رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۱
 • کد خبر : 2314
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نقدی بر طرح پیادەراەسازی خیابان فردوسی سنندج

موضوع پیاده راه سازی خیابان فردوسی و حتی قسمت هایی از خیابان های امام(ره)، طالقانی و انقلاب سنندچ از سالها پیش مطرح بوده و داعیەداران اجرای این طرح بدون توجه به ویژگی های منحصر به فرد هسته مرکزی شهر سنندج و با تقلید از بعضی شهرهای دیگر، متاسفانه بدون توجه به آثار و تبعات منفی […]

موضوع پیاده راه سازی خیابان فردوسی و حتی قسمت هایی از خیابان های امام(ره)، طالقانی و انقلاب سنندچ از سالها پیش مطرح بوده و داعیەداران اجرای این طرح بدون توجه به ویژگی های منحصر به فرد هسته مرکزی شهر سنندج و با تقلید از بعضی شهرهای دیگر، متاسفانه بدون توجه به آثار و تبعات منفی این طرح بر وضعیت اقتصادی و اجتماعی و ترافیکی شهر، مبادرت به تصویب طرحی نمودند که هیچگاه مشاورین منتخب و مدافعان اجرای آن, پاسخ قانع کنندەای برای سوالات مطروحه مربوط به آن ندادەاند و حتی خود نیز به عدم وجود زیر ساخت هایی که لازمه اجرای طرح است اذعان می نمودند.

حال که طرح در شورای ترافیک استان به تصویب رسیده است، ابهامات و سوالاتی مطرح است که امید است رئیس شورای ترافیک استان پاسخ قانع کنندەای برای آنها داشته باشد.
۱ـ با توجه به اینکه فلسفه وجودی اجرای هر طرح ترافیکی آسایش و رفاه شهروندان است، آیا تحقیقات و بررسی های میدانی لازم انجام شده و نطرسنجی علمی از شهروندان سنندجی در خصوص داشتن یا نداشتن رضایت از اجرای چنین طرحی بەعمل آمده است؟
۲ـ آیا تبعات و اثرات این طرح بر وضعیت بازار سنندج مورد بررسی قرار گرفته است؟
۳ـ آیا مشوق های لازم برای اجرای چنین طرحی پیش بینی شده است؟
۴ـ آیا تمهیدات لازم برای جابجایی شهروندانی که به هسته مرکزی شهر مراجعه می کنند اندیشیده شده است؟
۵ـ آیا در خصوص تحمیل بار ترافیکی مضاعف به معابری که هم اکنون و حتی بدون اجرای این طرح به مرحله اشباع رسیدەاند تدبیر شده است؟
۶ـ آیا بدون فراهم کردن شرایط لازم و صرفا با اعلام دستوری، می توان اقشار مختلف را با اجرای این طرح همراه کرد؟
در اینجا لازم است مجددا یادآوری شود که خیابان فردوسی و هسته مرکزی شهر سنندج که به مثابه نبض این شهرستان است با خیابان تربیت شهر تبریز و خیابان بوعلی شهر همدان که دارای دو خیابان همجوار موازی به همان مبدا و مقصد خیابان بوعلی است، کاملا متفاوت بوده و هرگونه تقلید از سایر شهرها و شتابزدگی در اجرای این طرح خام و فاقد بسترهای لازم، خطایی آشکار است.

سید عارف قادرزاده
کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و کارشناس رسمی دادگستری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...