رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۳
 • کد خبر : 2377
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : قانون، اجازه نمی‌دهد دوباره کاندید شوم
مسعود بارزانی در گفت‌وگو با لوموند:

قانون، اجازه نمی‌دهد دوباره کاندید شوم

مسعود بارزانی هفته گذشته در جریان سفر به مونیخ به پاریس هم رفت و قبل از ترک کاخ الیزه برای قدردانی از حمایت‌های فرانسه در جنگ با داعش، با “دوست دیرینش” فرانسوا اولاند دیدار کرد. روزنامه لوموند در این باره می‌نویسد: این دیدار و سفر به فرانسه بهانه‌ای شد تا با بارزانی که رهبری اقلیم […]

مسعود بارزانی هفته گذشته در جریان سفر به مونیخ به پاریس هم رفت و قبل از ترک کاخ الیزه برای قدردانی از حمایت‌های فرانسه در جنگ با داعش، با “دوست دیرینش” فرانسوا اولاند دیدار کرد. روزنامه لوموند در این باره می‌نویسد: این دیدار و سفر به فرانسه بهانه‌ای شد تا با بارزانی که رهبری اقلیم کردستان در یکی از حساسترین مقاطع تاریخی‌اش را برعهده دارد گفت و گو کنیم.
لوموند در این مصاحبه درباره جنگ موصل، آینده اداره این شهر و توافق احتمالی با بغداد به نقل از بارزانی نوشت: جنگ با داعش در مسیر درست خودش به پیش می رود، زمانی که سمت راست رودخانه دجله آزاد شد موفقیت بزرگی در مبارزه با داعش بدست آمده، اما این امر به معنی پایان تفکر (ایدئولوژی) تروریسم نیست. از منظر سیاسی در حال گفت و گو با بغداد هستیم تا یک کمیته عالی مشترک برای اداره آینده موصل تشکیل دهیم به شکلی که نماینده همه گروه ها باشد. در خصوص تعداد حضور کردها و میان اهمیت و نفوذ آنها در موصل باید بگویم قبل از آمدن داعش ۳۰۰ هزار کُرد در موصل زندگی می کردند و لیست کردها در انتخابات شورای استانی اکثریت نسبی را بدست آورد. با بغداد توافق اولیه ای درباره موصل بعد از داعش انجام گرفته و نماینده کُردها نیز در این استان حضور دارد.
از منظر نظامی همکاری خوبی بین ما برقرار است، بویژه میان نخست وزیر عراق (حیدر عبادی) و خودم، و این ارتباط همچنان ادامه خواهد داشت. اما در مورد دیگر موضوعات و اختلافات، از جمله مسئله نفت مذاکرات با بغداد هیچ گونه پیشرفتی نداشته است.
وی در باره مرزهای اقلیم (ماده ۱۴۰) که طی جنگ با داعش به دست نیروهای پیشمرگ کُرد آزاد شده اند، گفت: توافقی در مورد باقی ماندنمان در این مناطق که ما پیش از حمله آزادسازی موصل، آزاد نموده‌ایم وجود دارد. تصمیم بر این است که مناطق قرقوش (مسیحی نشین) و باشیک نیز به دست ساکنین این مناطق اداره شوند و اگر ساکنین این مناطق خواهان برگزاری رفراندوم باشند ما نیز با خوشحالی از این تصمیم حمایت می کنیم.
بارزانی در باره موانع احتمالی برگزاری انتخابات در اقلیم کردستان افزود: در ماه سپتامبر دو انتخابات برگزار می‌شود؛ انتخابات ریاست اقلیم و پارلمان کردستان. بعد از انتخابات ۲۰۱۴ توافقی در میان احزاب برای تاسیس همپیمانی و تشکیل حکومت ائتلافی بوجود آمد؛ اما بخشی از آنها مشکلاتی ایجاد کردند و بیشتر مصالح شخصی و گرووهی خود را مقدم دانستند. اما رای شهروندان می‌تواند بهترین راه حل برای خروج از وضعیت کنونی باشد برای اینکه معلوم شود چه کسی قدرت را در دست بگیرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا شما مجددا کاندیدا می‌شوید یانه اظهارداشت: قوانین اقلیم کردستان تاکید دارد که دوره ریاست اقلیم تنها چهار سال است که برای یک بار نیز می‌تواند تمدید شود؛ من دو دوره ریاست اقلیم را برعهده داشته‌ام پس از پایان دور دوم نیز به دلیل شرایط ویژه جنگ علیه داعش ناچار شدم در این پست باقی بمانم. قانون اهمیت خودش را دارد؛ مادامی که قانون این گونه است من خودم را کاندیدا نمی‌کنم. در میان احزاب و همچنین افراد مستقل افرادی هستند که می‌توانند نامزد ریاست اقلیم شوند و از مردم درخواست رای کنند و در این بین باید تاکید کنم که می‌خواهم در زمان و فرصتی که در پیش رو دارم همه توانم را برای به سرانجام رساندن و موفقیت پروسه استقلال کردستان عراق صرف کنم.
بارزانی درباره رفراندوم نیز گفت: این موضوع بسیار با اهمیت است و ما آن را انجام خواهیم داد. هرچند تا بحال تاریخ دقیق و روشنی هم اعلام نشده اما باید تاکید کنم که استقلال، حق طبیعی و بدیهی همه ملت‌هاست و ملت کُرد هم از این قاعده پذیرفته شده بین‌المللی مستثنی نیست و اکثریت مردم ما نیز موافق این راه حل هستند.

فراتاب

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.