رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۵
 • کد خبر : 2308
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تجلیل از زنده‌یاد دکتر «عابد سراج‌الدینی نقشبندی»

عطا حسینی/ در این مراسم که در انجمن «ئاوێنە» سنندج برگزار شد و با حضور بزرگانی چون ماجد مردوخ‌روحانی، اسعد سراج‌الدین نقشبندی، دکتر نوید نقشبندی، حسام‌الدین امین، نجم‌الدین شوکتیاریان، مهندس حامد حسامی و دوستداران ادب کردی همراه بود از دهه‌ها فعالیت دکتر شیخ «عابد سراج‌الدینی نقشبندی» تجلیل شد. دکتر «عابد سراج الدینی نقشبندی» فرزند شیخ […]

عطا حسینی/ در این مراسم که در انجمن «ئاوێنە» سنندج برگزار شد و با حضور بزرگانی چون ماجد مردوخ‌روحانی، اسعد سراج‌الدین نقشبندی، دکتر نوید نقشبندی، حسام‌الدین امین، نجم‌الدین شوکتیاریان، مهندس حامد حسامی و دوستداران ادب کردی همراه بود از دهه‌ها فعالیت دکتر شیخ «عابد سراج‌الدینی نقشبندی» تجلیل شد.
دکتر «عابد سراج الدینی نقشبندی» فرزند شیخ مولانا خالد، فرزند شیخ علاالدین، فرزند شیخ عمر ضیاءالدین، فرزند شیخ عثمان سراج الدین است.
وی سال ۱۹۲۳ در روستای دورود هورامان به دنیا آمد. در آنجا و در خانقاه و مدرسه علمی بیاره علوم دینی را گذراند. استادان وی از اساتید به نام منطقه مانند علامه ملا عبدالکریم مدرس و ملا بها بودند.
دکتر عابد مدتی را در مهاباد و سنندج گذراند و با علما و مشاهیر آن دیار ارتباط داشت و به سبب ذکاوت و حسن خلق و انتساب به خانواده پرنفوذ نقشبندیه به زودی جایگاه ویژه ای پیدا کرد.
دکتر عابد بعد از آن به دانشکده الهیات دانشگاه تهران رفته و در آنجا مدرک دکتری را در رشته الهیات دریافت کرد. همزمان و پس از آن به کار در روزنامه کردستان و رادیو کوردی تهران پرداخت.
در سال ۱۳۵۸ شمسی به عربستان رفت و در ریاض ساکن شد و در سال ۱۳۷۴ میلادی در گذشت.
وی ارتباط نزدیک خانوادگی با بزرگانی چون مرحوم سید ابراهیم ستوده و مرحوم باباشیخ مردوخ روحانی داشت. سخاوت طبع و بزرگواری ایشان سبب شد که منزل وی همواره محل رجال علم و دین و پذیرای نزدیکان و اقوام باشد.
وی علاوه بر احاطه بر ادبیات عرب و ادبیات فارسی در کار نوشتن نثر و سرودن شعر کوردی استادی توانا بود. از آثار این ادیب فرهیخته می‌توان به دیوان «گڕی دەروون»، «خانمی خێڵان» و «ئاهووی ئیلاخان» اشاره کرد. بسیاری از اشعاری که خواننده های شهیر کوردی چون استاد مظهر خالقی خوانده‌اند از سروده‌های ایشان است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.