رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۳
 • کد خبر : 2377
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : قانون، اجازه نمی‌دهد دوباره کاندید شوم
مسعود بارزانی در گفت‌وگو با لوموند:

قانون، اجازه نمی‌دهد دوباره کاندید شوم

مسعود بارزانی هفته گذشته در جریان سفر به مونیخ به پاریس هم رفت و قبل از ترک کاخ الیزه برای قدردانی از حمایت‌های فرانسه در جنگ با داعش، با “دوست دیرینش” فرانسوا اولاند دیدار کرد. روزنامه لوموند در این باره می‌نویسد: این دیدار و سفر به فرانسه بهانه‌ای شد تا با بارزانی که رهبری اقلیم […]

مسعود بارزانی هفته گذشته در جریان سفر به مونیخ به پاریس هم رفت و قبل از ترک کاخ الیزه برای قدردانی از حمایت‌های فرانسه در جنگ با داعش، با “دوست دیرینش” فرانسوا اولاند دیدار کرد. روزنامه لوموند در این باره می‌نویسد: این دیدار و سفر به فرانسه بهانه‌ای شد تا با بارزانی که رهبری اقلیم کردستان در یکی از حساسترین مقاطع تاریخی‌اش را برعهده دارد گفت و گو کنیم.
لوموند در این مصاحبه درباره جنگ موصل، آینده اداره این شهر و توافق احتمالی با بغداد به نقل از بارزانی نوشت: جنگ با داعش در مسیر درست خودش به پیش می رود، زمانی که سمت راست رودخانه دجله آزاد شد موفقیت بزرگی در مبارزه با داعش بدست آمده، اما این امر به معنی پایان تفکر (ایدئولوژی) تروریسم نیست. از منظر سیاسی در حال گفت و گو با بغداد هستیم تا یک کمیته عالی مشترک برای اداره آینده موصل تشکیل دهیم به شکلی که نماینده همه گروه ها باشد. در خصوص تعداد حضور کردها و میان اهمیت و نفوذ آنها در موصل باید بگویم قبل از آمدن داعش ۳۰۰ هزار کُرد در موصل زندگی می کردند و لیست کردها در انتخابات شورای استانی اکثریت نسبی را بدست آورد. با بغداد توافق اولیه ای درباره موصل بعد از داعش انجام گرفته و نماینده کُردها نیز در این استان حضور دارد.
از منظر نظامی همکاری خوبی بین ما برقرار است، بویژه میان نخست وزیر عراق (حیدر عبادی) و خودم، و این ارتباط همچنان ادامه خواهد داشت. اما در مورد دیگر موضوعات و اختلافات، از جمله مسئله نفت مذاکرات با بغداد هیچ گونه پیشرفتی نداشته است.
وی در باره مرزهای اقلیم (ماده ۱۴۰) که طی جنگ با داعش به دست نیروهای پیشمرگ کُرد آزاد شده اند، گفت: توافقی در مورد باقی ماندنمان در این مناطق که ما پیش از حمله آزادسازی موصل، آزاد نموده‌ایم وجود دارد. تصمیم بر این است که مناطق قرقوش (مسیحی نشین) و باشیک نیز به دست ساکنین این مناطق اداره شوند و اگر ساکنین این مناطق خواهان برگزاری رفراندوم باشند ما نیز با خوشحالی از این تصمیم حمایت می کنیم.
بارزانی در باره موانع احتمالی برگزاری انتخابات در اقلیم کردستان افزود: در ماه سپتامبر دو انتخابات برگزار می‌شود؛ انتخابات ریاست اقلیم و پارلمان کردستان. بعد از انتخابات ۲۰۱۴ توافقی در میان احزاب برای تاسیس همپیمانی و تشکیل حکومت ائتلافی بوجود آمد؛ اما بخشی از آنها مشکلاتی ایجاد کردند و بیشتر مصالح شخصی و گرووهی خود را مقدم دانستند. اما رای شهروندان می‌تواند بهترین راه حل برای خروج از وضعیت کنونی باشد برای اینکه معلوم شود چه کسی قدرت را در دست بگیرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا شما مجددا کاندیدا می‌شوید یانه اظهارداشت: قوانین اقلیم کردستان تاکید دارد که دوره ریاست اقلیم تنها چهار سال است که برای یک بار نیز می‌تواند تمدید شود؛ من دو دوره ریاست اقلیم را برعهده داشته‌ام پس از پایان دور دوم نیز به دلیل شرایط ویژه جنگ علیه داعش ناچار شدم در این پست باقی بمانم. قانون اهمیت خودش را دارد؛ مادامی که قانون این گونه است من خودم را کاندیدا نمی‌کنم. در میان احزاب و همچنین افراد مستقل افرادی هستند که می‌توانند نامزد ریاست اقلیم شوند و از مردم درخواست رای کنند و در این بین باید تاکید کنم که می‌خواهم در زمان و فرصتی که در پیش رو دارم همه توانم را برای به سرانجام رساندن و موفقیت پروسه استقلال کردستان عراق صرف کنم.
بارزانی درباره رفراندوم نیز گفت: این موضوع بسیار با اهمیت است و ما آن را انجام خواهیم داد. هرچند تا بحال تاریخ دقیق و روشنی هم اعلام نشده اما باید تاکید کنم که استقلال، حق طبیعی و بدیهی همه ملت‌هاست و ملت کُرد هم از این قاعده پذیرفته شده بین‌المللی مستثنی نیست و اکثریت مردم ما نیز موافق این راه حل هستند.

فراتاب

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...