رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۳
 • کد خبر : 2290
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سهم نخبگان در توسعه یافتگی

استان کردستان در حال حاضر نه از کمبود منابع طبیعی رنج می‌برد و نه از کمبود سرمایه‌های انسانی؛ آنچه امروز باعث عدم توسعه‌یافتگی استان شده عدم همگرایی و تعامل نخبگان است، این عدم تعامل یعنی نبود اعتماد، همکاری و مشارکت و… با نزدیک شدن به ایام انتخابات که یکی از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی هر کشور […]

استان کردستان در حال حاضر نه از کمبود منابع طبیعی رنج می‌برد و نه از کمبود سرمایه‌های انسانی؛ آنچه امروز باعث عدم توسعه‌یافتگی استان شده عدم همگرایی و تعامل نخبگان است، این عدم تعامل یعنی نبود اعتماد، همکاری و مشارکت و…
با نزدیک شدن به ایام انتخابات که یکی از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی هر کشور است طیف‌های مختلف در تکاپو برای جلب نظر مردم و اعلام برنامه‌های خود هستند که این خود اگر با نیت خدمت به خلق باشد بسیار مبارک و میمون است. اما قبل از هر چیز نگاهی به گذشته این واقعیت تلخ را به ما می‌گوید که نخبگان و خواص کردستان و جریانات سیاسی آن هرگز نتوانسته‌اند بر سر توسعه استان به یک آهنگ مشترک برسند و شاید همین امر موجب شده که در لایه‌های قدرت فاقد وجاهت و وزن سیاسی لازم و درخور شان مردم استان باشند. این را هم بدانیم که هر ملتی از گذشته درس عبرت نگیرد باید تمام تاریخ را تجربه کند و این یعنی اتلاف وقت و بی‌توجهی به سرنوشت خود و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند.
به عنوان مثال، نه اصولگراهای استان در آمدن آقای نجار به عنوان استاندار نقش داشتند و نه اصلاح‌طلبان استان در آمدن آقای زاهدی؛ دلیل آن هم نگاه تنگ نظرانه مرکز نشینان به استان است و حال این سوال پیش می‌آید که دلیل این نگاه چیست؟
برای پاسخ به این سوال باید جایگاه نخبگان استانی را مورد تحلیل قرار داد، با نگاهی ساده متوجه می‌شویم که نبود همگرایی و تعامل سیاسی بین نخبگان، باعث بوجود آمدن چنین دیدگاهی شده است.
همانطور که در تمام دنیا رایج است برای درمان هر عارضه‌ای اول باید بیماری را شناسایی و بعد نسخه مناسب را تجویز کرد. در علم مدیریت کلان عدم همگرایی و تعامل، آفتی بس خطرناک است که عوارض آن در بستر زمان مشخص می‌شود؛ چیزی که امروز دامنگیر استان کردستان شده است.
وقتی به استان کردستان نگاهی مدیریتی داشته باشیم در تمام زمینه‌ها وجود این آفت را کم و بیش می‌توان احساس کرد که نتیجه آن عدم توسعه استان در تمام زمینه‌هاست به گونه‌ای که نسبت به سایر استان‌های همجوار قابل قیاس نیست. قطعا هر دولتی که رای اعتماد از مردم می‌گیرد برای اجرای برنامه‌های خود از افرادی که او را در زمان انتخابات یاری کرده‌اند کمک می‌گیرد این موضوع کاملا منطقی است اما آفت بعدی زمانی نمایان می‌شود که تعامل جای خود را به حذف طیف‌های مقابل در فرایند سیاسی و اجرایی می‌دهد، یا افرادی با رنگ عوض کردن فرصت را از دولت برای اجرای برنامه‌هایش می‌گیرند. این موضوع به شدت در استان حکم‌فرما است که باید با تفکری بر مبنای عقلانیت درمان شود.
موضوع بعدی که استان از آن رنج می برد نبود ریش‌سفیدان و معتمدین سیاسی است، معتمدینی که بتوانند در شرایط مختلف و با نگاهی جامع و بی‌طرفانه، تنها بر مبنای مصالح مردم و نظام، راه‌های درست را انتخاب و پیشنهاد دهند؛ این جمع معتمدین که در تمامی استانهای توسعه یافته وجود دارد در غیاب احزاب قانونی می‌توانند جامعه و به ویژه دستگاه‌های اجرایی را از پدیده‌هایی نظیر رانت‌خواری، باندبازی و گرایش به سود افراد فرصت‌طلب و جریانات ناسالم بازدارند.
این جمع جدا از کارهای مشاوره‌ای خود تربیت جوانان پر شور و اشتیاق را عهده دار هستند که این امر یکی از چند حلقه مفقوده در فضای سیاسی کردستان است. فقدان چنین پایگاهی در استان زمینه را فراهم کرده که افرادی با بینش‌های متفاوت و با سوءاستفاده از مناسبات حزبی و وابستگی‌های جناحی صرفا با امتیازی اندک بسیاری از ارزش‌های استان را زیر پا بگذارند و دور تسلسل گذشته همچنان تکرار شود و فرصت‌ها از جامعه برای گرفتن امتیار بیشتر سلب گردد.
امید است در ماه‌های آینده که انتخاب مهم و حیاتی در پیش رو داریم فضایی عقلانی و بدور از احساسات داشته باشیم که بتوان با استفاده از تجارب بزرگان شهر، انتخابی درست و بجا داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.