رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۱
 • کد خبر : 2314
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نقدی بر طرح پیادەراەسازی خیابان فردوسی سنندج

موضوع پیاده راه سازی خیابان فردوسی و حتی قسمت هایی از خیابان های امام(ره)، طالقانی و انقلاب سنندچ از سالها پیش مطرح بوده و داعیەداران اجرای این طرح بدون توجه به ویژگی های منحصر به فرد هسته مرکزی شهر سنندج و با تقلید از بعضی شهرهای دیگر، متاسفانه بدون توجه به آثار و تبعات منفی […]

موضوع پیاده راه سازی خیابان فردوسی و حتی قسمت هایی از خیابان های امام(ره)، طالقانی و انقلاب سنندچ از سالها پیش مطرح بوده و داعیەداران اجرای این طرح بدون توجه به ویژگی های منحصر به فرد هسته مرکزی شهر سنندج و با تقلید از بعضی شهرهای دیگر، متاسفانه بدون توجه به آثار و تبعات منفی این طرح بر وضعیت اقتصادی و اجتماعی و ترافیکی شهر، مبادرت به تصویب طرحی نمودند که هیچگاه مشاورین منتخب و مدافعان اجرای آن, پاسخ قانع کنندەای برای سوالات مطروحه مربوط به آن ندادەاند و حتی خود نیز به عدم وجود زیر ساخت هایی که لازمه اجرای طرح است اذعان می نمودند.

حال که طرح در شورای ترافیک استان به تصویب رسیده است، ابهامات و سوالاتی مطرح است که امید است رئیس شورای ترافیک استان پاسخ قانع کنندەای برای آنها داشته باشد.
۱ـ با توجه به اینکه فلسفه وجودی اجرای هر طرح ترافیکی آسایش و رفاه شهروندان است، آیا تحقیقات و بررسی های میدانی لازم انجام شده و نطرسنجی علمی از شهروندان سنندجی در خصوص داشتن یا نداشتن رضایت از اجرای چنین طرحی بەعمل آمده است؟
۲ـ آیا تبعات و اثرات این طرح بر وضعیت بازار سنندج مورد بررسی قرار گرفته است؟
۳ـ آیا مشوق های لازم برای اجرای چنین طرحی پیش بینی شده است؟
۴ـ آیا تمهیدات لازم برای جابجایی شهروندانی که به هسته مرکزی شهر مراجعه می کنند اندیشیده شده است؟
۵ـ آیا در خصوص تحمیل بار ترافیکی مضاعف به معابری که هم اکنون و حتی بدون اجرای این طرح به مرحله اشباع رسیدەاند تدبیر شده است؟
۶ـ آیا بدون فراهم کردن شرایط لازم و صرفا با اعلام دستوری، می توان اقشار مختلف را با اجرای این طرح همراه کرد؟
در اینجا لازم است مجددا یادآوری شود که خیابان فردوسی و هسته مرکزی شهر سنندج که به مثابه نبض این شهرستان است با خیابان تربیت شهر تبریز و خیابان بوعلی شهر همدان که دارای دو خیابان همجوار موازی به همان مبدا و مقصد خیابان بوعلی است، کاملا متفاوت بوده و هرگونه تقلید از سایر شهرها و شتابزدگی در اجرای این طرح خام و فاقد بسترهای لازم، خطایی آشکار است.

سید عارف قادرزاده
کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و کارشناس رسمی دادگستری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.