رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۹
 • کد خبر : 2375
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اقتصاد مقاومتی و فرهنگ

تبدیل یک اقتصاد به اقتصاد پویا، مقاوم مستحکم و آسیب‌ناپذیر در برابر فشارهای خارجی از ضروریات قطعی در شرایط کنونی انقلاب و کشور است. اقتصاد کنونی ایران به دلایل گوناگون و بعضاً ساختاری در برابر فشارهای خارجی در قالب تحریم‌ها یا بحران‌های اقتصادی آسیب‌پذیر است. کشوری می‌تواند درزمینه‌های مختلف من‌جمله اقتصادی، پویا شود که نقاط […]

تبدیل یک اقتصاد به اقتصاد پویا، مقاوم مستحکم و آسیب‌ناپذیر در برابر فشارهای خارجی از ضروریات قطعی در شرایط کنونی انقلاب و کشور است. اقتصاد کنونی ایران به دلایل گوناگون و بعضاً ساختاری در برابر فشارهای خارجی در قالب تحریم‌ها یا بحران‌های اقتصادی آسیب‌پذیر است. کشوری می‌تواند درزمینه‌های مختلف من‌جمله اقتصادی، پویا شود که نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کند و بر همین اساس با دیدی کارشناسانه بتواند نقاط ضعف خود را قوی و نقاط قوت خود را تقویت کند.
حال سؤالی پیرامون رابطه فرهنگ و اقتصاد مقاومتی؟ با تأمل و دقت در تعریف اقتصاد و فرهنگ ارتباط بین این دو مشخص‌شده و آشکار می‌گردد که فرهنگ نقش اساسی و تعیین‌کننده در هر نوع تحولی ازجمله اقتصاد مقاومتی دارد. بدیهی است که این امر تأثیرگذاری متقابل بوده، بنابراین تفاوت اصلی بین جوامع، تفاوت‌های فرهنگی است و تمامی مسائل یک جامعه و ازجمله اقتصاد آن، متأثر از فرهنگ آن جامعه می‌باشد. اگر فرهنگ یک جامعه پویا و پیشرو باشد، آن جامعه در تمامی مسائل خود درست پیش می‌رود و روزبه‌روز به عزت و اقتدار آن افزوده می‌گردد.
یکی از کشورهای که مقوله اقتصاد مقاومتی و فرهنگ در آن کاملاً کارشناسانه پیاده شده است کشور ژاپن است. ژاپن در شرایطی جایگاه خود را به‌عنوان یکی از قدرت‌های اقتصادی جهان تثبیت کرده است که به لحاظ منابع طبیعی و نیز سرگذشت سیاسی شرایط بسیار نامطلوبی دارد.
کشور ژاپن با داشتن تولید ناخالص داخلی به میزان ۵ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۴ در جایگاه سوم جهان بعد از آمریکا و چین قرارگرفته است.
در اقتصاد مقاومتی، عنصر تولید ملی به‌عنوان رکن اساسی در مرکز همه برنامه‌ها قرار می‌گیرد و راهبردها، سیاست‌ها، برنامه‌ها و طرح‌ها در تناسب با آن طراحی می‌شوند. یکی از کشورهایی که به این رکن اساسی به هر نحوه ممکن در تاریخ پیشرفت اقتصادی خود توجه جدی کرده است ژاپن است.
پس از جنگ جهانی دوم، ژاپن ۱۳ میلیون بیکار داشت اما اکنون یکی از سه قدرت اقتصادی جهان است و این امر تنها با پیدا کردن اقتصاد مقاومتی انجام ‌شده است.
اما رابطه فرهنگ و اقتصاد مقاومتی در چیست؟ اقتصاد مقاومتی شامل دو بخش است، یک داشتن تفکر اقتصاد مقاومتی دو اجرا کردن مسائل فکری اقتصاد مقاومتی. فرهنگ تولید قوی، فرهنگ مصرف صحیح، سیاست‌های اقتصادی تولید محور دولت، حمایت از صنایع داخلی، تحقق قدرت رقابتی.
اما بهترین مکمل برای فرهنگ اقتصادی قوی مردم ژاپن سیاست‌های دولتی این کشور طی دهه‌های پیشرفت بوده است، سیاست‌هایی که منجر به ارتقای دانش و فناوری و درنهایت رشد بالای تولید ملی در کشور شده است.
ژاپن برای افزایش مزیت‌های صادراتی خود حتی بارها اقدام به کاهش ارزش پول ملی خود (ین در مقابل دلار آمریکا) کرد تا کالای ژاپنی برای خریداران خارجی ارزان تمام شود و صادرات ژاپن افزایش یابد.
این کشور طی دهه‌های شکوفایی خود هرگز در صنایعی که قدرت رقابتی جهانی نداشتند، اجازه واردات آزاد را نداد و دائماً تا تحقق قدرت رقابتی بالا از صنایع خود حمایت کرد.
اولویت تولیداست نه سود کوتاه‌مدت! الگوهای صادرات ژاپن مبتنی بر صادرات کالاهای ساخته‌شده با ارزش افزوده بالاست و نه بر صادرات مواد اولیه؛ درآمد بالای ناشی از این الگو دوباره برای رشد و توسعه کشور، هزینه می‌شود. الگوی واردات مبتنی بر واردات مواد خام و مواد اولیه موردنیاز صنایع این کشور است. اولویت در ذهن مدیران تولید است نه سود کوتاه‌مدت. در سال‌های شکوفایی ژاپن دو نظام برپا شد یک نظام درست سر وقت؛ دو نظام کنترل کلی کیفیت و بر همین دو نظام توانستند خود را به‌جز چند قدرت برتر در اقتصاد و صنعت برسانند.
قطعاً کشور عزیز ما هم می‌تواند با تکیه‌بر داشته‌های خود اعم از منابع طبیعی و نیروهای انسانی کارآمد و با برنامه‌ریزی درست اقتصاد خود را از آسیب‌های احتمالی برهاند؛ رسیدن به چنین هدفی جز با حاکم کردن نظامی مبتنی بر فرهنگ تولید و مصرف تولیدات داخلی همراه باکیفیت میسر نخواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.