رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۲
 • کد خبر : 2385
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : خروج آب‌های کردستان و عدم پاسخگویی مسئولین

قبل از پرداختن به موضوع اصلی لازم است توضیحی ضرری در مورد نوشته‌هایم بدهم. هر انسانی برای خود دارای فکر و اندیشه‌ای است و بر اساس علم و آگاهی و استعداد و توانایی خود دارای قابلیت هایی هم هست. نگارنده بعد از سال‌ها تحقیق و مطالعه و شاگردی کردن در مکتب سیاست، گاه گاهی در […]

قبل از پرداختن به موضوع اصلی لازم است توضیحی ضرری در مورد نوشته‌هایم بدهم. هر انسانی برای خود دارای فکر و اندیشه‌ای است و بر اساس علم و آگاهی و استعداد و توانایی خود دارای قابلیت هایی هم هست. نگارنده بعد از سال‌ها تحقیق و مطالعه و شاگردی کردن در مکتب سیاست، گاه گاهی در مورد مسائل و مشکلات پیرامونی خود مطالبی و اکثرا” انتقادی می‌نویسم که هیچ ربطی به اطرافیان و نزدیکان و اساتید بنده نداشته و ندارد چون بعضا” مشاهده شده بعد از انتشار مطالب بنده، چه در فضای مجازی و چه در نشریات، افرادی که منافعشان در گرو مدیریت فعلی استان است خونشان به جوش آمده و به‌جای پاسخ‌گویی و برخورد منطقی با مطالب بنده، با اساتید بنده تماس گرفته و موجب مزاحمت و درد سر برای آنها می‌شوند. باز هم تاکید می‌کنم ضمن احترام به نزدیکان و عزیزان و اساتید ارجمند خود، مطالب بنده هیچ ارتباطی با آنها ندارد و از طرف آنها هیچ دخل و تصرفی در نوشته‌های بنده نشده و نمی‌شود و خواهشا” از این به بعد و به هیچ عنوان مزاحم اساتید بزرگوار بنده نشوید.
و اما موضوع اصلی:
سال‌هاست و بخصوص طی چند ماه اخیر خروج آب‌های سرزمینی کردستان در محافل و مجالس رسمی و غیر رسمی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و هرکس بنا به فراخور حال خود و مسئولیت خود نظری داده اما هیچگاه از طرف مسئولین استانی و ملی به طور رسمی و روشن شفاف سازی در این زمینه صورت نگرفته است و این عدم پاسخ‌گویی مسئولین موجب گرم شدن بازار شایعه و گمانه‌زنی‌های زیادی در این زمینه شده است. بنا بر اینکه یکی از اصول اولیه مسئولیت‌پذیری و حکومت‌داری پاسخ‌گویی همراه با صداقت است خواهشمند است مسئولین رده‌بالای استان بخصوص شخص استاندار، مسئولین امور آب و نمایندگان مجلی در موارد زیر توضیحات لازم را جهت تنویر افکار عمومی بدهند تا راه برای هرگونه شایعه‌سازی و گمانه‌زنی در این مورد بسته شود. خبرهای زیر که از منابع موثق هم بدست می‌آید موجب نگرانی مردم شریف کردستان بخصوص کشاورزان زحمتکش شده است .
سد گاوشان که در فاصله ۳۸ کیلومتری سنندج و کاملا” در حوزه استان کردستان قرار دارد و منابع آبی آن هم کلا” از سرچشمه‌ها و آبریزهای کردستان تامین می‌شود، چرا سهم کردستان از این سد پنج هزار هکتار و سهم کرمانشاه ۲۰ هزار هکتار است؟ چرا در سد شهید کاظمی سقز سهم کردستان از ۷۶۲ میلیون متر مکعب آب سد تنها ۱۰ میلیون متر مکعب است و چرا علیرغم اینکه زمین‌های اطراف سد احتیاج مبرم به آب دارند اما آب آن به استان آذربایجان غربی می‌رود و ۵۵ هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی با آب این سد آبیاری می‌شوند؟ چرا در صورتی که عاقلانه و منصفانه این است که استان‌های آذربایجان غربی و شرقی نقش مهمتری در احیای دریاچه ارومیه داشته باشند اما می بینیم که این دو استان بیشتر منابع آبی خود را به کشاورزی خود اختصاص داده و سهم بیشتری در احیای دریاچه ارومیه برای کردستان در نظر گرفته شده است؟ چرا علیرغم اینکه در ابتدا قرار بود سهم زمین‌های اطراف سد تلوار بیجار ۱۵۰ هزار هکتار باشد این مقدار به هشت هزار هکتار و هم اکنون به چهار هزار هکتار رسیده است؟ دلیل کاهش فاحش سطح مصوب شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی کردستان در سطح رودخانه‌های مرزی کشور از ۴۵ هزار و ۶۵۷ هکتار به دو هزار و ۹۳۰ هکتار چیست؟ در خبرها آمده بود که استاندار کرمانشاه گفته است که دغدغه رییس جمهور به ثمر رسیدن طرح انتقال ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب کردستان به کرمانشاه است .
این مطالب و خبرهایی که در بالا ذکر شد موجب به وجود آمدن سوالات زیادی در ذهن شهروندان کردستانی شده و متاسفانه نه تاکنون کسی بوده که به جد پیگیر این قضیه شود و مسئولان را به چالش بکشد و نه تا کنون مسئولی چه در سطح استانی و چه در سطح کشوری پیدا شده که با پاسخگویی همراه با صداقت خود، مردم را از نگرانی نجات دهد .
این توضیح را هم بدهم که شاید چنین برنامه‌ریزی‌هایی و چنین تقسیم‌بندی‌هایی برای آبهای کردستان جزو سند راهبردی کشوری و ملی باشد و در تهران مصوب و اجرایی شود و مسئولین کردستان هیچ دخل و تصرفی در آن نداشته باشند و به عبارت دیگر مجموعه استانداری و امور آب کردستان در این مورد هیچ کاره باشند که در این صورت هم لازم است مسئولین استانی و شخص استاندار یک‌بار برای همیشه این مورد را برای مردم شرح دهند و خود را از ابهامات و اتهاماتی که در این زمینه برعلیه آنها مطرح است مبرا کرده و خود را کنار بکشند تا اگر در آینده مردم کردستان خواستند اعتراضی در این خصوص داشته باشند آنرا به گوش پایتخت نشینان برسانند و کاری به کار استانداری نداشته باشند .
نظر به نگرانی مردم فهیم کردستان در این مورد و همچنین آمار بالای بیکاری بخصوص فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی و با وجود فراهم بودن زمینه‌های رونق کشاورزی در کردستان و در نتیجه کاهش بخش‌هایی از آمار بیکاری، خواهشمند است مسئولین امر توضیحات و توجیهات خود را در مورد خروج ناعادلانه آبهای سرزمینی کردستان به استانهای مجاور را البته همراه با صداقت و راستی به گوش مردم فهیم کردستان برسانند. به امید فردایی بهتر برای کشور عزیزمان ایران

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.