون دام‌های سنگین و فاز دوم واکسیناسیون دام‌های سبک علیه بیماری تب برفکی در استان خبر داد و گفت: اجرای این طرح به صورت رایگان انجام می‌شود و وجهی از دامداران دریافت نخواهد شد.

مجتبی ورمقانی افزود: این طرح به مدت ۴۰ روز کاری و با استفاده از توان بخش دولتی و بخش غیردولتی انجام خواهد شد.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود در این مرحله، حداقل ۵۶۰ هزار رأس دام واکسینه شوند.

ورمقانی با اشاره به اینکه این طرح اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام‌ها دارد افزود: کاهش تولید فرآورده‌های گوشتی، کاهش شیر در دام‌ها، کاهش باروری و بروز تلفات در دام‌های جوان از پیامدهای تب برفکی است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر کانون هیچ نوع بیماری دامی در استان کردستان وجود ندارد و طرح واکسیناسیون دام‌های سنگین صرفا باهدف پیشگیری از شیوع بیماری‌ و اقدامات پیشگیرانه‌ای انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه تب برفکی بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است، تصریح کرد: این بیماری از طریق باد، آب، گوشت شیر آلوده در دام‌ها منتشر می‌شود و در صورت ابتلای دام به این بیماری، افزون بر زخم و تاول در زبان و دهان، ۲۵ درصد از تولید گوشت کم می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان خاطرنشان کرد: بیماری تب برفکی یک بیماری مخصوص دام است و احتمال سرایت این بیماری به انسان وجود ندارد.

در همین حال، رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی کردستان گفت: دامپزشکی بر اماکن تولید، توزیع، نگهداری و عرضه انواع فرآورده خام دامی در استان بصورت ۲۴ ساعته نظارت دارد.

محمدرضا امانی اظهار داشت: در راستای جلوگیری از ورود فرآورده‌های خام دامی ناسالم به عرصه توزیع، نظارت بر چگونگی رعایت ضوابط و مقررات بهداشتی در اماکن تهیه و تولید و توزیع و نگهداری و عرضه انواع فرآورده خام دامی شامل کشتارگاه‌های دام و طیور مراکز بسته‌بندی و اماکن عرضه که در زمینه گوشت قرمز، گوشت مرغ، آلایش خام دامی و ماهی و  غیره فعالیت دارند، تشدید شده است.

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...