رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۵
 • کد خبر : 2228
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اطلاعات آب و هوایی در تصمیم‌گیری‌ها نقش کمی دارد

مدیرکل هواشناسی کردستان مهم‌ترین چالش اطلاع‌رسانی هواشناسی را عدم تبدیل اطلاعات آب و هوایی به تصمیم موثر دانست و  گفت: تصمیم‌های اجرایی حاصل از پیش‌بینی‌ هواشناسی، مانع ایجاد ضرر و زیان و سبب ایجاد بهره‌وری می‌شود. محمدطالب حیدری در جلسه کارگاه آموزشی چالش‌های اطلاع‌رسانی و پدیده‌های بحران‌زای جوی که در مرکز تحقیقات هواشناسی استان کردستان […]

مدیرکل هواشناسی کردستان مهم‌ترین چالش اطلاع‌رسانی هواشناسی را عدم تبدیل اطلاعات آب و هوایی به تصمیم موثر دانست و  گفت: تصمیم‌های اجرایی حاصل از پیش‌بینی‌ هواشناسی، مانع ایجاد ضرر و زیان و سبب ایجاد بهره‌وری می‌شود.

محمدطالب حیدری در جلسه کارگاه آموزشی چالش‌های اطلاع‌رسانی و پدیده‌های بحران‌زای جوی که در مرکز تحقیقات هواشناسی استان کردستان برگزار شد، از پیش‌بینی بارش‌های منجر به سیل، بارش سنگین برف، وزش بادهای شدید و خسارت‌زا، طوفان‌های گرد و خاک، پدیده سرد باد و وارونگی دمای هوا به عنوان گران‌بهاترین کالا نام برد و افزود: نقش اطلاعات، آموزش، بحران «شدت پدیده‌ها، حساسیت جغرافیایی» پدیده‌های بحران منطقه، پدیده‌های ترکیبی و حلقه‌های مفقوده در اطلاع‌رسانی نقش به سزایی ایفا می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما در کشور یکی از دقیق‌ترین پیش‌بینی‌ها را در مورد وضعیت آب و هوای استان داریم اما آموزش و پرورش و شهرداری درک متقابلی از پیام‌های هواشناسی استان ندارند.

حیدری با بیان اینکه آموزش در مدیریت بحران نقش مهمی دارد، افزود: با اطلاع‌رسانی دقیق به مردم و آموزش راهکارهای مقابله با بحران و بلایای طبیعی می‌توان از خسارت‌های احتمالی جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت سامانه‌ای به نام هواشناسی ایجاد کرده تا با اطلاع‌رسانی دقیق برخی پدیده‌های جوی حداکثر پیش‌بینی را در مقابل حداقل بلایای طبیعی داشته باشد گفت: متاسفانه به داده‌های این سامانه توجه جدی نمی‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.