رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۲
 • کد خبر : 2385
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : خروج آب‌های کردستان و عدم پاسخگویی مسئولین

قبل از پرداختن به موضوع اصلی لازم است توضیحی ضرری در مورد نوشته‌هایم بدهم. هر انسانی برای خود دارای فکر و اندیشه‌ای است و بر اساس علم و آگاهی و استعداد و توانایی خود دارای قابلیت هایی هم هست. نگارنده بعد از سال‌ها تحقیق و مطالعه و شاگردی کردن در مکتب سیاست، گاه گاهی در […]

قبل از پرداختن به موضوع اصلی لازم است توضیحی ضرری در مورد نوشته‌هایم بدهم. هر انسانی برای خود دارای فکر و اندیشه‌ای است و بر اساس علم و آگاهی و استعداد و توانایی خود دارای قابلیت هایی هم هست. نگارنده بعد از سال‌ها تحقیق و مطالعه و شاگردی کردن در مکتب سیاست، گاه گاهی در مورد مسائل و مشکلات پیرامونی خود مطالبی و اکثرا” انتقادی می‌نویسم که هیچ ربطی به اطرافیان و نزدیکان و اساتید بنده نداشته و ندارد چون بعضا” مشاهده شده بعد از انتشار مطالب بنده، چه در فضای مجازی و چه در نشریات، افرادی که منافعشان در گرو مدیریت فعلی استان است خونشان به جوش آمده و به‌جای پاسخ‌گویی و برخورد منطقی با مطالب بنده، با اساتید بنده تماس گرفته و موجب مزاحمت و درد سر برای آنها می‌شوند. باز هم تاکید می‌کنم ضمن احترام به نزدیکان و عزیزان و اساتید ارجمند خود، مطالب بنده هیچ ارتباطی با آنها ندارد و از طرف آنها هیچ دخل و تصرفی در نوشته‌های بنده نشده و نمی‌شود و خواهشا” از این به بعد و به هیچ عنوان مزاحم اساتید بزرگوار بنده نشوید.
و اما موضوع اصلی:
سال‌هاست و بخصوص طی چند ماه اخیر خروج آب‌های سرزمینی کردستان در محافل و مجالس رسمی و غیر رسمی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و هرکس بنا به فراخور حال خود و مسئولیت خود نظری داده اما هیچگاه از طرف مسئولین استانی و ملی به طور رسمی و روشن شفاف سازی در این زمینه صورت نگرفته است و این عدم پاسخ‌گویی مسئولین موجب گرم شدن بازار شایعه و گمانه‌زنی‌های زیادی در این زمینه شده است. بنا بر اینکه یکی از اصول اولیه مسئولیت‌پذیری و حکومت‌داری پاسخ‌گویی همراه با صداقت است خواهشمند است مسئولین رده‌بالای استان بخصوص شخص استاندار، مسئولین امور آب و نمایندگان مجلی در موارد زیر توضیحات لازم را جهت تنویر افکار عمومی بدهند تا راه برای هرگونه شایعه‌سازی و گمانه‌زنی در این مورد بسته شود. خبرهای زیر که از منابع موثق هم بدست می‌آید موجب نگرانی مردم شریف کردستان بخصوص کشاورزان زحمتکش شده است .
سد گاوشان که در فاصله ۳۸ کیلومتری سنندج و کاملا” در حوزه استان کردستان قرار دارد و منابع آبی آن هم کلا” از سرچشمه‌ها و آبریزهای کردستان تامین می‌شود، چرا سهم کردستان از این سد پنج هزار هکتار و سهم کرمانشاه ۲۰ هزار هکتار است؟ چرا در سد شهید کاظمی سقز سهم کردستان از ۷۶۲ میلیون متر مکعب آب سد تنها ۱۰ میلیون متر مکعب است و چرا علیرغم اینکه زمین‌های اطراف سد احتیاج مبرم به آب دارند اما آب آن به استان آذربایجان غربی می‌رود و ۵۵ هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی با آب این سد آبیاری می‌شوند؟ چرا در صورتی که عاقلانه و منصفانه این است که استان‌های آذربایجان غربی و شرقی نقش مهمتری در احیای دریاچه ارومیه داشته باشند اما می بینیم که این دو استان بیشتر منابع آبی خود را به کشاورزی خود اختصاص داده و سهم بیشتری در احیای دریاچه ارومیه برای کردستان در نظر گرفته شده است؟ چرا علیرغم اینکه در ابتدا قرار بود سهم زمین‌های اطراف سد تلوار بیجار ۱۵۰ هزار هکتار باشد این مقدار به هشت هزار هکتار و هم اکنون به چهار هزار هکتار رسیده است؟ دلیل کاهش فاحش سطح مصوب شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی کردستان در سطح رودخانه‌های مرزی کشور از ۴۵ هزار و ۶۵۷ هکتار به دو هزار و ۹۳۰ هکتار چیست؟ در خبرها آمده بود که استاندار کرمانشاه گفته است که دغدغه رییس جمهور به ثمر رسیدن طرح انتقال ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب کردستان به کرمانشاه است .
این مطالب و خبرهایی که در بالا ذکر شد موجب به وجود آمدن سوالات زیادی در ذهن شهروندان کردستانی شده و متاسفانه نه تاکنون کسی بوده که به جد پیگیر این قضیه شود و مسئولان را به چالش بکشد و نه تا کنون مسئولی چه در سطح استانی و چه در سطح کشوری پیدا شده که با پاسخگویی همراه با صداقت خود، مردم را از نگرانی نجات دهد .
این توضیح را هم بدهم که شاید چنین برنامه‌ریزی‌هایی و چنین تقسیم‌بندی‌هایی برای آبهای کردستان جزو سند راهبردی کشوری و ملی باشد و در تهران مصوب و اجرایی شود و مسئولین کردستان هیچ دخل و تصرفی در آن نداشته باشند و به عبارت دیگر مجموعه استانداری و امور آب کردستان در این مورد هیچ کاره باشند که در این صورت هم لازم است مسئولین استانی و شخص استاندار یک‌بار برای همیشه این مورد را برای مردم شرح دهند و خود را از ابهامات و اتهاماتی که در این زمینه برعلیه آنها مطرح است مبرا کرده و خود را کنار بکشند تا اگر در آینده مردم کردستان خواستند اعتراضی در این خصوص داشته باشند آنرا به گوش پایتخت نشینان برسانند و کاری به کار استانداری نداشته باشند .
نظر به نگرانی مردم فهیم کردستان در این مورد و همچنین آمار بالای بیکاری بخصوص فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی و با وجود فراهم بودن زمینه‌های رونق کشاورزی در کردستان و در نتیجه کاهش بخش‌هایی از آمار بیکاری، خواهشمند است مسئولین امر توضیحات و توجیهات خود را در مورد خروج ناعادلانه آبهای سرزمینی کردستان به استانهای مجاور را البته همراه با صداقت و راستی به گوش مردم فهیم کردستان برسانند. به امید فردایی بهتر برای کشور عزیزمان ایران

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...