رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۹
 • کد خبر : 2236
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان، ظرفیت جهانی کردن فرهنگ ملی را دارد
استاندار در مراسم افتتاح استودیو سینما بهمن سنندج:

کردستان، ظرفیت جهانی کردن فرهنگ ملی را دارد

روژان: به همت حوزه هنری استان کردستان، نخستین استودیو حرفه‌ای صدا و تصویر مهر در سینما بهمن سنندج به بهره‌برداری رسید. رئیس حوزه هنری استان کردستان در آیین گشایش این استودیو بر ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی برای توسعه این بخش تاکید کرد و گفت: حوزه هنری کردستان تلاش می‌کند که با استفاده از کمک‌های مرکز و […]

روژان: به همت حوزه هنری استان کردستان، نخستین استودیو حرفه‌ای صدا و تصویر مهر در سینما بهمن سنندج به بهره‌برداری رسید.
رئیس حوزه هنری استان کردستان در آیین گشایش این استودیو بر ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی برای توسعه این بخش تاکید کرد و گفت: حوزه هنری کردستان تلاش می‌کند که با استفاده از کمک‌های مرکز و همچنین حمایت‌های استانی در این مسیر گام بردارد.
«امین مرادی» با اشاره به اینکه ما این امکان را بدون مسائل اداری و حواشی مختلف در اختیار هنرمندان قرار می‌دهیم اظهارامیدواری کرد با راه‌اندازی این استودیو زمینه برای حمایت از تولید آثار فاخر فرهنگی و هنری در حوزه موسیقی و تصویر فراهم شود.
به گزارش ایسنا، استاندار کردستان نیز گفت: استان کردستان این ظرفیت را دارد که فرهنگ ملی ما را جهانی کند و یک عنصر تاثیرگذار در این زمینه باشد.
عبدالمحمد زاهدی، در مراسم افتتاح استودیو پردیس سینما بهمن سنندج، با اشاره به اینکه فرهنگ و هنر فاخر کردستان ریشه در اصالت قومی، ایرانی، تاریخی، انسانی و اسلامی دارد اظهارداشت: امروز مقوله جهانی شدن مطرح است و نمی‌توان جلوی آن را گرفت و استان کردستان این ظرفیت را دارد که فرهنگ ملی ما را جهانی کند و یک عنصر تاثیرگذار در این زمینه باشد.
فرماندار سنندج نیز خاطرنشان کرد: اگر تولید فیلم دولتی شود، نظارت‌ها هم روند دیگری پیدا می‎کند و قطعا خروجی لازمی را که باید بگیریم نخواهیم گرفت.
ابراهیم زارعی با بیان اینکه دولت حتی در ورود به کارهای اقتصادی نمی‌تواند موفق باشد، اظهار داشت: دولت در بحث اقتصادی نیز به این نتیجه رسیده است که باید برون‎سپاری داشته باشد.
نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس هم در این مراسم گفت: استقلال سیاسی و اقتصادی منوط به داشتن استقلال فرهنگی است و این نشان می‎دهد بنیاد همه کارهایی که در فرایند توسعه انجام می‌شود بر فرهنگ استوار است.
علوی گفت: کردستان مهد فرهنگ، ادب و هنر است، اما متاسفانه امکانات و تسهیلات به وسعت و فراخور مردم استان نیست.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.