رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۵
 • کد خبر : 2311
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : موفقیت فیلمسازان کردستانی در جشنواره۱۰۰

رئیس حوزه هنری استان کردستان با اشاره به استعدادهای کردستان در زمینه فیلم‌سازی و موفقیت فیلم‌سازان جوان استان در عرصه ملی، گفت: هنرمندان کردستانی در یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای که در تالار اندیشه حوزه هنری تهران برگزار شد سه عنوان برتر را کسب کردند. امین مرادی افزود: این دوره از جشنواره در […]

رئیس حوزه هنری استان کردستان با اشاره به استعدادهای کردستان در زمینه فیلم‌سازی و موفقیت فیلم‌سازان جوان استان در عرصه ملی، گفت: هنرمندان کردستانی در یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای که در تالار اندیشه حوزه هنری تهران برگزار شد سه عنوان برتر را کسب کردند.

امین مرادی افزود: این دوره از جشنواره در سه بخش داستانی، مستند و پویانمایی در دو بخش اصلی و مسیر تجربه  با موضوعات اخلاق و سبک زندگی، اخلاق و فرهنگ کار و اخلاق و اقتصاد مقاومتی از ۴ تا ۶ اسفند ماه برگزار شد.

وی اظهارداشت: داوری این دوره از جشنواره بر عهده شماری از فیلمسازان برجسته کشوری بود که پس از دیدن ۱۴۱ اثر دوبخش اصلی و مسیرتجربه راه یافته به بخش نهایی ۱۹ برگزیده این دوره را در مراسم اختتامیه معرفی کردند که سه عنوان برتر در دو بخش مسیر تجربه و اصلی به هنرمندان کردستانی و تولیدات حوزه هنری استان کردستان اختصاص یافت .

وی با اشاره به ارسال بیش از هزار اثر به دبیرخانه جشنواره در این دو بخش، گفت: از بین آثار راه یافته به بخش نهایی ۹ فیلم از کردستان موفق به حضور به بخش های نهایی این  جشنواره شدند .

به گفت رئیس حوزه هنری کردستان در بخش مسیرتجربه فیلم تیشه روزگار آقای محمد فرج زاده از سقز ضمن دریافت تندیس و دیپلم افتخار جشنواره جایزه ۳۰ میلیون ریالی این بخش را به خود اختصاص داد .

در بخش مسابقه ملی در رشته انیمیشن فیلم صد ثانیه‌ای معلق به کارگردانی آذر منصوری از تولیدات حوزه هنری کردستان ضمن دریافت دیپلم افتخار جایزه ۵۰ میلیون ریالی این بخش را کسب کرد .

در بخش مستند مسابقه ملی نیز فیلم امید سپید به کارگردانی جمشید فرجوند فردا از تولیدات حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ضمن کسب جایزه ۵۰ میلیون ریالی، به کسب دیپلم افتخار جشنواره نایل شد .

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان افزود: استان کردستان از لحاظ تعداد جوایز کسب شده در این دوره پس از تهران که ۸ عنوان را کسب کرد با سه عنوان در رتبه دوم قرار گرفت .

مرادی با اشاره به اینکه روز یکشنبه ۸ اسفند ماه آثار بخش اصلی، مسیرتجربه و اقتصاد مقاومتی در سینما بهمن سنندج اکران می‌شود از علاقه مندان دعوت کرد از آثار ارزشمند این دوره از جشنواره دیدن کنند

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...