رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۶
 • کد خبر : 2187
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : راه‌اندازی واحد درسی دفاع مقدس در دانشگاه کردستان
جانشین فرمانده سپاه کردستان خبر داد:

راه‌اندازی واحد درسی دفاع مقدس در دانشگاه کردستان

جانشین فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان بر آشنایی با مبانی دفاع مقدس در مراکز دانشگاهی، تاکید کرد و گفت: مقدمات دو واحد درسی در این زمینه فراهم شده است که امیدواریم هرچه زودتر در دانشگاههای کردستان راه‌اندازی شود. سردار حمزه فلاح در مراسم معارفه مدیرکل جدید بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کردستان گفت: […]

جانشین فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان بر آشنایی با مبانی دفاع مقدس در مراکز دانشگاهی، تاکید کرد و گفت: مقدمات دو واحد درسی در این زمینه فراهم شده است که امیدواریم هرچه زودتر در دانشگاههای کردستان راه‌اندازی شود.
سردار حمزه فلاح در مراسم معارفه مدیرکل جدید بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کردستان گفت: جمع آوری آثار شهدا و مکتوب کردن آنها نیاز به پشتبانی مادی ومعنوی دلسوزان نظام دارد.
وی گفت: تاکنون بیش از دو هزار نقطه یادمانی دراستان شناسایی شده و همین هم موجب شده سالانه از اقصی نقاط کشور کاروان‌های راهیان نور به این استان اعزام شوند.
وی با اشاره به اینکه در طول سه سال اخیر حدود یک میلیون بازدید از یادمان های شهدا درکردستان انجام شده است، افزود: در ارتباط با تدفین شهدای گمنام در مراکز دانشگاهی هم در طول این چند سال اقدامات خوبی انجام شده است.
در پایان این مراسم از زحمات چهارساله «محمدرضا شرفبیانی» قدردانی و سردار «مراد حسنی» به عنوان مدیرکل جدید حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کردستان معرفی شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...