رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۱
 • کد خبر : 2253
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : توسعه حمل‌ونقل از شعار تا عمل
سید عارف قادرزاده کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و کارشناس رسمی دادگستری

توسعه حمل‌ونقل از شعار تا عمل

قبل از پرداختن به موضوع ذکر این نکته را ضروری می‌دانم که بحث مخاطب این یادداشت، جناح یا طیف خاصی نیست بلکه هدف بررسی مشکلات و ارائه راهکار می‌باشد. ضمناً به هیچ‌وجه قصد سیاه نمایی و نادیده گرفتن تلاش‌ها و خدمات انجام شده در حوزه‌های مختلف را نداشته و آنچه که در اینجا بدان پرداخته […]

قبل از پرداختن به موضوع ذکر این نکته را ضروری می‌دانم که بحث مخاطب این یادداشت، جناح یا طیف خاصی نیست بلکه هدف بررسی مشکلات و ارائه راهکار می‌باشد.
ضمناً به هیچ‌وجه قصد سیاه نمایی و نادیده گرفتن تلاش‌ها و خدمات انجام شده در حوزه‌های مختلف را نداشته و آنچه که در اینجا بدان پرداخته خواهد شد صرفاً در حوزه حمل‌ونقل و زیرساخت‌های آن است.
حمل‌ونقل یکی از اصلی‌ترین پایه‌های توسعه پایدار بوده و وجود زیرساخت‌های مناسب مرتبط با آن در هر استانی، موجب تسریع در روند توسعه و رغبت سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری می‌گردد.
علاوه بر آن، وجود بسترهای لازم و زیرساخت‌های مناسب درزمینه‌ی حمل‌ونقل، زمینه‌ساز کاهش سوانح ترافیکی و افزایش احساس امنیت ساکنین استان و مسافرینی خواهد بود که استان را به‌عنوان مقصد سفر خود و یا حداقل به‌عنوان مسیر عبور خود برای رسیدن به مقصد انتخاب می‌کنند.
در اینجا لازم است ابتدا وضعیت موجود انواع حمل‌ونقل در استان بررسی شود:
حمل‌ونقل لوله‌ای:
در استان کردستان حمل‌ونقل لوله‌ای فقط به انتقال گاز و آب محدود بوده و وجود صدها تانکر حمل سوخت در جاده‌های استان که حمل و جابجایی مواد سوختی را انجام می‌دهند مؤید این موضوع است.
حمل‌ونقل ریلی:
در استان کردستان در حال حاضر حمل‌ونقل ریلی وجود ندارد، هرچند که اقداماتی انجام‌شده و وعده‌هایی در خصوص تسریع در احداث راه‌آهن تهران- همدان ـ سنندج داده‌شده است.
حمل‌ونقل دریایی:
با توجه به وضعیت جغرافیایی استان، حمل‌ونقل دریایی جایی برای طرح در استان کردستان نداشته و نخواهد داشت.
حمل‌ونقل هوایی:
وضعیت فرودگاه سنندج و پروازهای محدود و ساعات نامناسب پرواز هم موجب شده است که تنها عده‌ی بسیار محدود و خاصی بتوانند از حمل‌ونقل هوایی استفاده کنند.
حمل‌ونقل زمینی:
پرواضح است که در استان کردستان، حمل‌ونقل زمینی است که جابجایی بار و مسافر را انجام داده و می‌دهد.
زیرساخت‌های حمل‌ونقل زمینی در استان کردستان دارای اشکالات جدی بوده که چنانچه در راستای رفع آنها اقدام جدی و عاجل به عمل نیاید، نه‌تنها اقدامات قبلی انجام‌شده را ابتر می‌کند بلکه موجبات ناامنی بیشتر در حوزه سوانح ترافیکی و اتلاف وقت مسافرین و مردم استان و عدم رغبت سرمایه‌گذاران به حضور در استان را فراهم نموده و این موضوع قطعاً در تداوم محرومیت استان مؤثر خواهد بود.
مشکلات موجود:
۱- پروژه‌های راه‌سازی در استان از انسجام لازم برخوردار نبوده و بجای اولویت‌بندی آنها بر اساس وضعیت ترافیک و سوانح رانندگی به یکی از اصلی‌ترین محل‌های مطالبه و مانور نمایندگان و مسئولین تبدیل‌شده تا هرکدام به‌صورت سالیانه و یا در پایان دوره مسئولیت خود، چند کیلومتر راه ایجادشده یا ارتقا یافته را جزو عملکرد خود محسوب و در قالب بولتن یا مصاحبه به مردم ارائه نمایند و همین موضوع یعنی قطعه‌بندی نامناسب پروژه‌های راهسازی و جزیره‌ای شدن آنها بخصوص در پروژه بزرگراه کرمانشاه-میاندوآب موجب شده است تا رانندگان در طول مسیر بارها از طریق ورودی‌ها و خروجی‌های نامناسب وارد بزرگراه احداثی چند کیلومتری شده و مجدداً از آن خارج و در جاده طرفه قرار گیرند و این در حالی است که رانندگان معمولاً تا چند ثانیه بعد از ورود به جاده دوطرفه همچنان در همان حال و هوای بزرگراه باقی‌مانده و همین موضوع می‌تواند زمینه‌ساز حوادث ناگوار گردد.
۲- عدم وجود کمربندی (کنارگذر) در شهرهای استان از موضوعات مهمی است که تاکنون مغفول مانده و فقط کمربندی (کنارگذر) سقز آن‌هم در یک‌طرف شهر (شمال-جنوب و بالعکس) و بنا به همان عللی که در بند ۱ بیان شد و علیرغم تذکر کارشناسان، به‌صورت ناقص و غیر ایمن برای مدت چند روز به بهره‌برداری رسید و سپس به‌منظور انجام اقدامات ایمن‌سازی مسدود گردید و این در حالی است که با توجه به قرار گرفتن استان کردستان در کریدور جنوب به شمال غرب کشور و همچنین وجود بازارچه‌های مرزی، تردد خودروهای سنگین به‌وفور در داخل شهرهای استان انجام می‌گیرد.
۳ – افزایش وسایل نقلیه و تردد روزافزون آنها و از طرفی وجود مزارع کشاورزی در اطراف جاده‌ها و عدم وجود مجتمع‌های تعمیرگاهی ماشین‌آلات کشاورزی در مراکز دهستان‌ها و همچنین عدم وجود جاده اختصاصی برای تردد آنها، موجب تردد این قبیل ماشین‌آلات در راه‌های اصلی و فرعی و افزایش سوانح رانندگی و گاها کندی عبور و مرور می‌گردد.
۴ – تردد کامیون‌های حامل مواد سوختی کشور عراق از راه‌های استان کردستان به مقصد سایر استان‌ها، نه‌تنها موجبات کندی ترافیک و افزایش سوانح رانندگی را فراهم آورده بلکه مخاطرات زیست‌محیطی فراوانی را نیز با خود به ارمغان آورده‌اند.
علیهذا با توجه به موارد گفته‌شده و موضوعات متعدد دیگری که در این نوشتار نمی‌گنجد موارد زیر به‌عنوان راهکارهای عملیاتی قابل اجرا در کوتاه‌مدت و میان‌مدت پیشنهاد می‌شود که امید است مسئولین مربوطه با سعه صدر و به‌صورت منسجم و به دور از جزیره‌ای عمل کردن، بررسی، پیگیری و عملیاتی کردن آنها را در دستور کار خود قرار دهند:
۱- در تداوم تکمیل پروژه بزرگراه کرمانشاه-میاندوآب و همدان- سنندج (بخش موجود در حوزه سرزمینی استان کردستان) با در نظر گرفتن نقاط و مقاطع پر تصادف و حجم ترافیک، اولویت‌بندی لازم را به نحوی انجام دهند که مقاطع بزرگراهی ایجاد شده فعلی به هم متصل و از تداوم پراکندگی در احداث قطعه‌های کوچک خودداری گردد.
۲ – با توجه به میزان تردد در بعضی از جاده‌های پرتردد ازجمله جاده سقز-بانه موجبات ارتقا این مسیر و تبدیل آن به بزرگراه با بهره‌گیری از اعتبارات ملی و در صورت عدم توانایی در جذب اعتبار ملی، با دعوت از بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران خارجی فراهم گردد.
۳ – از ورود تانکرهای حامل مواد سوختی و آلاینده کشور عراق به داخل کشور از طریق مرز باشماق مریوان، جلوگیری و ضمناً در پروژه راهسازی مسیر سنندج – مریوان تسریع گردد.
۴ – با هماهنگی سازمان‌های مسئول و مرتبط، مجتمع‌های تعمیرگاهی ماشین‌آلات کشاورزی در مراکز دهستان‌ها ایجاد تا تردد وسایل نقلیه کشاورزی درراه‌های اصلی و فرعی به حداقل ممکن برسد.
۵ – در احداث تقاطع‌های غیر هم‌سطح به‌ویژه در ورودی و خروجی کمربندی (کنارگذر) سقز، سه‌راهی مریوان واقع در ۵ کیلومتری سنندج، سه‌راهی بیجار واقع در ۶ کیلومتری دیواندره تسریع گردد.
۶ – در اجرای پروژه عملیات راه‌سازی جاده‌های سقز -مریوان و بانه-مریوان که حدود دو دهه از شروع آن می‌گذرد، تسریع شود.
۷ – احداث کمربندی (کنارگذر) در همه شهرهای استان از ضروریات بوده و کافی است که مسئولین محترم زحمت انجام یک سفر کاری به‌منظور بازدید از استان‌های هم‌جوار را به خود بدهند تا ضمن مشاهده تفاوت موجود، به‌ضرورت احداث کمربندی (کنارگذر) پی ببرند.
۸ – انجام نیازسنجی به‌منظور برنامه‌ریزی صحیح در خصوص تعداد پروازها و ساعات انجام پروازها از مبدأ فرودگاه سنندج و همچنین پیگیری اختصاص اعتبارات لازم به فرودگاه در حال احداث سقز که گویا به بهانه نداشتن توجیه اقتصادی اعتبارات لازم به آن اختصاص داده نمی‌شود و این در حالی است که اکثر فرودگاه‌های کشور توجیه اقتصادی ندارند اما فرودگاه سقز در صورت تبدیل شهرستان‌های بانه و مریوان به منطقه آزاد تجاری، قطعاً نه‌تنها دارای توجیه اقتصادی خواهد بود بلکه از بسترهای ضروری و لازم برای ایجاد مناطق آزاد مذکور خواهد بود.
۹ – تسریع در احداث راه‌آهن تهران- سنندج و تلاش در راستای مجاب کردن سرمایه‌گذار خارجی (ایتالیایی) ایجاد خط سریع‌السیر تهران-همدان به تداوم این خط ریلی سریع‌السیر تا سنندج. ان‌شاءالله در فرصتی دیگر، وسایل نقلیه حمل‌ونقل زمینی و نقش آنها در جابجایی بار و مسافر و کاستی‌های موجود در این حوزه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.