رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۱
 • کد خبر : 2253
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : توسعه حمل‌ونقل از شعار تا عمل
سید عارف قادرزاده کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و کارشناس رسمی دادگستری

توسعه حمل‌ونقل از شعار تا عمل

قبل از پرداختن به موضوع ذکر این نکته را ضروری می‌دانم که بحث مخاطب این یادداشت، جناح یا طیف خاصی نیست بلکه هدف بررسی مشکلات و ارائه راهکار می‌باشد. ضمناً به هیچ‌وجه قصد سیاه نمایی و نادیده گرفتن تلاش‌ها و خدمات انجام شده در حوزه‌های مختلف را نداشته و آنچه که در اینجا بدان پرداخته […]

قبل از پرداختن به موضوع ذکر این نکته را ضروری می‌دانم که بحث مخاطب این یادداشت، جناح یا طیف خاصی نیست بلکه هدف بررسی مشکلات و ارائه راهکار می‌باشد.
ضمناً به هیچ‌وجه قصد سیاه نمایی و نادیده گرفتن تلاش‌ها و خدمات انجام شده در حوزه‌های مختلف را نداشته و آنچه که در اینجا بدان پرداخته خواهد شد صرفاً در حوزه حمل‌ونقل و زیرساخت‌های آن است.
حمل‌ونقل یکی از اصلی‌ترین پایه‌های توسعه پایدار بوده و وجود زیرساخت‌های مناسب مرتبط با آن در هر استانی، موجب تسریع در روند توسعه و رغبت سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری می‌گردد.
علاوه بر آن، وجود بسترهای لازم و زیرساخت‌های مناسب درزمینه‌ی حمل‌ونقل، زمینه‌ساز کاهش سوانح ترافیکی و افزایش احساس امنیت ساکنین استان و مسافرینی خواهد بود که استان را به‌عنوان مقصد سفر خود و یا حداقل به‌عنوان مسیر عبور خود برای رسیدن به مقصد انتخاب می‌کنند.
در اینجا لازم است ابتدا وضعیت موجود انواع حمل‌ونقل در استان بررسی شود:
حمل‌ونقل لوله‌ای:
در استان کردستان حمل‌ونقل لوله‌ای فقط به انتقال گاز و آب محدود بوده و وجود صدها تانکر حمل سوخت در جاده‌های استان که حمل و جابجایی مواد سوختی را انجام می‌دهند مؤید این موضوع است.
حمل‌ونقل ریلی:
در استان کردستان در حال حاضر حمل‌ونقل ریلی وجود ندارد، هرچند که اقداماتی انجام‌شده و وعده‌هایی در خصوص تسریع در احداث راه‌آهن تهران- همدان ـ سنندج داده‌شده است.
حمل‌ونقل دریایی:
با توجه به وضعیت جغرافیایی استان، حمل‌ونقل دریایی جایی برای طرح در استان کردستان نداشته و نخواهد داشت.
حمل‌ونقل هوایی:
وضعیت فرودگاه سنندج و پروازهای محدود و ساعات نامناسب پرواز هم موجب شده است که تنها عده‌ی بسیار محدود و خاصی بتوانند از حمل‌ونقل هوایی استفاده کنند.
حمل‌ونقل زمینی:
پرواضح است که در استان کردستان، حمل‌ونقل زمینی است که جابجایی بار و مسافر را انجام داده و می‌دهد.
زیرساخت‌های حمل‌ونقل زمینی در استان کردستان دارای اشکالات جدی بوده که چنانچه در راستای رفع آنها اقدام جدی و عاجل به عمل نیاید، نه‌تنها اقدامات قبلی انجام‌شده را ابتر می‌کند بلکه موجبات ناامنی بیشتر در حوزه سوانح ترافیکی و اتلاف وقت مسافرین و مردم استان و عدم رغبت سرمایه‌گذاران به حضور در استان را فراهم نموده و این موضوع قطعاً در تداوم محرومیت استان مؤثر خواهد بود.
مشکلات موجود:
۱- پروژه‌های راه‌سازی در استان از انسجام لازم برخوردار نبوده و بجای اولویت‌بندی آنها بر اساس وضعیت ترافیک و سوانح رانندگی به یکی از اصلی‌ترین محل‌های مطالبه و مانور نمایندگان و مسئولین تبدیل‌شده تا هرکدام به‌صورت سالیانه و یا در پایان دوره مسئولیت خود، چند کیلومتر راه ایجادشده یا ارتقا یافته را جزو عملکرد خود محسوب و در قالب بولتن یا مصاحبه به مردم ارائه نمایند و همین موضوع یعنی قطعه‌بندی نامناسب پروژه‌های راهسازی و جزیره‌ای شدن آنها بخصوص در پروژه بزرگراه کرمانشاه-میاندوآب موجب شده است تا رانندگان در طول مسیر بارها از طریق ورودی‌ها و خروجی‌های نامناسب وارد بزرگراه احداثی چند کیلومتری شده و مجدداً از آن خارج و در جاده طرفه قرار گیرند و این در حالی است که رانندگان معمولاً تا چند ثانیه بعد از ورود به جاده دوطرفه همچنان در همان حال و هوای بزرگراه باقی‌مانده و همین موضوع می‌تواند زمینه‌ساز حوادث ناگوار گردد.
۲- عدم وجود کمربندی (کنارگذر) در شهرهای استان از موضوعات مهمی است که تاکنون مغفول مانده و فقط کمربندی (کنارگذر) سقز آن‌هم در یک‌طرف شهر (شمال-جنوب و بالعکس) و بنا به همان عللی که در بند ۱ بیان شد و علیرغم تذکر کارشناسان، به‌صورت ناقص و غیر ایمن برای مدت چند روز به بهره‌برداری رسید و سپس به‌منظور انجام اقدامات ایمن‌سازی مسدود گردید و این در حالی است که با توجه به قرار گرفتن استان کردستان در کریدور جنوب به شمال غرب کشور و همچنین وجود بازارچه‌های مرزی، تردد خودروهای سنگین به‌وفور در داخل شهرهای استان انجام می‌گیرد.
۳ – افزایش وسایل نقلیه و تردد روزافزون آنها و از طرفی وجود مزارع کشاورزی در اطراف جاده‌ها و عدم وجود مجتمع‌های تعمیرگاهی ماشین‌آلات کشاورزی در مراکز دهستان‌ها و همچنین عدم وجود جاده اختصاصی برای تردد آنها، موجب تردد این قبیل ماشین‌آلات در راه‌های اصلی و فرعی و افزایش سوانح رانندگی و گاها کندی عبور و مرور می‌گردد.
۴ – تردد کامیون‌های حامل مواد سوختی کشور عراق از راه‌های استان کردستان به مقصد سایر استان‌ها، نه‌تنها موجبات کندی ترافیک و افزایش سوانح رانندگی را فراهم آورده بلکه مخاطرات زیست‌محیطی فراوانی را نیز با خود به ارمغان آورده‌اند.
علیهذا با توجه به موارد گفته‌شده و موضوعات متعدد دیگری که در این نوشتار نمی‌گنجد موارد زیر به‌عنوان راهکارهای عملیاتی قابل اجرا در کوتاه‌مدت و میان‌مدت پیشنهاد می‌شود که امید است مسئولین مربوطه با سعه صدر و به‌صورت منسجم و به دور از جزیره‌ای عمل کردن، بررسی، پیگیری و عملیاتی کردن آنها را در دستور کار خود قرار دهند:
۱- در تداوم تکمیل پروژه بزرگراه کرمانشاه-میاندوآب و همدان- سنندج (بخش موجود در حوزه سرزمینی استان کردستان) با در نظر گرفتن نقاط و مقاطع پر تصادف و حجم ترافیک، اولویت‌بندی لازم را به نحوی انجام دهند که مقاطع بزرگراهی ایجاد شده فعلی به هم متصل و از تداوم پراکندگی در احداث قطعه‌های کوچک خودداری گردد.
۲ – با توجه به میزان تردد در بعضی از جاده‌های پرتردد ازجمله جاده سقز-بانه موجبات ارتقا این مسیر و تبدیل آن به بزرگراه با بهره‌گیری از اعتبارات ملی و در صورت عدم توانایی در جذب اعتبار ملی، با دعوت از بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران خارجی فراهم گردد.
۳ – از ورود تانکرهای حامل مواد سوختی و آلاینده کشور عراق به داخل کشور از طریق مرز باشماق مریوان، جلوگیری و ضمناً در پروژه راهسازی مسیر سنندج – مریوان تسریع گردد.
۴ – با هماهنگی سازمان‌های مسئول و مرتبط، مجتمع‌های تعمیرگاهی ماشین‌آلات کشاورزی در مراکز دهستان‌ها ایجاد تا تردد وسایل نقلیه کشاورزی درراه‌های اصلی و فرعی به حداقل ممکن برسد.
۵ – در احداث تقاطع‌های غیر هم‌سطح به‌ویژه در ورودی و خروجی کمربندی (کنارگذر) سقز، سه‌راهی مریوان واقع در ۵ کیلومتری سنندج، سه‌راهی بیجار واقع در ۶ کیلومتری دیواندره تسریع گردد.
۶ – در اجرای پروژه عملیات راه‌سازی جاده‌های سقز -مریوان و بانه-مریوان که حدود دو دهه از شروع آن می‌گذرد، تسریع شود.
۷ – احداث کمربندی (کنارگذر) در همه شهرهای استان از ضروریات بوده و کافی است که مسئولین محترم زحمت انجام یک سفر کاری به‌منظور بازدید از استان‌های هم‌جوار را به خود بدهند تا ضمن مشاهده تفاوت موجود، به‌ضرورت احداث کمربندی (کنارگذر) پی ببرند.
۸ – انجام نیازسنجی به‌منظور برنامه‌ریزی صحیح در خصوص تعداد پروازها و ساعات انجام پروازها از مبدأ فرودگاه سنندج و همچنین پیگیری اختصاص اعتبارات لازم به فرودگاه در حال احداث سقز که گویا به بهانه نداشتن توجیه اقتصادی اعتبارات لازم به آن اختصاص داده نمی‌شود و این در حالی است که اکثر فرودگاه‌های کشور توجیه اقتصادی ندارند اما فرودگاه سقز در صورت تبدیل شهرستان‌های بانه و مریوان به منطقه آزاد تجاری، قطعاً نه‌تنها دارای توجیه اقتصادی خواهد بود بلکه از بسترهای ضروری و لازم برای ایجاد مناطق آزاد مذکور خواهد بود.
۹ – تسریع در احداث راه‌آهن تهران- سنندج و تلاش در راستای مجاب کردن سرمایه‌گذار خارجی (ایتالیایی) ایجاد خط سریع‌السیر تهران-همدان به تداوم این خط ریلی سریع‌السیر تا سنندج. ان‌شاءالله در فرصتی دیگر، وسایل نقلیه حمل‌ونقل زمینی و نقش آنها در جابجایی بار و مسافر و کاستی‌های موجود در این حوزه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...