رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۰
 • کد خبر : 2204
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ۸۴۶ میلیارد تومان پروژه در دهه فجر افتتاح می‌شود
استاندار کردستان در جمع خبرنگاران:

۸۴۶ میلیارد تومان پروژه در دهه فجر افتتاح می‌شود

استاندار کردستان از افتتاح ۸۴۶ میلیارد تومان پروژه عمرانی و سرمایه گذاری در استان کردستان طی دهه فجر امسال خبر داد. عبدالمحمد زاهدی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در مجموع ۷۰۷ پروژه در ایام الله دهه فجر در استان مورد بهره برداری قرار می‌گیرد افزود: ۱۵۶ مورد از این پروژه ها عمرانی ملی و […]

استاندار کردستان از افتتاح ۸۴۶ میلیارد تومان پروژه عمرانی و سرمایه گذاری در استان کردستان طی دهه فجر امسال خبر داد.
عبدالمحمد زاهدی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در مجموع ۷۰۷ پروژه در ایام الله دهه فجر در استان مورد بهره برداری قرار می‌گیرد افزود: ۱۵۶ مورد از این پروژه ها عمرانی ملی و ۴۵۵ پروژه استانی است و همچنین ۹۶ طرح و پروژه سرمایه گذاری است که برای همه این طرح ها اعتباری به میزان ۸۴۶ میلیارد تومان را شامل می شود.
وی اضافه کرد: پروژه های آماده بهره برداری در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت، آب، راه، درمان، گازرسانی، برق و عمران شهری است.
زاهدی به مصوبات سفر ریاست جمهوری به کردستان نیز اشاره کرد و گفت: سفر ریاست جمهوری به استان کردستان دارای ۳۲ مصوبه بود که تماما در حوزه عمران بود. با توجه به اینکه تمامی مصوبات آن سفر قرار بود در مدت دو سال به طور کامل اجرایی شود ولی متاسفانه به دلیل عدم تحقق کامل درآمدهای دولت در سال ۹۴ اعتبارات آن پروژه های مصوب با مشکل مواجه شد در نتیجه آن پروژه ها باید تا پایان سال ۹۶ به اتمام برسند. وی یکی از موانع اصلی توسعه و پیشرفت استان کردستان را نبود زیرساخت های لازم در حوزه راه و حمل و نقل اعلام کرد و ادامه داد: خوشبختانه مسیر همدان به سنندج تا پای گردنه صلوات آباد به بزرگراه تبدیل شده است و همچنین مسیر کریدور شمال به جنوب که از کامیاران تا بوکان ادامه دارد در قطعه های مختلف در دست اجرا است.
زاهدی اضافه کرد: یکی دیگر از راه های دارای مشکل استان جاده سنندج به مریوان است که خوشبختانه با اعتبارات تامین شده برای آن بخش عمده ای از کار انجام شده که امیدواریم تا پایان سال ۹۷ این جاده نیز به بهره برداری کامل برسد.
ویبه تلاش های دولت برای جذب سرمایه گذاران دراستان اشاره کرد و گفت: روزی که به کردستان آمدم تنها یک سرمایه گذار در استان در طلای ساریگونی حضور داشت که به دلیل مشکلات در صدد تعطیلی کار بود اما با تلاش های مداوم توانستیم این پروژه را به بهره برداری برسانیم.
وی افزود: از زمان آغاز بکار دولت یازدهم در کردستان ۱۸ سرمایه گذار به کردستان آمدند و از آن میان پنج سرمایه گذار خارجی از کشورهای عراق و ترکیه ۶۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده‌اند و همچنان روند جذب سرمایه گذاران به استان ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...