رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۷
 • کد خبر : 2317
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نامە انجمن‌های محیط زیست به شرکت سهامی آب منطقەای کردستان

شبکەی انجمن‌های محیط زیست استان کردستان در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقەای کردستان خواستار پیگیری و حل معضل زباله‌های حاشیه دریاچه آب سد وحدت و اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی فعالیت‌های انجام شده و اعلام نتایج حاصله  شدند. در این نامه با اشاره مصوبه شماره ۷۷۷۱ مورخ ۲۹/۶/۱۳۹۵ فرمانداری سنندج مبنی بر واگذاری امور […]

شبکەی انجمن‌های محیط زیست استان کردستان در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقەای کردستان خواستار پیگیری و حل معضل زباله‌های حاشیه دریاچه آب سد وحدت و اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی فعالیت‌های انجام شده و اعلام نتایج حاصله  شدند.

در این نامه با اشاره مصوبه شماره ۷۷۷۱ مورخ ۲۹/۶/۱۳۹۵ فرمانداری سنندج مبنی بر واگذاری امور تنظیف و پاکسازی ساحل سد وحدت سنندج به اشخاص حقیقی یا حقوقی آمده است متاسفانه این مصوبه تاکنون اجرا نشده است. در شهریورماه سال جاری، آقای آریانژاد معاونت حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان در مصاحبه با رسانه‌ها هزینه پاکسازی ساحل دریاچه سد وحدت را به ازای چهار بار جمع‌آوری و حمل رباله در ماه برای شرکت آب منطقه‌ای بیش از ۳۰ میلیون ریال اعلام کرده بود؛ درحالیکه هزینه پیشنهادی برای واگذاری به این افراد ۳ میلیون ریال یعنی معادل ۱۰٪ رقم اعلام شده قبلی می‌باشد که کاملا غیر معقول و غیر اقتصادی بوده و نشانه عدم تمایل اداره مربوطه به انجام این کار می باشد.

در بخش دیگری از ابن نامه با اشاره به نزدیک شدن به فصل بهار و افزایش چندین برابری گردشگران و به تبع آن افزایش تولید و انباشت زباله و آلودگی بیشتر ساحل و اکوسیستم این منبع آب شرب، از مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقەای کردستان خواسته شده است دستورات لازم را جهت پیگیری و حل این معضل و یا برگزاری مناقصه به صورت رسمی و ابلاغ نتیجه به فرمانداری سنندج به عمل آورد.

در بخش پایانی این نامه آمده است: شبکه انجمن‌های زیست‌محیطی استان کردستان حق پیگیری اداری و قانونی این موضوع را برای خود محفوظ دانسته و خواهان اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی فعالیت‌های انجام شده و اعلام نتایج حاصله می‌باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...